Kenneth Perez er ikke bange for at svinge pisken, når han er ekspert på hollandsk tv.
I weekenden var han foran mikrofonerne på ESPN, hvor han ønskede at sætte fokus på Hirving Lozano fra PSV. Og det var ikke for det positive, selvom PSV søndag vandt med 5-1 over FC Volendam.
– PSV har virkelig en masse individuel kvalitet undtagen hos Lozano. Jeg aner ikke, hvad han har lavet i de sidste fire eller fem kampe. Han ligner en amatør. Det er helt vildt, fordi jeg er faktisk lidt af en fan af ham, siger Kenneth Perez ifølge voetbalprimeur.
PSV hentede i sommer mexicanske Hirving Lozano retur for et rekordbeløb på omkring 110 millioner kroner. Og selvom Kenneth Perez ikke er begejstret for hans seneste præstationer, så har den danske ekspert fortsat tiltro til ham.
– Han er en anderledes spiller. Han ved, hvad der skal til, og han viser sig frem, når det virkelig gælder. Jeg forventede også meget af ham mod Ajax forleden, men jeg ved bare ikke, hvad det er, jeg har set i de seneste kampe.
På trods af, at Hirving Lozano ifølge Kenneth Perez underpræsterer, så cruiser PSV videre i Eredivisie, hvor man topper tabellen med hele ti point ned til Feyenoord på andenpladsen.
Hirving Lozano var første gang i PSV fra 2017 til 2019, hvor han var en kæmpe profil. I 2018 vandt man mesterskabet med 17 fuldtræffere og 11 assister fra mexicanerens fod.
Efter returen til PSV er det blevet til fem scoringer og to assister i Eredivisie, som man endnu ikke har tabt i i denne sæson. Derfor dufter det også af et mesterskab, som vil være det første, siden Hirving Lozano var i klubben sidst.
Det er faktisk ikke så længe siden, at Kenneth Perez kaldte dommer Joey Kooij for "den dårligste nogensinde." Det trak han dog i land igen med en offentlig undskyldning.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT