FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter næsten to år som cheftræner for Anderlecht blev Brian Riemer torsdag fyret af den belgiske storklub.
Anderlecht udpegede Riemer til posten, efter at man havde haft nogle dårlige sæsoner hos Bruxelles-klubben, der er vant til at spille med i toppen af den belgiske række. Klubben gik igangsatte derfor en turnaround, der i høj grad har været danskbaseret.
Udover Brian Riemer, så tilknyttede klubben Jesper Fredberg som sportsdirektør, og man hentede danske landsholdsspillere i form af Kasper Dolberg, Anders Dreyer og Kasper Schmeichel til klubben, der alle havde en stor rolle i, at man var tæt på at genvinde det belgiske mesterskab i sidste sæson.
Tiden er nu forbi for Brian Riemer, der tidligere har haft forskellige trænerroller hos klubber som Brentford og FC København, hvor han blandt andet arbejdede sammen med Jacob Neestrup. FC Københavns cheftræner udtalte sig fredag om fyringen af sin tidligere kollega.
– Jeg er nok lidt inhabil. Jeg kan konstatere, at de ikke har vundet et mesterskab i mange år. Og de lå ikke godt til, da han tog over.
– De var en kamp fra at tage et belgisk mesterskab sidste år, de har tabt en kamp i denne sæson, så nu er han ude. Det er en vild verden. Brian er en dygtig træner, jeg har arbejdet sammen med i mange år. Det er sådan det er i topfodbold.
Jacob Neestrup blev af den fremmødte presse forholdt om han kunne se en kommende landstræner i Brian Riemer, men det var ikke en diskussion, han ville gå ind i. Istedet satte han yderligere ord på Brian Riemers kvaliteter som træner.
– Jeg ved, at Brian er en dygtig træner, når han engagere sig i noget, så gør han det meget dedikeret. Og det ved jeg, han også har gjort i belgisk fodbold.
Anderlecht befinder sig lige nu på en fjerdeplads i den belgiske Jupiler Pro League, hvor man har vundet tre kampe, spillet tre uafgjort og tabt en enkelt.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Hjulmand og co. taber stort skridt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Iran kommer med krav før VM
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
OPTAKT