Meget svær mission: De er interesserede i Eriksen

Christian Eriksen er en spiller, som Anderlecht er interesserede i at hente denne sommer, skriver belgisk avis. Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det dog meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren.



Efter et forår med minimal spilletid er det stadig et uafklaret spørgsmål, om Christian Eriksens fremtid ligger i Manchester United. 

Eriksen udtalte tidligere på ugen, at hans fremtid i Manchester United stadig er uvis, og at det også afhænger af, hvilke andre spillere, den engelske storklub kommer til at købe og sælge denne sommer. 

Ifølge den belgiske avis Het Nieuwsblad er Christian Eriksen en spiller, som Anderlecht er interesseret i at hente denne sommer. Avisen peger på, at et skifte til Anderlecht ikke er meget sandsynligt, men henviser samtidig til, at danskerklubbens sportsdirektør Jesper Fredberg sidste sommer havde succes med at hente et andet stort dansk navn i Kasper Schmeichel. Eriksen-interessen kan potentielt udvikle sig til en transfersaga, der fortsætter indtil transfervinduets afslutning, skriver Het Nieuwsblad. 

– Brian Riemer kender ham godt fra deres fælles tid i Brentford. Jan Vertonghen kender ham også godt, fra deres tid sammen i Ajax og Tottenham, hvilket også er vigtigt. Jeg ved ikke, om det kommer til at ske i sidste ende. Det er svært at sige. Men det, jeg hører, er, at intentionen og drømmen er at hente Christian Eriksen, siger artiklens forfatter, Jurgen Geril, til Tipsbladet.

I Manchester United tjener Christian Eriksen et godt stykke over en million kroner om måneden, og det er et lønniveau, som Anderlecht selvsagt ikke kan være med på. 

– Anderlecht kan selvfølgelig ikke betale mange millioner i løn. Det er helt sikkert. Hvis han vælger Anderlecht, så får han en lavere løn. Thorgan Hazard, der kom til Anderlecht fra Borussia Dortmund, tjener nu 1,8 millioner euro (13,5 millioner kroner, red.) om året. Det er stadig en god løn. Måske kan Anderlecht gå lidt højere op end det, siger Jurgen Geril. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det rigtigt nok, at Anderlecht er interesserede i at hente den 32-årige Christian Eriksen, men samtidig forholder det sig også sådan, danskerklubben lige nu ikke aktivt forsøger at hente den danske landsholdsstjerne, da det simpelthen ser for svært ud. Et Anderlecht-skifte for Christian Eriksen kan ikke fuldstændig udelukkes, men det bliver meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren. 

Christian Eriksen spillede i sidste sæson 22 kampe i Premier League, herunder 12 fra start. Den danske stjernespillers kontrakt med Manchester United udløber i 2025. 

Loading Poll…





Afsløring: FCN henter endnu et toptalent




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

LIVE: SK Brann – FC Midtjylland

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Ruben Amorim gjorde det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Rekordtransfer?

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Kontramelding om transfer

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

FC København tjente millioner tirsdag aften



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Brøndby-transfer glippet

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Angriber meldes tæt på

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller