Meget svær mission: De er interesserede i Eriksen

Christian Eriksen er en spiller, som Anderlecht er interesserede i at hente denne sommer, skriver belgisk avis. Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det dog meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren.



Efter et forår med minimal spilletid er det stadig et uafklaret spørgsmål, om Christian Eriksens fremtid ligger i Manchester United. 

Eriksen udtalte tidligere på ugen, at hans fremtid i Manchester United stadig er uvis, og at det også afhænger af, hvilke andre spillere, den engelske storklub kommer til at købe og sælge denne sommer. 

Ifølge den belgiske avis Het Nieuwsblad er Christian Eriksen en spiller, som Anderlecht er interesseret i at hente denne sommer. Avisen peger på, at et skifte til Anderlecht ikke er meget sandsynligt, men henviser samtidig til, at danskerklubbens sportsdirektør Jesper Fredberg sidste sommer havde succes med at hente et andet stort dansk navn i Kasper Schmeichel. Eriksen-interessen kan potentielt udvikle sig til en transfersaga, der fortsætter indtil transfervinduets afslutning, skriver Het Nieuwsblad. 

– Brian Riemer kender ham godt fra deres fælles tid i Brentford. Jan Vertonghen kender ham også godt, fra deres tid sammen i Ajax og Tottenham, hvilket også er vigtigt. Jeg ved ikke, om det kommer til at ske i sidste ende. Det er svært at sige. Men det, jeg hører, er, at intentionen og drømmen er at hente Christian Eriksen, siger artiklens forfatter, Jurgen Geril, til Tipsbladet.

I Manchester United tjener Christian Eriksen et godt stykke over en million kroner om måneden, og det er et lønniveau, som Anderlecht selvsagt ikke kan være med på. 

– Anderlecht kan selvfølgelig ikke betale mange millioner i løn. Det er helt sikkert. Hvis han vælger Anderlecht, så får han en lavere løn. Thorgan Hazard, der kom til Anderlecht fra Borussia Dortmund, tjener nu 1,8 millioner euro (13,5 millioner kroner, red.) om året. Det er stadig en god løn. Måske kan Anderlecht gå lidt højere op end det, siger Jurgen Geril. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det rigtigt nok, at Anderlecht er interesserede i at hente den 32-årige Christian Eriksen, men samtidig forholder det sig også sådan, danskerklubben lige nu ikke aktivt forsøger at hente den danske landsholdsstjerne, da det simpelthen ser for svært ud. Et Anderlecht-skifte for Christian Eriksen kan ikke fuldstændig udelukkes, men det bliver meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren. 

Christian Eriksen spillede i sidste sæson 22 kampe i Premier League, herunder 12 fra start. Den danske stjernespillers kontrakt med Manchester United udløber i 2025. 

Loading Poll…



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Derfor har Lerager takket nej til FC København

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM