Med tre nederlag på en uge er Brian Priske under pres i Feyenoord.
Rotterdam-klubben ligger på en skuffende femteplads i ligaen og onsdag aften røg Priske og co. så ud af pokalturneringen efter et 2-0-nederlag til PSV Eindhoven. Mediet Voetbal International peger på, at det ikke kun er resultaterne, der ikke er tilfredsstillende i Feyenoord.
– Kampen på Phillips Stadium opsummerede Feyenoords sæson meget fint: Visuelt godt til tider, men derefter sløset og generelt med for lidt tempo og uden energi og overbevisning. Ikke godt nok. Det er derfor ikke overraskende, at den sportslige ledelse retter blikket mod cheftræneren. Det er ham, der står med ansvaret for slutproduktet. Enhver, der følger Feyenoord, kan se, at der ikke er nogen udvikling i spillestilen eller individuelt blandt spillerne, skriver Voetbal International.
Voetbal International skriver endvidere, at Brian Priske har en anden tilgang end sin forgænger Arne Slot, hvilket er logisk nok, men mediet peger samtidig på, at der blandt visse Feyenoord-spillere er en del utilfredshed med arbejdsmetoderne.
– Dårlige resultater i Eresdivise, manglende udvikling og anstrengte forhold. En del af truppen har længe været utilfredse med Priskes danske og svenske assistenter. Træneren, de tror på, er Etiënne Reijnen, som står for standardsituationerne. Den største irritation bunder i forberedelsen. Den er for generel, er deres opfattelse: Hvad gør modstanderen og hvordan bekæmper vi det?
– Spillerne mangler mere detaljeret viden, når det kommer til spørgsmål vedrørende hvordan man kan overraske modstanderne. Den instruktion, de var vant til, er forsvundet, og det samme er dermed alt det, der har kendetegnet Feyenoord i de seneste tre år, lyder dommen fra Voetbal International.
Voetbal International peger desuden på, at Brian Priske også har været uheldig med, at profiler er blevet solgt, mens Feyenoord også har været hårdt ramt af skader. Afslutningsvist peger mediet dog på, at det bliver svært for Brian Priske at undgå en fyring.
Avisen Algemeen Dagblad peger også på, at Brian Priske står i en særdeles svær situation lige nu.
– Internt er støtten til danskeren bestemt ikke blevet større. Med tre nederlag i træk er danskeren nu mere ude i tovene end nogensinde før, lyder det.
Algemeen Dagblad peger afslutningsvist på, at der nu ikke er så meget tilbage at spille for i denne sæson for Feyenoords vedkommende, fordi andenpladsen i ligaen ser ud til at være uden for rækkevidde, da der er 12 point op til Ajax.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER