Michael Reiziger skal træne Dolberg og Schöne i Ajax

Den tidligere landsholds- og Ajax-spiller Michael Reiziger er udnævnt til ny midlertidig cheftræner for Ajax. Han tager over efter netop fyrede Marcel Keizer.



Et halvt år. Det var alt, hvad Marcel Keizer nåede at stå i spidsen for Ajax. Den nu forhenværende cheftræner blevet fyret torsdag eftermiddag, og allerede nu er hans afløser på plads. 

I hvert fald en midlertidig en af slagsen. For Michael Reiziger, der har en fortid som spiller i klubben, er blevet udnævnt som cheftræner på den korte bane. Han står i spidsen for holdet, der juleaftensdag møder Willem II.

Reiziger, der også har 72 landskampe for Holland og klubber som FC Barcelona og AC Milan på sit spiller-cv, har senest været træner for klubbens andet-/ungdomshold, Jong Ajax. Med sig får han sin assistent, Winston Bogarde.

Fyrede Keizer overtog cheftrænerposten i sommer, da Peter Bosz skiftede til Borussia Dortmund, og han efterlader Ajax på andenpladsen i den hollandske liga. Holdet har fem point op til PSV Eindhoven på førstepladsen og tre ned til AZ som nummer tre.

Sæsonen er 17 kampe gammel og altså dermed præcis halvvejs. Efter julekampen går Ajax på ferie og skal først spille igen 21. januar, hvilket altså giver ledelsen lidt tid til at finde en permanent afløser for Kasper Dolberg og Lasse Schönes klub.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

AGF er mestre – her er deres vej i Europa