Han var en af de største profiler i den belgiske række i sidste sæson, og det er med at smede, mens jernet er varmt, så Casper Nielsen vil gerne til en større klub denne sommer.
Den tidligere EfB- og OB-spiller er interessant for flere klubber efter en forrygende sæson, hvor Union St. Gilloise endte på andenpladsen som oprykker, og det var blandt andet, fordi Nielsen spillede strålende.
Bejlere er der også rigeligt af, men indtil videre er det efter sigende kun Club Brugge der har budt på den 28-årige midtbanespiller. Det bud – omkring 26 millioner kroner – er blevet afvist, og Union St. Gilloise forventer en del mere for en spiller, der stadig har to år igen af sin aftale.
Mediet Voetbalbelgie.be skriver, at danskeren, der er tilbage på træningsbanen, hænger med næbbet, fordi han ønsker at prøve sig af i en større klub og en større liga.
– Det er ikke faldet (det afviste bud, red.) i god jord hos spilleren og hans bagland. Casper Nielsen har startet forberedelserne med Union, men hans ansigt siger meget. Det er bestemt ikke hjerteligt, skriver mediet.
Det kan godt være, at han lige nu er ærgerlig over det mislykkede skifte, men Nielsen var så stærk i sidste sæson, at der burde komme nye bud og muligheder for danskeren, der har skabt sig et flot navn i belgisk fodbold.
Casper Nielsen scorede syv gange i sæsonen og stod for seks oplæg, og hans markedsværdi er – ifølge Transfermakt – på 5,5 millioner euro. Det svarer til 41 millioner kroner.
Nielsen var ikke udtaget til Nations League-kampene i juni, men midtbanemanden blev efterudtaget til landskampene i marts – dog uden at få debut.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
LIVE
Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
