Kasper Schmeichel har fået et brud

Brian Riemer giver efter søndagens kamp mod Kortrijk en status på Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel var ikke en del af Anderlechts trup til søndagens møde med Kortrijk, da han havde pådraget sig en skade.

Hvilken skade der holdt danskeren ude af opgøret fremgik ikke, men efter 2-2-kampen gav klubbens danske cheftræner, Brian Riemer, en status på målvogteren.

– Han har pådraget sig et mindre brud på sine ribben [til lørdagens træning, red.]. Han kan være klar til næste søndag, eller han kan være ude i et par uger, siger han ifølge Le Soir, der tilføjer, at Kasper Schmeichel skal gennem yderligere undersøgelser på tirsdag, hvorefter man kan blive mere præcise på skadens omfang.

Alt imens Kasper Schmeichel må væbne sig med tålmodighed på sin Anderlecht-debut, kunne han se sin direkte konkurrent i buret Maxime Dupé begå en alvorlig brøler mod Kortrijk søndag aften.

– Det er helt klart min fejl på deres andet mål. Jeg laver en dårlig aflevering til Jan (Vertonghen), og nu mister vi så Zeno (Debast) i minimum en kamp. Jeg takker drengene for ikke at give op, siger Maxime Dupé ifølge walfoot.be.

Ganske rigtigt lavede den nytilkomne franskmand en dårlig aflevering til Jan Vertonghen, hvilket efterladte Zeno Debat uden andre alternativer end at begå et straffespark og modtage et direkte rødt kort.

Kortrijk scorede til 2-1 fra ellevemeterpletten, inden Anders Dreyer kunne sænke kampens andet danskermål dybt inde i kampens overtid. Kasper Dolberg sendte Anderlecht på 1-1 i første halvleg, mens Maxime Dupé ikke var meget for at snakke om dén dansker, der var ukampdygtig.

– Om Schmeichels ankomst havde indflydelse på min fejl? Det foretrækker jeg ikke at tale om, afslutter Maxime Dupé.

I fraværet af Kasper Schmeichel har Anderlecht hevet 31-årige Colin Coosemans, der ellers var blevet degraderet til klubbens U23-hold frem til nytår, op på førsteholdet til at agere reserve bag Maxime Dupé.

Kasper Schmeichel fik på sidstedagen af transfervinduet ophævet sin kontrakt med OGC Nice, inden han få dage senere skrev under på en etårig aftale med Anderlecht. Nu lader debuten altså vente på sig.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Paraguay – Frankrig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis