Han var en af de største profiler i den belgiske række i sidste sæson, og det er med at smede, mens jernet er varmt, så Casper Nielsen vil gerne til en større klub denne sommer.
Den tidligere EfB- og OB-spiller er interessant for flere klubber efter en forrygende sæson, hvor Union St. Gilloise endte på andenpladsen som oprykker, og det var blandt andet, fordi Nielsen spillede strålende.
Bejlere er der også rigeligt af, men indtil videre er det efter sigende kun Club Brugge der har budt på den 28-årige midtbanespiller. Det bud – omkring 26 millioner kroner – er blevet afvist, og Union St. Gilloise forventer en del mere for en spiller, der stadig har to år igen af sin aftale.
Mediet Voetbalbelgie.be skriver, at danskeren, der er tilbage på træningsbanen, hænger med næbbet, fordi han ønsker at prøve sig af i en større klub og en større liga.
– Det er ikke faldet (det afviste bud, red.) i god jord hos spilleren og hans bagland. Casper Nielsen har startet forberedelserne med Union, men hans ansigt siger meget. Det er bestemt ikke hjerteligt, skriver mediet.
Det kan godt være, at han lige nu er ærgerlig over det mislykkede skifte, men Nielsen var så stærk i sidste sæson, at der burde komme nye bud og muligheder for danskeren, der har skabt sig et flot navn i belgisk fodbold.
Casper Nielsen scorede syv gange i sæsonen og stod for seks oplæg, og hans markedsværdi er – ifølge Transfermakt – på 5,5 millioner euro. Det svarer til 41 millioner kroner.
Nielsen var ikke udtaget til Nations League-kampene i juni, men midtbanemanden blev efterudtaget til landskampene i marts – dog uden at få debut.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
