Meget svær mission: De er interesserede i Eriksen

Christian Eriksen er en spiller, som Anderlecht er interesserede i at hente denne sommer, skriver belgisk avis. Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det dog meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren.



Efter et forår med minimal spilletid er det stadig et uafklaret spørgsmål, om Christian Eriksens fremtid ligger i Manchester United. 

Eriksen udtalte tidligere på ugen, at hans fremtid i Manchester United stadig er uvis, og at det også afhænger af, hvilke andre spillere, den engelske storklub kommer til at købe og sælge denne sommer. 

Ifølge den belgiske avis Het Nieuwsblad er Christian Eriksen en spiller, som Anderlecht er interesseret i at hente denne sommer. Avisen peger på, at et skifte til Anderlecht ikke er meget sandsynligt, men henviser samtidig til, at danskerklubbens sportsdirektør Jesper Fredberg sidste sommer havde succes med at hente et andet stort dansk navn i Kasper Schmeichel. Eriksen-interessen kan potentielt udvikle sig til en transfersaga, der fortsætter indtil transfervinduets afslutning, skriver Het Nieuwsblad. 

– Brian Riemer kender ham godt fra deres fælles tid i Brentford. Jan Vertonghen kender ham også godt, fra deres tid sammen i Ajax og Tottenham, hvilket også er vigtigt. Jeg ved ikke, om det kommer til at ske i sidste ende. Det er svært at sige. Men det, jeg hører, er, at intentionen og drømmen er at hente Christian Eriksen, siger artiklens forfatter, Jurgen Geril, til Tipsbladet.

I Manchester United tjener Christian Eriksen et godt stykke over en million kroner om måneden, og det er et lønniveau, som Anderlecht selvsagt ikke kan være med på. 

– Anderlecht kan selvfølgelig ikke betale mange millioner i løn. Det er helt sikkert. Hvis han vælger Anderlecht, så får han en lavere løn. Thorgan Hazard, der kom til Anderlecht fra Borussia Dortmund, tjener nu 1,8 millioner euro (13,5 millioner kroner, red.) om året. Det er stadig en god løn. Måske kan Anderlecht gå lidt højere op end det, siger Jurgen Geril. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det rigtigt nok, at Anderlecht er interesserede i at hente den 32-årige Christian Eriksen, men samtidig forholder det sig også sådan, danskerklubben lige nu ikke aktivt forsøger at hente den danske landsholdsstjerne, da det simpelthen ser for svært ud. Et Anderlecht-skifte for Christian Eriksen kan ikke fuldstændig udelukkes, men det bliver meget svært for danskerklubben at hente Manchester United-spilleren. 

Christian Eriksen spillede i sidste sæson 22 kampe i Premier League, herunder 12 fra start. Den danske stjernespillers kontrakt med Manchester United udløber i 2025. 

Loading Poll…





Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord