FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter næsten to år som cheftræner for Anderlecht blev Brian Riemer torsdag fyret af den belgiske storklub.
Anderlecht udpegede Riemer til posten, efter at man havde haft nogle dårlige sæsoner hos Bruxelles-klubben, der er vant til at spille med i toppen af den belgiske række. Klubben gik igangsatte derfor en turnaround, der i høj grad har været danskbaseret.
Udover Brian Riemer, så tilknyttede klubben Jesper Fredberg som sportsdirektør, og man hentede danske landsholdsspillere i form af Kasper Dolberg, Anders Dreyer og Kasper Schmeichel til klubben, der alle havde en stor rolle i, at man var tæt på at genvinde det belgiske mesterskab i sidste sæson.
Tiden er nu forbi for Brian Riemer, der tidligere har haft forskellige trænerroller hos klubber som Brentford og FC København, hvor han blandt andet arbejdede sammen med Jacob Neestrup. FC Københavns cheftræner udtalte sig fredag om fyringen af sin tidligere kollega.
– Jeg er nok lidt inhabil. Jeg kan konstatere, at de ikke har vundet et mesterskab i mange år. Og de lå ikke godt til, da han tog over.
– De var en kamp fra at tage et belgisk mesterskab sidste år, de har tabt en kamp i denne sæson, så nu er han ude. Det er en vild verden. Brian er en dygtig træner, jeg har arbejdet sammen med i mange år. Det er sådan det er i topfodbold.
Jacob Neestrup blev af den fremmødte presse forholdt om han kunne se en kommende landstræner i Brian Riemer, men det var ikke en diskussion, han ville gå ind i. Istedet satte han yderligere ord på Brian Riemers kvaliteter som træner.
– Jeg ved, at Brian er en dygtig træner, når han engagere sig i noget, så gør han det meget dedikeret. Og det ved jeg, han også har gjort i belgisk fodbold.
Anderlecht befinder sig lige nu på en fjerdeplads i den belgiske Jupiler Pro League, hvor man har vundet tre kampe, spillet tre uafgjort og tabt en enkelt.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE: Slutfløjt i Parken
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER