Medie: Voldsom interesse for dansk midtbanestjerne

Danskeren har taget den belgiske liga med storm i denne sæson, hvor han flere gange er blevet beskrevet som ligaens bedste midtbanespiller. Club Brugge og Lazio skulle blandt andre være ude efter Casper Nielsen.



27-årige Casper Nielsen har haft en forrygende sæson i Royal Union SG, og det er ikke gået ubemærket hen rundt omkring i fodboldeuropa.

Den danske midtbanespiller tiltrækker sig interesse flere steder fra. Blandt andet er der interesse fra Premier League og Frankrig, skriver belgiske Het Laatste Nieuws.

Dog er Lazio en af de klubber, der har vist konkret interesse i Casper Nielsen, og de har stærke planer om at gå efter ham til sommer.

De har tidligere haft held med at hente Sergej Milinkovic-Savic i KRC Genk tilbage i 2015, og nu håber de, at gøre det samme med danskeren.

Også Royal Union SG’s banemænd fra Club Brugge har den danske profil på radaren. De har haft rig mulighed for at se ham an, da de to topklubber har mødt hinanden to gange den seneste tid i Jupiler Pro League.

Club Brugge ser ud til at miste Ruud Vormer, og samtidig er Mats Rits langtidsskadet på midtbanen. Derfor har de Casper Nielsen blandt en række af navne, som de ønsker at forstærke midtbanen med til sommer.

Midtbanemotoren har en kontrakt frem til 2024 med Royal Union SG. Allerede i januar havde han muligheden for et stort skifte, men han ønskede at kæmpe med om mesterskabet. Her har han bidraget stort med syv mål og seks assists.

Længe har Royal Union SG også toppet Jupiler Pro League. Men to nederlag på en uge til Club Brugge har sendt dem tre point bag de forsvarende mestre.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Holland – Marokko

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan