Den danske cheftræner Brian Priske har denne sommer taget et stort jobskifte, da han efter stor succes i den tjekkiske storklub Sparta Prag er blevet sat i spidsen for den hollandske traditionsklub Feyenoord.
Her overtager han fra Arne Slot, som er blevet cheftræner for Liverpool, og den tidligere FC Midtjylland-træner ser nogle klare ligheder mellem de to. Det fortæller Priske ved præsentationen af ham selv onsdag, hvor han viste overskud ved at indlede det hele på hollandsk, inden han slog fast, at han ville besvare spørgsmålene på engelsk.
– Jeg vil ønske ham alt det bedste i Liverpool. Han har lagt et fantastisk fundament her, og jeg kan arbejde i et godt struktureret miljø. Filosofien er på mange måder sammenlignelig, siger han og fortsætter:
– Jeg vil gerne spille dominerende og offensivt, på en måde som fansene nyder. Indsats er afgørende, det er der, det hele begynder. Jeg vil se spillere svede og bløde for logoet, lyder det fra Brian Priske.
Selv vil han dog ikke gå for meget i detaljer med sin forgænger, som han endnu ikke har talt med endnu.
– Jeg tænker ikke for meget på fortiden. Vi har alle en fortid, og det har jeg også. Klubben har en smuk historie. Det er normalt, at når man kommer til en ny stor klub, er der forventninger, det er også derfor, jeg blev træner, fortæller Brian Priske.
I den seneste sæson af Æresdivisionen endte Feyenoord på en andenplads, hvor de var syv point efter PSV på førstepladsen. Når det kommer til, hvorvidt Feyenoord kan udfordre Eindhoven-holdet, så svarer Priske undvigende.
– Det er stadig for tidligt at udtale sig om vores ambitioner på nuværende tidspunkt. Dette er mere det tidspunkt, hvor vi taler om klubbens filosofi og implementerer den hos spillerne. Vi vil spille dominerende, offensiv fodbold. Vi vil udvikle spillere, både drengene fra ungdomsafdelingen og de spillere, vi henter udefra, forklarer den danske Feyenoord-træner.
I Sparta Prag vandt Priske to tjekkiske mesterskaber, ligesom han kan se tilbage på ét dansk mesterskab med FC Midtjylland, som han ligeledes kvalificerede til Champions League-gruppespillet i 2020.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
DAGENS SPILFORSLAG
Vikinger & Kanariefugle underholder
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
FCK-direktør får job i West Ham
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT