Medie i stor bommert: Misforstår totalt Skov Olsen

Andreas Skov Olsen hæftede store roser på sin holdkammerat, men det er blevet tolket forholdsvist skævt af flere forskellige belgiske medier.



Club Brugge har sagt goddag til flere nye ansigter denne sommer.

Danske Casper Nielsen, Raphael Onydika fra FC Midtjylland og Ferran Jutgla er alle sammen nye i den belgiske topklub. Andreas Skov Olsen var der i forvejen, så han er selvsagt blevet holdkammerater med alle tre.

I landsholdslejren blev han bedt om at sætte ord på tilgangen af Raphael Onyedika, som han indtil videre er meget imponeret af.

– Jeg synes, at han er vild. Han er bomstærk. Han kan godt lide at skubbe de andre væk og tage bolden fra dem. Det er en spiller, som vi manglede rigtig meget. Han har gjort det rigtig godt, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Roserne er også nået hele vejen til Belgien, der har citeret danskerens roser. Voetbalniewus var blandt de første til at citere historien, og her nævner de Ferran Jutgla som en af flere nye spillere der har gjort det godt siden ankomsten, inden udtalelsen fra Skov Olsen om Onyedika kommer.

Det har tilsyneladende skabt forvirring hos andre belgiske medier – herunder voetbalbelgie og voetbal24 – der efterfølgende har citeret Skov Olsen for at rose Ferran Jutgla.

Hvis Andreas Skov Olsen af den danske presse blev spurgt ind til den spanske angriber, så ville Skov Olsen helt sikker også have rost ham. Han har leveret stort med seks mål og fire assists siden ankomsten til Club Brugge, men det handlede om Onyedika.

Andreas Skov Olsen, 22 år, har også selv imponeret stort i Club Brugge, hvor han har bidraget med seks mål og tre assists i denne sæson.





AGF i Europa: De venter i næste runde




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

AGF skaber vildt mirakel i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Vildt Superliga-rygte afvises

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

LIVE: FC København er videre i Conference League

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Dansker i rekordtransfer

Her er FC Københavns pris på William Clem

DBU bekræfter vildt FIFA-brev