Kenneth Perez saver rekordkøb midtover: En amatør!

Kenneth Perez saver PSV's rekordindkøb midtover trods en sejr på 5-1.



Kenneth Perez er ikke bange for at svinge pisken, når han er ekspert på hollandsk tv.

I weekenden var han foran mikrofonerne på ESPN, hvor han ønskede at sætte fokus på Hirving Lozano fra PSV. Og det var ikke for det positive, selvom PSV søndag vandt med 5-1 over FC Volendam.

– PSV har virkelig en masse individuel kvalitet undtagen hos Lozano. Jeg aner ikke, hvad han har lavet i de sidste fire eller fem kampe. Han ligner en amatør. Det er helt vildt, fordi jeg er faktisk lidt af en fan af ham, siger Kenneth Perez ifølge voetbalprimeur.

PSV hentede i sommer mexicanske Hirving Lozano retur for et rekordbeløb på omkring 110 millioner kroner. Og selvom Kenneth Perez ikke er begejstret for hans seneste præstationer, så har den danske ekspert fortsat tiltro til ham.

– Han er en anderledes spiller. Han ved, hvad der skal til, og han viser sig frem, når det virkelig gælder. Jeg forventede også meget af ham mod Ajax forleden, men jeg ved bare ikke, hvad det er, jeg har set i de seneste kampe.

På trods af, at Hirving Lozano ifølge Kenneth Perez underpræsterer, så cruiser PSV videre i Eredivisie, hvor man topper tabellen med hele ti point ned til Feyenoord på andenpladsen.

Hirving Lozano var første gang i PSV fra 2017 til 2019, hvor han var en kæmpe profil. I 2018 vandt man mesterskabet med 17 fuldtræffere og 11 assister fra mexicanerens fod.

Efter returen til PSV er det blevet til fem scoringer og to assister i Eredivisie, som man endnu ikke har tabt i i denne sæson. Derfor dufter det også af et mesterskab, som vil være det første, siden Hirving Lozano var i klubben sidst.

Det er faktisk ikke så længe siden, at Kenneth Perez kaldte dommer Joey Kooij for "den dårligste nogensinde." Det trak han dog i land igen med en offentlig undskyldning.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCM stanger lang karantæne ud til fan

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Afvist – Brøndby undrer sig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’