Medie: Dansk landsholdsbobler hænger med næbbet

Den danske midtbanespiller Casper Nielsen havde håbet på et skifte væk fra Union St. Gilliose denne sommer, men indtil videre er det ikke sket.



Han var en af de største profiler i den belgiske række i sidste sæson, og det er med at smede, mens jernet er varmt, så Casper Nielsen vil gerne til en større klub denne sommer.

Den tidligere EfB- og OB-spiller er interessant for flere klubber efter en forrygende sæson, hvor Union St. Gilloise endte på andenpladsen som oprykker, og det var blandt andet, fordi Nielsen spillede strålende.

Bejlere er der også rigeligt af, men indtil videre er det efter sigende kun Club Brugge der har budt på den 28-årige midtbanespiller. Det bud – omkring 26 millioner kroner – er blevet afvist, og Union St. Gilloise forventer en del mere for en spiller, der stadig har to år igen af sin aftale.

Mediet Voetbalbelgie.be skriver, at danskeren, der er tilbage på træningsbanen, hænger med næbbet, fordi han ønsker at prøve sig af i en større klub og en større liga.

– Det er ikke faldet (det afviste bud, red.) i god jord hos spilleren og hans bagland. Casper Nielsen har startet forberedelserne med Union, men hans ansigt siger meget. Det er bestemt ikke hjerteligt, skriver mediet.

Det kan godt være, at han lige nu er ærgerlig over det mislykkede skifte, men Nielsen var så stærk i sidste sæson, at der burde komme nye bud og muligheder for danskeren, der har skabt sig et flot navn i belgisk fodbold.

Casper Nielsen scorede syv gange i sæsonen og stod for seks oplæg, og hans markedsværdi er – ifølge Transfermakt – på 5,5 millioner euro. Det svarer til 41 millioner kroner.

Nielsen var ikke udtaget til Nations League-kampene i juni, men midtbanemanden blev efterudtaget til landskampene i marts – dog uden at få debut.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag


Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

FC København – Lyngby BK

Afslører Brøndbys transferplaner

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek