Kasper Schmeichel har fået et brud

Brian Riemer giver efter søndagens kamp mod Kortrijk en status på Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel var ikke en del af Anderlechts trup til søndagens møde med Kortrijk, da han havde pådraget sig en skade.

Hvilken skade der holdt danskeren ude af opgøret fremgik ikke, men efter 2-2-kampen gav klubbens danske cheftræner, Brian Riemer, en status på målvogteren.

– Han har pådraget sig et mindre brud på sine ribben [til lørdagens træning, red.]. Han kan være klar til næste søndag, eller han kan være ude i et par uger, siger han ifølge Le Soir, der tilføjer, at Kasper Schmeichel skal gennem yderligere undersøgelser på tirsdag, hvorefter man kan blive mere præcise på skadens omfang.

Alt imens Kasper Schmeichel må væbne sig med tålmodighed på sin Anderlecht-debut, kunne han se sin direkte konkurrent i buret Maxime Dupé begå en alvorlig brøler mod Kortrijk søndag aften.

– Det er helt klart min fejl på deres andet mål. Jeg laver en dårlig aflevering til Jan (Vertonghen), og nu mister vi så Zeno (Debast) i minimum en kamp. Jeg takker drengene for ikke at give op, siger Maxime Dupé ifølge walfoot.be.

Ganske rigtigt lavede den nytilkomne franskmand en dårlig aflevering til Jan Vertonghen, hvilket efterladte Zeno Debat uden andre alternativer end at begå et straffespark og modtage et direkte rødt kort.

Kortrijk scorede til 2-1 fra ellevemeterpletten, inden Anders Dreyer kunne sænke kampens andet danskermål dybt inde i kampens overtid. Kasper Dolberg sendte Anderlecht på 1-1 i første halvleg, mens Maxime Dupé ikke var meget for at snakke om dén dansker, der var ukampdygtig.

– Om Schmeichels ankomst havde indflydelse på min fejl? Det foretrækker jeg ikke at tale om, afslutter Maxime Dupé.

I fraværet af Kasper Schmeichel har Anderlecht hevet 31-årige Colin Coosemans, der ellers var blevet degraderet til klubbens U23-hold frem til nytår, op på førsteholdet til at agere reserve bag Maxime Dupé.

Kasper Schmeichel fik på sidstedagen af transfervinduet ophævet sin kontrakt med OGC Nice, inden han få dage senere skrev under på en etårig aftale med Anderlecht. Nu lader debuten altså vente på sig.





Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Arsenal – Burnley

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Teaser for ny AGF-aftale

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF sluttede af med et brag

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr