Kasper Schmeichel har fået et brud

Brian Riemer giver efter søndagens kamp mod Kortrijk en status på Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel var ikke en del af Anderlechts trup til søndagens møde med Kortrijk, da han havde pådraget sig en skade.

Hvilken skade der holdt danskeren ude af opgøret fremgik ikke, men efter 2-2-kampen gav klubbens danske cheftræner, Brian Riemer, en status på målvogteren.

– Han har pådraget sig et mindre brud på sine ribben [til lørdagens træning, red.]. Han kan være klar til næste søndag, eller han kan være ude i et par uger, siger han ifølge Le Soir, der tilføjer, at Kasper Schmeichel skal gennem yderligere undersøgelser på tirsdag, hvorefter man kan blive mere præcise på skadens omfang.

Alt imens Kasper Schmeichel må væbne sig med tålmodighed på sin Anderlecht-debut, kunne han se sin direkte konkurrent i buret Maxime Dupé begå en alvorlig brøler mod Kortrijk søndag aften.

– Det er helt klart min fejl på deres andet mål. Jeg laver en dårlig aflevering til Jan (Vertonghen), og nu mister vi så Zeno (Debast) i minimum en kamp. Jeg takker drengene for ikke at give op, siger Maxime Dupé ifølge walfoot.be.

Ganske rigtigt lavede den nytilkomne franskmand en dårlig aflevering til Jan Vertonghen, hvilket efterladte Zeno Debat uden andre alternativer end at begå et straffespark og modtage et direkte rødt kort.

Kortrijk scorede til 2-1 fra ellevemeterpletten, inden Anders Dreyer kunne sænke kampens andet danskermål dybt inde i kampens overtid. Kasper Dolberg sendte Anderlecht på 1-1 i første halvleg, mens Maxime Dupé ikke var meget for at snakke om dén dansker, der var ukampdygtig.

– Om Schmeichels ankomst havde indflydelse på min fejl? Det foretrækker jeg ikke at tale om, afslutter Maxime Dupé.

I fraværet af Kasper Schmeichel har Anderlecht hevet 31-årige Colin Coosemans, der ellers var blevet degraderet til klubbens U23-hold frem til nytår, op på førsteholdet til at agere reserve bag Maxime Dupé.

Kasper Schmeichel fik på sidstedagen af transfervinduet ophævet sin kontrakt med OGC Nice, inden han få dage senere skrev under på en etårig aftale med Anderlecht. Nu lader debuten altså vente på sig.





‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FC Københavns medejerskab godkendes

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

FC København-profil ude med sygdom

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Storklub meldes interesseret

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Rystet over kæmpe nedsmeltning

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball