Med tre nederlag på en uge er Brian Priske under pres i Feyenoord.
Rotterdam-klubben ligger på en skuffende femteplads i ligaen og onsdag aften røg Priske og co. så ud af pokalturneringen efter et 2-0-nederlag til PSV Eindhoven. Mediet Voetbal International peger på, at det ikke kun er resultaterne, der ikke er tilfredsstillende i Feyenoord.
– Kampen på Phillips Stadium opsummerede Feyenoords sæson meget fint: Visuelt godt til tider, men derefter sløset og generelt med for lidt tempo og uden energi og overbevisning. Ikke godt nok. Det er derfor ikke overraskende, at den sportslige ledelse retter blikket mod cheftræneren. Det er ham, der står med ansvaret for slutproduktet. Enhver, der følger Feyenoord, kan se, at der ikke er nogen udvikling i spillestilen eller individuelt blandt spillerne, skriver Voetbal International.
Voetbal International skriver endvidere, at Brian Priske har en anden tilgang end sin forgænger Arne Slot, hvilket er logisk nok, men mediet peger samtidig på, at der blandt visse Feyenoord-spillere er en del utilfredshed med arbejdsmetoderne.
– Dårlige resultater i Eresdivise, manglende udvikling og anstrengte forhold. En del af truppen har længe været utilfredse med Priskes danske og svenske assistenter. Træneren, de tror på, er Etiënne Reijnen, som står for standardsituationerne. Den største irritation bunder i forberedelsen. Den er for generel, er deres opfattelse: Hvad gør modstanderen og hvordan bekæmper vi det?
– Spillerne mangler mere detaljeret viden, når det kommer til spørgsmål vedrørende hvordan man kan overraske modstanderne. Den instruktion, de var vant til, er forsvundet, og det samme er dermed alt det, der har kendetegnet Feyenoord i de seneste tre år, lyder dommen fra Voetbal International.
Voetbal International peger desuden på, at Brian Priske også har været uheldig med, at profiler er blevet solgt, mens Feyenoord også har været hårdt ramt af skader. Afslutningsvist peger mediet dog på, at det bliver svært for Brian Priske at undgå en fyring.
Avisen Algemeen Dagblad peger også på, at Brian Priske står i en særdeles svær situation lige nu.
– Internt er støtten til danskeren bestemt ikke blevet større. Med tre nederlag i træk er danskeren nu mere ude i tovene end nogensinde før, lyder det.
Algemeen Dagblad peger afslutningsvist på, at der nu ikke er så meget tilbage at spille for i denne sæson for Feyenoords vedkommende, fordi andenpladsen i ligaen ser ud til at være uden for rækkevidde, da der er 12 point op til Ajax.
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
MEDIE
FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
Martin Spelmann stopper – det skal han nu
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Manchester United henter comebacksejr
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
AGF slår FC København i drama
Flamengo vinder Sydamerikas største turnering