Kenneth Perez er ikke bange for at svinge pisken, når han er ekspert på hollandsk tv.
I weekenden var han foran mikrofonerne på ESPN, hvor han ønskede at sætte fokus på Hirving Lozano fra PSV. Og det var ikke for det positive, selvom PSV søndag vandt med 5-1 over FC Volendam.
– PSV har virkelig en masse individuel kvalitet undtagen hos Lozano. Jeg aner ikke, hvad han har lavet i de sidste fire eller fem kampe. Han ligner en amatør. Det er helt vildt, fordi jeg er faktisk lidt af en fan af ham, siger Kenneth Perez ifølge voetbalprimeur.
PSV hentede i sommer mexicanske Hirving Lozano retur for et rekordbeløb på omkring 110 millioner kroner. Og selvom Kenneth Perez ikke er begejstret for hans seneste præstationer, så har den danske ekspert fortsat tiltro til ham.
– Han er en anderledes spiller. Han ved, hvad der skal til, og han viser sig frem, når det virkelig gælder. Jeg forventede også meget af ham mod Ajax forleden, men jeg ved bare ikke, hvad det er, jeg har set i de seneste kampe.
På trods af, at Hirving Lozano ifølge Kenneth Perez underpræsterer, så cruiser PSV videre i Eredivisie, hvor man topper tabellen med hele ti point ned til Feyenoord på andenpladsen.
Hirving Lozano var første gang i PSV fra 2017 til 2019, hvor han var en kæmpe profil. I 2018 vandt man mesterskabet med 17 fuldtræffere og 11 assister fra mexicanerens fod.
Efter returen til PSV er det blevet til fem scoringer og to assister i Eredivisie, som man endnu ikke har tabt i i denne sæson. Derfor dufter det også af et mesterskab, som vil være det første, siden Hirving Lozano var i klubben sidst.
Det er faktisk ikke så længe siden, at Kenneth Perez kaldte dommer Joey Kooij for "den dårligste nogensinde." Det trak han dog i land igen med en offentlig undskyldning.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur