Medie: FC Twente dropper dansk angriber efter en sæson

Emil Berggreen er efter sigende færdig i FC Twente, der ikke udnytter muligheden for at forlænge hans aftale med yderligere et år.



Sidste sommer skiftede Emil Berggreen til hollandsk FC Twente på en fri transfer efter et ophold i tysk fodbold, men allerede nu skal den danske angriber på klubjagt igen. Det skriver mediet Tubantia.

I FC Twente blev Emil Berggreen således udstyret med en etårig aftale, hvor klubben havde en mulighed for at forlænge samarbejdet med yderligere en sæson. Den mulighed har Twente ifølge mediet ikke valgt at udnytte, og den tidligere Hobro-spillers kontrakt udløber i dag, tirsdag.

Når FC Twente i næste uge genoptager træningen, vil angriberen til gengæld være med på træningsbanen. Han har fået lov til at træne med for at holde formen ved lige.

Emil Berggreen, der er 27 år, nåede blot at spille 16 kampe for FC Twente med ét mål og én assist til følge. Tidligere har man set udlandsdanskere tage tilbage til Superligaen for at få karrieren på ret køl, men angriberen var i foråret tvivlsom over for en retur til Danmark.  

– Det kunne det jo måske godt, men jeg vil sige, at hvis jeg skulle hjem og spille i Danmark, skulle det være, fordi der var en af top tre-klubberne, som virkelig gerne ville have mig, sagde Emil Berggreen til Viaplay Sport Live i april.

Tidligere i karrieren har han spillet Hobro IK i Superligaen samt Eintracht Braunschweig og Mainz 05 i Tyskland. 

Læs også:24-årig stopper karrieren efter Vendsyssel-exit: Jeg er ikke dygtig nok




LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Hjulmand og co. taber stort skridt

De er tilbage i Superligaen

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Barcelona – Real Madrid