Kenneth Perez revser landsholdsmisere

Kenneth Perez er ikke imponeret over hele sagen omkring Ryan Gravenberch, der selv måtte melde fra til det hollandske U21-landshold.



I de døende sekunder af transfervinduet sikrede Ryan Gravenberch sig sit skifte fra Bayern München til Liverpool.

Midtbanespilleren var knap nok landet i sin nye klub, før han blev udtaget til det hollandske U21-landshold, der skal spille to kvalifikationskampe til EM mod Moldova og Nordmakedonien.

Dén samling afviste 19-årige Ryan Gravenberch at være en del af.

Og det har nu rejst en del kritik af den nytilkommende Bayern München-spiller. Den tidligere hollandske landsholdsstjerne Nigel de Jong har blandt andet været ude at sige, at selv en 14-årig dreng skal forstå, at man ikke bare sådan melder afbud, når man er udvalgt til at skulle repræsentere de hollandske farver. 

Ifølge Kenneth Perez, der har en fortid i hollandsk fodbold, så burde U21-landstræner Michael Reiziger og A-landstræner Ronald Koeman dog have håndteret helt anderledes.

– Det er ikke let at flytte fra et land til et andet. Du har ikke spillet i lang tid i din gamle klub, og du kommer til Liverpool, hvor det er vigtigt at efterlade et godt indtryk.

– Jeg tror, ​​det ville have været mere bekvemt, hvis de havde ringet til ham og sagt: denne gang bliver du ikke udtaget. 

Ryan Gravenberch kan få sin officielle debut i Liverpool efter landsholdspausen, når de møder Wolverhampton på udebane den 16.september. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bayern München laver vildt comeback

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

FC Fredericia – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – FC Nordsjælland

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Silkeborg IF – Randers FC