Kalmar bekræfter: Trenskow besøger klub i udlandet

Jacob Trenskow har brændt banen af i Allsvenskeren i denne sæson. Kalmar FF bekræfter nu, hvad Tipsbladet tidligere har kunnet afsløre, at den unge dansker er på vej videre i sin karriere.



Som Tipsbladet i går kunne afsløre, så har Kalmar FF og Heerenveen været i dialog om en transfer på danske Jacob Trenskow. Efterfølgende blev de to klubber enige, som Tipsbladet også kunne afsløre.

Nu kan den svenske klub bekræfte, at Jacob Trenskow er rejst til en udenlansk klub med henblik på et skifte, hvor han skal gennemå et lægetjek. Inden det med al sandsynlighed bliver Heerenveen, der offentliggører, at de har sikret sig den danske offensivspiller. 

Det tidligere AGF-talent har været gennem mange forskellige klubber, før han i HB Køge fik sit gennembrud. Hos 1. divisionsklubben lavede Trenskow 10 mål og 9 oplæg i 43 kampe, hvilket fik Kalmar til at købe ham fri. 

I den svenske klub er Jacob Trenskow blomtret. Her har han scoret 8 mål og lavet samme antal oplæg for Kalmar, hvilket har udløst interessen for at hente den unge dansker til Æresdivisionen.

Heerenveen har en forkærlighed for danske spillere, senest har Younes Namli været i klubben, men før det har store danske navne som Jon Dahl Tomasson og Lasse Schöne også repræsenteret klubben med de karismatiske hjerter på trøjen.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Snød FC København for keeper

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Derfor trækker FC København-transfer ud

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start