Efter en spændende sæsonafslutning i den belgiske liga – som nærmest kunne sammenlignes med Superligaens – endte det uden mesterskab for danskerklubben Anderlecht, som i stedet kunne se guldmedaljerne blive hængt på Club Brugge-spillerne, som har både Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen på holdet.
Da det ikke endte med et trofæ for Anderlecht er kritikken af holdet nu i fuld gang. Målmands-legenden Silvio Proto påpeger på RTL Sport, at de danske spillere i truppen får særlige privilegier.
– De andre spillere ser også, at danskerne får mere kredit. Og det er ikke normalt. Det kan skabe problemer, lyder det fra målmanden.
Det kommer særligt på bagkant af en situation, hvor danske Anders Dreyer valgte at skyde selv i en situation i sidste runde, hvor Anderlecht var fire mod tre, og han droppede at spillede Théo Leoni, der stod fri i feltet.
Proto mener i det hele taget, at danskerne i truppen præsterer for lidt.
– Schmeichel har haft sine øjeblikke, men Dreyer så man kun ved én aktion i søndags. Og så Kasper Dolberg… Det er påfaldende. Det er som at bede ham spille i regnen. Du har ikke lyst, men gør det for at være høflig, fortæller den tidligere Anderlecht-målmand.
Anderlecht endte med at tabe kampen i sidste runde med 1-3 til Antwerp, som betyder, at de endte på tredjepladsen, som giver adgang til Europa League-kvalifikationen i næste sæson.
Foruden en række danske spillere, så er Anderlechts cheftræner Brian Riemer og sportsdirektør Jesper Fredberg ligeledes danske.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Arsenal vinder og lægger pres på City
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED