Medie: FC Twente dropper dansk angriber efter en sæson

Emil Berggreen er efter sigende færdig i FC Twente, der ikke udnytter muligheden for at forlænge hans aftale med yderligere et år.



Sidste sommer skiftede Emil Berggreen til hollandsk FC Twente på en fri transfer efter et ophold i tysk fodbold, men allerede nu skal den danske angriber på klubjagt igen. Det skriver mediet Tubantia.

I FC Twente blev Emil Berggreen således udstyret med en etårig aftale, hvor klubben havde en mulighed for at forlænge samarbejdet med yderligere en sæson. Den mulighed har Twente ifølge mediet ikke valgt at udnytte, og den tidligere Hobro-spillers kontrakt udløber i dag, tirsdag.

Når FC Twente i næste uge genoptager træningen, vil angriberen til gengæld være med på træningsbanen. Han har fået lov til at træne med for at holde formen ved lige.

Emil Berggreen, der er 27 år, nåede blot at spille 16 kampe for FC Twente med ét mål og én assist til følge. Tidligere har man set udlandsdanskere tage tilbage til Superligaen for at få karrieren på ret køl, men angriberen var i foråret tvivlsom over for en retur til Danmark.  

– Det kunne det jo måske godt, men jeg vil sige, at hvis jeg skulle hjem og spille i Danmark, skulle det være, fordi der var en af top tre-klubberne, som virkelig gerne ville have mig, sagde Emil Berggreen til Viaplay Sport Live i april.

Tidligere i karrieren har han spillet Hobro IK i Superligaen samt Eintracht Braunschweig og Mainz 05 i Tyskland. 

Læs også:24-årig stopper karrieren efter Vendsyssel-exit: Jeg er ikke dygtig nok






LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub