Medie: FC Twente dropper dansk angriber efter en sæson

Emil Berggreen er efter sigende færdig i FC Twente, der ikke udnytter muligheden for at forlænge hans aftale med yderligere et år.



Sidste sommer skiftede Emil Berggreen til hollandsk FC Twente på en fri transfer efter et ophold i tysk fodbold, men allerede nu skal den danske angriber på klubjagt igen. Det skriver mediet Tubantia.

I FC Twente blev Emil Berggreen således udstyret med en etårig aftale, hvor klubben havde en mulighed for at forlænge samarbejdet med yderligere en sæson. Den mulighed har Twente ifølge mediet ikke valgt at udnytte, og den tidligere Hobro-spillers kontrakt udløber i dag, tirsdag.

Når FC Twente i næste uge genoptager træningen, vil angriberen til gengæld være med på træningsbanen. Han har fået lov til at træne med for at holde formen ved lige.

Emil Berggreen, der er 27 år, nåede blot at spille 16 kampe for FC Twente med ét mål og én assist til følge. Tidligere har man set udlandsdanskere tage tilbage til Superligaen for at få karrieren på ret køl, men angriberen var i foråret tvivlsom over for en retur til Danmark.  

– Det kunne det jo måske godt, men jeg vil sige, at hvis jeg skulle hjem og spille i Danmark, skulle det være, fordi der var en af top tre-klubberne, som virkelig gerne ville have mig, sagde Emil Berggreen til Viaplay Sport Live i april.

Tidligere i karrieren har han spillet Hobro IK i Superligaen samt Eintracht Braunschweig og Mainz 05 i Tyskland. 

Læs også:24-årig stopper karrieren efter Vendsyssel-exit: Jeg er ikke dygtig nok






LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

David Nielsen er stensikker

USA – Belgien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp