Medie: Dansk landsholdsbobler hænger med næbbet

Den danske midtbanespiller Casper Nielsen havde håbet på et skifte væk fra Union St. Gilliose denne sommer, men indtil videre er det ikke sket.



Han var en af de største profiler i den belgiske række i sidste sæson, og det er med at smede, mens jernet er varmt, så Casper Nielsen vil gerne til en større klub denne sommer.

Den tidligere EfB- og OB-spiller er interessant for flere klubber efter en forrygende sæson, hvor Union St. Gilloise endte på andenpladsen som oprykker, og det var blandt andet, fordi Nielsen spillede strålende.

Bejlere er der også rigeligt af, men indtil videre er det efter sigende kun Club Brugge der har budt på den 28-årige midtbanespiller. Det bud – omkring 26 millioner kroner – er blevet afvist, og Union St. Gilloise forventer en del mere for en spiller, der stadig har to år igen af sin aftale.

Mediet Voetbalbelgie.be skriver, at danskeren, der er tilbage på træningsbanen, hænger med næbbet, fordi han ønsker at prøve sig af i en større klub og en større liga.

– Det er ikke faldet (det afviste bud, red.) i god jord hos spilleren og hans bagland. Casper Nielsen har startet forberedelserne med Union, men hans ansigt siger meget. Det er bestemt ikke hjerteligt, skriver mediet.

Det kan godt være, at han lige nu er ærgerlig over det mislykkede skifte, men Nielsen var så stærk i sidste sæson, at der burde komme nye bud og muligheder for danskeren, der har skabt sig et flot navn i belgisk fodbold.

Casper Nielsen scorede syv gange i sæsonen og stod for seks oplæg, og hans markedsværdi er – ifølge Transfermakt – på 5,5 millioner euro. Det svarer til 41 millioner kroner.

Nielsen var ikke udtaget til Nations League-kampene i juni, men midtbanemanden blev efterudtaget til landskampene i marts – dog uden at få debut.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig: Nu er han rejst til København

Chelsea – Tottenham

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Neymar er tilbage

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Freiburg – Aston Villa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner