Fem sejre, fire uafgjorte og fire nederlag.
Det er middelmådigt, hvad Club Brugge har formået i denne sæson i Belgien, hvor man efter 13 runder blot befinder sig på en syvendeplads.
Derfor begynder kritikken nu at lyde af den norske træner Ronny Deila, der i sommer satte sig i trænerstolen.
Senest er det den tidligere belgiske toptræner Johan Boskamp, der i sin klumme i Het Belang von Limburg peger på, at den norske træner efterhånden begynder at være under pres.
– Alle forventede meget mere af Club Brugge i denne sæson, lyder det fra Boskamp, der blandt andet peger på, at man til tider har haft et alt for stort fokus på at have offensive spillere på banen, så defensiven laver for mange fejl:
– Det er jo, hvad der sker, når der er tre eller fire spillere, der ikke når tilbage for at gøre deres defensive arbejde. Så må en træne jo gribe ind.
Det kunne for eksempel være ved at pille Philip Zinckernagel af holdet. I hvert fald har danskeren, som blev købt i sommer, ikke leveret varen på det seneste. Den 28-årige offensivspiller er startet inde i fire af de seneste fem ligakampe, men han kan fremvise hverken en scoring eller en assist.
– Deila holder sig meget til sine favoritter. Zinckernagel, for eksempel. Det selv om han har spillet som en pose nødder i ugevis, siger Boskamp og peger på, at Zinckernagel ikke spiller godt sammen med en anden af Club Brugges offensivspillere:
– Han løber konstant ind i (Hans) Vanakens zome, og det giver meget mindre plads at spille i. Nej, det går ikke godt under Delia.
Club Brugge er allerede 12 point efter topholdet Union St. Gilloise, så der er pres på i en klub, der gerne skal spille med – og helst og vinde – mesterskabet hvert år.
Zinckernagel og holdkammeraterne – heriblandt Casper Nielsen og Andreas Skov Olsen – spiller Brugge-derby søndag, hvor man får besøg af Cercle Brugge.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
NYHEDER