Priske ser ligheder med ham og Liverpool-træner

Brian Priske har en klar plan for, hvordan hans Feyenoord-hold skal spille.



Den danske cheftræner Brian Priske har denne sommer taget et stort jobskifte, da han efter stor succes i den tjekkiske storklub Sparta Prag er blevet sat i spidsen for den hollandske traditionsklub Feyenoord.

Her overtager han fra Arne Slot, som er blevet cheftræner for Liverpool, og den tidligere FC Midtjylland-træner ser nogle klare ligheder mellem de to. Det fortæller Priske ved præsentationen af ham selv onsdag, hvor han viste overskud ved at indlede det hele på hollandsk, inden han slog fast, at han ville besvare spørgsmålene på engelsk.

– Jeg vil ønske ham alt det bedste i Liverpool. Han har lagt et fantastisk fundament her, og jeg kan arbejde i et godt struktureret miljø. Filosofien er på mange måder sammenlignelig, siger han og fortsætter:

– Jeg vil gerne spille dominerende og offensivt, på en måde som fansene nyder. Indsats er afgørende, det er der, det hele begynder. Jeg vil se spillere svede og bløde for logoet, lyder det fra Brian Priske.

Selv vil han dog ikke gå for meget i detaljer med sin forgænger, som han endnu ikke har talt med endnu.

– Jeg tænker ikke for meget på fortiden. Vi har alle en fortid, og det har jeg også. Klubben har en smuk historie. Det er normalt, at når man kommer til en ny stor klub, er der forventninger, det er også derfor, jeg blev træner, fortæller Brian Priske.

I den seneste sæson af Æresdivisionen endte Feyenoord på en andenplads, hvor de var syv point efter PSV på førstepladsen. Når det kommer til, hvorvidt Feyenoord kan udfordre Eindhoven-holdet, så svarer Priske undvigende.

– Det er stadig for tidligt at udtale sig om vores ambitioner på nuværende tidspunkt. Dette er mere det tidspunkt, hvor vi taler om klubbens filosofi og implementerer den hos spillerne. Vi vil spille dominerende, offensiv fodbold. Vi vil udvikle spillere, både drengene fra ungdomsafdelingen og de spillere, vi henter udefra, forklarer den danske Feyenoord-træner.

I Sparta Prag vandt Priske to tjekkiske mesterskaber, ligesom han kan se tilbage på ét dansk mesterskab med FC Midtjylland, som han ligeledes kvalificerede til Champions League-gruppespillet i 2020.





Presset Cooper tager drastiske metoder i brug




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Øjner europæisk trofæ

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Brøndby er de dårligste i Europa

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Heldige danske damer slår Sverige

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst fuldstændig omkuld

Legende stopper som cheftræner for Messi

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

22 millioner kroner!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I transfermøde med Superliga-klub

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Voldsom straf til Clement Bischoff

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’