Medie i stor bommert: Misforstår totalt Skov Olsen

Andreas Skov Olsen hæftede store roser på sin holdkammerat, men det er blevet tolket forholdsvist skævt af flere forskellige belgiske medier.



Club Brugge har sagt goddag til flere nye ansigter denne sommer.

Danske Casper Nielsen, Raphael Onydika fra FC Midtjylland og Ferran Jutgla er alle sammen nye i den belgiske topklub. Andreas Skov Olsen var der i forvejen, så han er selvsagt blevet holdkammerater med alle tre.

I landsholdslejren blev han bedt om at sætte ord på tilgangen af Raphael Onyedika, som han indtil videre er meget imponeret af.

– Jeg synes, at han er vild. Han er bomstærk. Han kan godt lide at skubbe de andre væk og tage bolden fra dem. Det er en spiller, som vi manglede rigtig meget. Han har gjort det rigtig godt, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Roserne er også nået hele vejen til Belgien, der har citeret danskerens roser. Voetbalniewus var blandt de første til at citere historien, og her nævner de Ferran Jutgla som en af flere nye spillere der har gjort det godt siden ankomsten, inden udtalelsen fra Skov Olsen om Onyedika kommer.

Det har tilsyneladende skabt forvirring hos andre belgiske medier – herunder voetbalbelgie og voetbal24 – der efterfølgende har citeret Skov Olsen for at rose Ferran Jutgla.

Hvis Andreas Skov Olsen af den danske presse blev spurgt ind til den spanske angriber, så ville Skov Olsen helt sikker også have rost ham. Han har leveret stort med seks mål og fire assists siden ankomsten til Club Brugge, men det handlede om Onyedika.

Andreas Skov Olsen, 22 år, har også selv imponeret stort i Club Brugge, hvor han har bidraget med seks mål og tre assists i denne sæson.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Smider Salah-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Det var vanvittigt brutalt

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Inter skuffer stort mod Torino

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – Vejle Boldklub

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

AGF – FC Midtjylland