Meget svær mission: De er interesserede i Eriksen

Christian Eriksen er en spiller, som Anderlecht er interesserede i at hente denne sommer, skriver belgisk avis. Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det dog meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren.



Efter et forår med minimal spilletid er det stadig et uafklaret spørgsmål, om Christian Eriksens fremtid ligger i Manchester United. 

Eriksen udtalte tidligere på ugen, at hans fremtid i Manchester United stadig er uvis, og at det også afhænger af, hvilke andre spillere, den engelske storklub kommer til at købe og sælge denne sommer. 

Ifølge den belgiske avis Het Nieuwsblad er Christian Eriksen en spiller, som Anderlecht er interesseret i at hente denne sommer. Avisen peger på, at et skifte til Anderlecht ikke er meget sandsynligt, men henviser samtidig til, at danskerklubbens sportsdirektør Jesper Fredberg sidste sommer havde succes med at hente et andet stort dansk navn i Kasper Schmeichel. Eriksen-interessen kan potentielt udvikle sig til en transfersaga, der fortsætter indtil transfervinduets afslutning, skriver Het Nieuwsblad. 

– Brian Riemer kender ham godt fra deres fælles tid i Brentford. Jan Vertonghen kender ham også godt, fra deres tid sammen i Ajax og Tottenham, hvilket også er vigtigt. Jeg ved ikke, om det kommer til at ske i sidste ende. Det er svært at sige. Men det, jeg hører, er, at intentionen og drømmen er at hente Christian Eriksen, siger artiklens forfatter, Jurgen Geril, til Tipsbladet.

I Manchester United tjener Christian Eriksen et godt stykke over en million kroner om måneden, og det er et lønniveau, som Anderlecht selvsagt ikke kan være med på. 

– Anderlecht kan selvfølgelig ikke betale mange millioner i løn. Det er helt sikkert. Hvis han vælger Anderlecht, så får han en lavere løn. Thorgan Hazard, der kom til Anderlecht fra Borussia Dortmund, tjener nu 1,8 millioner euro (13,5 millioner kroner, red.) om året. Det er stadig en god løn. Måske kan Anderlecht gå lidt højere op end det, siger Jurgen Geril. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det rigtigt nok, at Anderlecht er interesserede i at hente den 32-årige Christian Eriksen, men samtidig forholder det sig også sådan, danskerklubben lige nu ikke aktivt forsøger at hente den danske landsholdsstjerne, da det simpelthen ser for svært ud. Et Anderlecht-skifte for Christian Eriksen kan ikke fuldstændig udelukkes, men det bliver meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren. 

Christian Eriksen spillede i sidste sæson 22 kampe i Premier League, herunder 12 fra start. Den danske stjernespillers kontrakt med Manchester United udløber i 2025. 

Loading Poll…





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Osula får stor rolle i Newcastle



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Her kan du se de danske hold i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København – Lyngby BK

Spår FCK-fiasko

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – OB

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

FCK-stjerne klar til Europa-brag

‘Rødt kort er svært at vurdere’