Fem sejre, fire uafgjorte og fire nederlag.
Det er middelmådigt, hvad Club Brugge har formået i denne sæson i Belgien, hvor man efter 13 runder blot befinder sig på en syvendeplads.
Derfor begynder kritikken nu at lyde af den norske træner Ronny Deila, der i sommer satte sig i trænerstolen.
Senest er det den tidligere belgiske toptræner Johan Boskamp, der i sin klumme i Het Belang von Limburg peger på, at den norske træner efterhånden begynder at være under pres.
– Alle forventede meget mere af Club Brugge i denne sæson, lyder det fra Boskamp, der blandt andet peger på, at man til tider har haft et alt for stort fokus på at have offensive spillere på banen, så defensiven laver for mange fejl:
– Det er jo, hvad der sker, når der er tre eller fire spillere, der ikke når tilbage for at gøre deres defensive arbejde. Så må en træne jo gribe ind.
Det kunne for eksempel være ved at pille Philip Zinckernagel af holdet. I hvert fald har danskeren, som blev købt i sommer, ikke leveret varen på det seneste. Den 28-årige offensivspiller er startet inde i fire af de seneste fem ligakampe, men han kan fremvise hverken en scoring eller en assist.
– Deila holder sig meget til sine favoritter. Zinckernagel, for eksempel. Det selv om han har spillet som en pose nødder i ugevis, siger Boskamp og peger på, at Zinckernagel ikke spiller godt sammen med en anden af Club Brugges offensivspillere:
– Han løber konstant ind i (Hans) Vanakens zome, og det giver meget mindre plads at spille i. Nej, det går ikke godt under Delia.
Club Brugge er allerede 12 point efter topholdet Union St. Gilloise, så der er pres på i en klub, der gerne skal spille med – og helst og vinde – mesterskabet hvert år.
Zinckernagel og holdkammeraterne – heriblandt Casper Nielsen og Andreas Skov Olsen – spiller Brugge-derby søndag, hvor man får besøg af Cercle Brugge.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER