Han var en af de største profiler i den belgiske række i sidste sæson, og det er med at smede, mens jernet er varmt, så Casper Nielsen vil gerne til en større klub denne sommer.
Den tidligere EfB- og OB-spiller er interessant for flere klubber efter en forrygende sæson, hvor Union St. Gilloise endte på andenpladsen som oprykker, og det var blandt andet, fordi Nielsen spillede strålende.
Bejlere er der også rigeligt af, men indtil videre er det efter sigende kun Club Brugge der har budt på den 28-årige midtbanespiller. Det bud – omkring 26 millioner kroner – er blevet afvist, og Union St. Gilloise forventer en del mere for en spiller, der stadig har to år igen af sin aftale.
Mediet Voetbalbelgie.be skriver, at danskeren, der er tilbage på træningsbanen, hænger med næbbet, fordi han ønsker at prøve sig af i en større klub og en større liga.
– Det er ikke faldet (det afviste bud, red.) i god jord hos spilleren og hans bagland. Casper Nielsen har startet forberedelserne med Union, men hans ansigt siger meget. Det er bestemt ikke hjerteligt, skriver mediet.
Det kan godt være, at han lige nu er ærgerlig over det mislykkede skifte, men Nielsen var så stærk i sidste sæson, at der burde komme nye bud og muligheder for danskeren, der har skabt sig et flot navn i belgisk fodbold.
Casper Nielsen scorede syv gange i sæsonen og stod for seks oplæg, og hans markedsværdi er – ifølge Transfermakt – på 5,5 millioner euro. Det svarer til 41 millioner kroner.
Nielsen var ikke udtaget til Nations League-kampene i juni, men midtbanemanden blev efterudtaget til landskampene i marts – dog uden at få debut.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
AVIS
