Fem sejre, fire uafgjorte og fire nederlag.
Det er middelmådigt, hvad Club Brugge har formået i denne sæson i Belgien, hvor man efter 13 runder blot befinder sig på en syvendeplads.
Derfor begynder kritikken nu at lyde af den norske træner Ronny Deila, der i sommer satte sig i trænerstolen.
Senest er det den tidligere belgiske toptræner Johan Boskamp, der i sin klumme i Het Belang von Limburg peger på, at den norske træner efterhånden begynder at være under pres.
– Alle forventede meget mere af Club Brugge i denne sæson, lyder det fra Boskamp, der blandt andet peger på, at man til tider har haft et alt for stort fokus på at have offensive spillere på banen, så defensiven laver for mange fejl:
– Det er jo, hvad der sker, når der er tre eller fire spillere, der ikke når tilbage for at gøre deres defensive arbejde. Så må en træne jo gribe ind.
Det kunne for eksempel være ved at pille Philip Zinckernagel af holdet. I hvert fald har danskeren, som blev købt i sommer, ikke leveret varen på det seneste. Den 28-årige offensivspiller er startet inde i fire af de seneste fem ligakampe, men han kan fremvise hverken en scoring eller en assist.
– Deila holder sig meget til sine favoritter. Zinckernagel, for eksempel. Det selv om han har spillet som en pose nødder i ugevis, siger Boskamp og peger på, at Zinckernagel ikke spiller godt sammen med en anden af Club Brugges offensivspillere:
– Han løber konstant ind i (Hans) Vanakens zome, og det giver meget mindre plads at spille i. Nej, det går ikke godt under Delia.
Club Brugge er allerede 12 point efter topholdet Union St. Gilloise, så der er pres på i en klub, der gerne skal spille med – og helst og vinde – mesterskabet hvert år.
Zinckernagel og holdkammeraterne – heriblandt Casper Nielsen og Andreas Skov Olsen – spiller Brugge-derby søndag, hvor man får besøg af Cercle Brugge.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Belgien – Iran
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT