Medie: FC Twente dropper dansk angriber efter en sæson

Emil Berggreen er efter sigende færdig i FC Twente, der ikke udnytter muligheden for at forlænge hans aftale med yderligere et år.



Sidste sommer skiftede Emil Berggreen til hollandsk FC Twente på en fri transfer efter et ophold i tysk fodbold, men allerede nu skal den danske angriber på klubjagt igen. Det skriver mediet Tubantia.

I FC Twente blev Emil Berggreen således udstyret med en etårig aftale, hvor klubben havde en mulighed for at forlænge samarbejdet med yderligere en sæson. Den mulighed har Twente ifølge mediet ikke valgt at udnytte, og den tidligere Hobro-spillers kontrakt udløber i dag, tirsdag.

Når FC Twente i næste uge genoptager træningen, vil angriberen til gengæld være med på træningsbanen. Han har fået lov til at træne med for at holde formen ved lige.

Emil Berggreen, der er 27 år, nåede blot at spille 16 kampe for FC Twente med ét mål og én assist til følge. Tidligere har man set udlandsdanskere tage tilbage til Superligaen for at få karrieren på ret køl, men angriberen var i foråret tvivlsom over for en retur til Danmark.  

– Det kunne det jo måske godt, men jeg vil sige, at hvis jeg skulle hjem og spille i Danmark, skulle det være, fordi der var en af top tre-klubberne, som virkelig gerne ville have mig, sagde Emil Berggreen til Viaplay Sport Live i april.

Tidligere i karrieren har han spillet Hobro IK i Superligaen samt Eintracht Braunschweig og Mainz 05 i Tyskland. 

Læs også:24-årig stopper karrieren efter Vendsyssel-exit: Jeg er ikke dygtig nok






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Infantino: Iran kommer til at spille VM

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Snart kan det give rødt kort

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Arsenal – Fulham



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’