Meget svær mission: De er interesserede i Eriksen

Christian Eriksen er en spiller, som Anderlecht er interesserede i at hente denne sommer, skriver belgisk avis. Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det dog meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren.



Efter et forår med minimal spilletid er det stadig et uafklaret spørgsmål, om Christian Eriksens fremtid ligger i Manchester United. 

Eriksen udtalte tidligere på ugen, at hans fremtid i Manchester United stadig er uvis, og at det også afhænger af, hvilke andre spillere, den engelske storklub kommer til at købe og sælge denne sommer. 

Ifølge den belgiske avis Het Nieuwsblad er Christian Eriksen en spiller, som Anderlecht er interesseret i at hente denne sommer. Avisen peger på, at et skifte til Anderlecht ikke er meget sandsynligt, men henviser samtidig til, at danskerklubbens sportsdirektør Jesper Fredberg sidste sommer havde succes med at hente et andet stort dansk navn i Kasper Schmeichel. Eriksen-interessen kan potentielt udvikle sig til en transfersaga, der fortsætter indtil transfervinduets afslutning, skriver Het Nieuwsblad. 

– Brian Riemer kender ham godt fra deres fælles tid i Brentford. Jan Vertonghen kender ham også godt, fra deres tid sammen i Ajax og Tottenham, hvilket også er vigtigt. Jeg ved ikke, om det kommer til at ske i sidste ende. Det er svært at sige. Men det, jeg hører, er, at intentionen og drømmen er at hente Christian Eriksen, siger artiklens forfatter, Jurgen Geril, til Tipsbladet.

I Manchester United tjener Christian Eriksen et godt stykke over en million kroner om måneden, og det er et lønniveau, som Anderlecht selvsagt ikke kan være med på. 

– Anderlecht kan selvfølgelig ikke betale mange millioner i løn. Det er helt sikkert. Hvis han vælger Anderlecht, så får han en lavere løn. Thorgan Hazard, der kom til Anderlecht fra Borussia Dortmund, tjener nu 1,8 millioner euro (13,5 millioner kroner, red.) om året. Det er stadig en god løn. Måske kan Anderlecht gå lidt højere op end det, siger Jurgen Geril. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det rigtigt nok, at Anderlecht er interesserede i at hente den 32-årige Christian Eriksen, men samtidig forholder det sig også sådan, danskerklubben lige nu ikke aktivt forsøger at hente den danske landsholdsstjerne, da det simpelthen ser for svært ud. Et Anderlecht-skifte for Christian Eriksen kan ikke fuldstændig udelukkes, men det bliver meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren. 

Christian Eriksen spillede i sidste sæson 22 kampe i Premier League, herunder 12 fra start. Den danske stjernespillers kontrakt med Manchester United udløber i 2025. 

Loading Poll…





TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe




LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

FC København skal møde kæmpe ikon

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

FC København udlejer Jonathan Moalem

Manchester United afviser Barça og Bayern

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Følger Superliga-stjerne tæt

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Dansk angriber sat til salg

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’

OB vil have tidligere Superliga-profil

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Jubler over store FC København-nyheder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk