Medie i stor bommert: Misforstår totalt Skov Olsen

Andreas Skov Olsen hæftede store roser på sin holdkammerat, men det er blevet tolket forholdsvist skævt af flere forskellige belgiske medier.



Club Brugge har sagt goddag til flere nye ansigter denne sommer.

Danske Casper Nielsen, Raphael Onydika fra FC Midtjylland og Ferran Jutgla er alle sammen nye i den belgiske topklub. Andreas Skov Olsen var der i forvejen, så han er selvsagt blevet holdkammerater med alle tre.

I landsholdslejren blev han bedt om at sætte ord på tilgangen af Raphael Onyedika, som han indtil videre er meget imponeret af.

– Jeg synes, at han er vild. Han er bomstærk. Han kan godt lide at skubbe de andre væk og tage bolden fra dem. Det er en spiller, som vi manglede rigtig meget. Han har gjort det rigtig godt, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Roserne er også nået hele vejen til Belgien, der har citeret danskerens roser. Voetbalniewus var blandt de første til at citere historien, og her nævner de Ferran Jutgla som en af flere nye spillere der har gjort det godt siden ankomsten, inden udtalelsen fra Skov Olsen om Onyedika kommer.

Det har tilsyneladende skabt forvirring hos andre belgiske medier – herunder voetbalbelgie og voetbal24 – der efterfølgende har citeret Skov Olsen for at rose Ferran Jutgla.

Hvis Andreas Skov Olsen af den danske presse blev spurgt ind til den spanske angriber, så ville Skov Olsen helt sikker også have rost ham. Han har leveret stort med seks mål og fire assists siden ankomsten til Club Brugge, men det handlede om Onyedika.

Andreas Skov Olsen, 22 år, har også selv imponeret stort i Club Brugge, hvor han har bidraget med seks mål og tre assists i denne sæson.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona