Medie i stor bommert: Misforstår totalt Skov Olsen

Andreas Skov Olsen hæftede store roser på sin holdkammerat, men det er blevet tolket forholdsvist skævt af flere forskellige belgiske medier.



Club Brugge har sagt goddag til flere nye ansigter denne sommer.

Danske Casper Nielsen, Raphael Onydika fra FC Midtjylland og Ferran Jutgla er alle sammen nye i den belgiske topklub. Andreas Skov Olsen var der i forvejen, så han er selvsagt blevet holdkammerater med alle tre.

I landsholdslejren blev han bedt om at sætte ord på tilgangen af Raphael Onyedika, som han indtil videre er meget imponeret af.

– Jeg synes, at han er vild. Han er bomstærk. Han kan godt lide at skubbe de andre væk og tage bolden fra dem. Det er en spiller, som vi manglede rigtig meget. Han har gjort det rigtig godt, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Roserne er også nået hele vejen til Belgien, der har citeret danskerens roser. Voetbalniewus var blandt de første til at citere historien, og her nævner de Ferran Jutgla som en af flere nye spillere der har gjort det godt siden ankomsten, inden udtalelsen fra Skov Olsen om Onyedika kommer.

Det har tilsyneladende skabt forvirring hos andre belgiske medier – herunder voetbalbelgie og voetbal24 – der efterfølgende har citeret Skov Olsen for at rose Ferran Jutgla.

Hvis Andreas Skov Olsen af den danske presse blev spurgt ind til den spanske angriber, så ville Skov Olsen helt sikker også have rost ham. Han har leveret stort med seks mål og fire assists siden ankomsten til Club Brugge, men det handlede om Onyedika.

Andreas Skov Olsen, 22 år, har også selv imponeret stort i Club Brugge, hvor han har bidraget med seks mål og tre assists i denne sæson.





Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Det er ringe ad helvede til’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Randers FC – OB

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid