Medie i stor bommert: Misforstår totalt Skov Olsen

Andreas Skov Olsen hæftede store roser på sin holdkammerat, men det er blevet tolket forholdsvist skævt af flere forskellige belgiske medier.



Club Brugge har sagt goddag til flere nye ansigter denne sommer.

Danske Casper Nielsen, Raphael Onydika fra FC Midtjylland og Ferran Jutgla er alle sammen nye i den belgiske topklub. Andreas Skov Olsen var der i forvejen, så han er selvsagt blevet holdkammerater med alle tre.

I landsholdslejren blev han bedt om at sætte ord på tilgangen af Raphael Onyedika, som han indtil videre er meget imponeret af.

– Jeg synes, at han er vild. Han er bomstærk. Han kan godt lide at skubbe de andre væk og tage bolden fra dem. Det er en spiller, som vi manglede rigtig meget. Han har gjort det rigtig godt, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Roserne er også nået hele vejen til Belgien, der har citeret danskerens roser. Voetbalniewus var blandt de første til at citere historien, og her nævner de Ferran Jutgla som en af flere nye spillere der har gjort det godt siden ankomsten, inden udtalelsen fra Skov Olsen om Onyedika kommer.

Det har tilsyneladende skabt forvirring hos andre belgiske medier – herunder voetbalbelgie og voetbal24 – der efterfølgende har citeret Skov Olsen for at rose Ferran Jutgla.

Hvis Andreas Skov Olsen af den danske presse blev spurgt ind til den spanske angriber, så ville Skov Olsen helt sikker også have rost ham. Han har leveret stort med seks mål og fire assists siden ankomsten til Club Brugge, men det handlede om Onyedika.

Andreas Skov Olsen, 22 år, har også selv imponeret stort i Club Brugge, hvor han har bidraget med seks mål og tre assists i denne sæson.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bekymring om Lionel Messi før VM

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle