Kasper Schmeichel var ikke en del af Anderlechts trup til søndagens møde med Kortrijk, da han havde pådraget sig en skade.
Hvilken skade der holdt danskeren ude af opgøret fremgik ikke, men efter 2-2-kampen gav klubbens danske cheftræner, Brian Riemer, en status på målvogteren.
– Han har pådraget sig et mindre brud på sine ribben [til lørdagens træning, red.]. Han kan være klar til næste søndag, eller han kan være ude i et par uger, siger han ifølge Le Soir, der tilføjer, at Kasper Schmeichel skal gennem yderligere undersøgelser på tirsdag, hvorefter man kan blive mere præcise på skadens omfang.
Alt imens Kasper Schmeichel må væbne sig med tålmodighed på sin Anderlecht-debut, kunne han se sin direkte konkurrent i buret Maxime Dupé begå en alvorlig brøler mod Kortrijk søndag aften.
– Det er helt klart min fejl på deres andet mål. Jeg laver en dårlig aflevering til Jan (Vertonghen), og nu mister vi så Zeno (Debast) i minimum en kamp. Jeg takker drengene for ikke at give op, siger Maxime Dupé ifølge walfoot.be.
Ganske rigtigt lavede den nytilkomne franskmand en dårlig aflevering til Jan Vertonghen, hvilket efterladte Zeno Debat uden andre alternativer end at begå et straffespark og modtage et direkte rødt kort.
Kortrijk scorede til 2-1 fra ellevemeterpletten, inden Anders Dreyer kunne sænke kampens andet danskermål dybt inde i kampens overtid. Kasper Dolberg sendte Anderlecht på 1-1 i første halvleg, mens Maxime Dupé ikke var meget for at snakke om dén dansker, der var ukampdygtig.
– Om Schmeichels ankomst havde indflydelse på min fejl? Det foretrækker jeg ikke at tale om, afslutter Maxime Dupé.
I fraværet af Kasper Schmeichel har Anderlecht hevet 31-årige Colin Coosemans, der ellers var blevet degraderet til klubbens U23-hold frem til nytår, op på førsteholdet til at agere reserve bag Maxime Dupé.
Kasper Schmeichel fik på sidstedagen af transfervinduet ophævet sin kontrakt med OGC Nice, inden han få dage senere skrev under på en etårig aftale med Anderlecht. Nu lader debuten altså vente på sig.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER