Der har været næsten konstant tvivl om, hvor sikkert Brian Priske sidder i sædet i Royal Antwerp i de seneste uger, og klubbens direktør Sven Jaecques gør over for Gazet van Antwerpen ikke meget for at nedtone spekulationerne.
Royal Antwerp ligger ellers nummer to i den belgiske liga efter 15 spillerunder, men der har været andre ting, der har fået kritikken til at rumstere.
Blandt andet røg holdet tidligt ud af pokalen, mens de har tabt til STVV og bundholdet Zulte Waregem over den seneste måneds tid. Det – sammen med ustabile præstationer – gør, at ledelsen stadig ikke er helt tilfreds.
– Vi gjorde det godt mod Anderlecht og Club Brugge, men hvis du taber til Zulte Waregem og STVV og bemærker, at du ikke har et konstant spilleniveau, kan man ikke rigtig være tilfreds. Så det er vi heller ikke i dag, siger direktør Sven Jaecques ifølge Gazet van Antwerpen.
Samtidig tilføjer direktøren om presset, danskeren oplever i klubben:
– Med hensyn til presset, fortalte vi ham fra starten, at det ville være der. Så vi gjorde det ikke nemt for ham, men det var klart. Vi sagde straks til ham: det her er Antwerp, det her er det, vi står for, det her er vores formand, og vi har investeret det her. Jeg tror, han undervurderede det pres i starten, men at han nu mærker det.
Sluttelidt lyder det også fra Sven Jaecques, at Brian Priske er en ung træner, der også fortsat skal vende sig til den belgiske liga i forhold til den danske.
Brian Priske og Royal Antwerp skal torsdag aften spille Europa League mod Eintracht Frankfurt. Et nederlag der vil betyde, at de er helt færdige i europæisk regi for den indeværende sæson.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Paraguay – Australien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TOPNYHED