Kenneth Perez er ikke bange for at svinge pisken, når han er ekspert på hollandsk tv.
I weekenden var han foran mikrofonerne på ESPN, hvor han ønskede at sætte fokus på Hirving Lozano fra PSV. Og det var ikke for det positive, selvom PSV søndag vandt med 5-1 over FC Volendam.
– PSV har virkelig en masse individuel kvalitet undtagen hos Lozano. Jeg aner ikke, hvad han har lavet i de sidste fire eller fem kampe. Han ligner en amatør. Det er helt vildt, fordi jeg er faktisk lidt af en fan af ham, siger Kenneth Perez ifølge voetbalprimeur.
PSV hentede i sommer mexicanske Hirving Lozano retur for et rekordbeløb på omkring 110 millioner kroner. Og selvom Kenneth Perez ikke er begejstret for hans seneste præstationer, så har den danske ekspert fortsat tiltro til ham.
– Han er en anderledes spiller. Han ved, hvad der skal til, og han viser sig frem, når det virkelig gælder. Jeg forventede også meget af ham mod Ajax forleden, men jeg ved bare ikke, hvad det er, jeg har set i de seneste kampe.
På trods af, at Hirving Lozano ifølge Kenneth Perez underpræsterer, så cruiser PSV videre i Eredivisie, hvor man topper tabellen med hele ti point ned til Feyenoord på andenpladsen.
Hirving Lozano var første gang i PSV fra 2017 til 2019, hvor han var en kæmpe profil. I 2018 vandt man mesterskabet med 17 fuldtræffere og 11 assister fra mexicanerens fod.
Efter returen til PSV er det blevet til fem scoringer og to assister i Eredivisie, som man endnu ikke har tabt i i denne sæson. Derfor dufter det også af et mesterskab, som vil være det første, siden Hirving Lozano var i klubben sidst.
Det er faktisk ikke så længe siden, at Kenneth Perez kaldte dommer Joey Kooij for "den dårligste nogensinde." Det trak han dog i land igen med en offentlig undskyldning.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
Stor profil ude af Frankrig-brag
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER