Neestrup om fyret kollega: Det er en vild verden

Jacob Neestrup er forundret over, at Anderlecht har fyret Brian Riemer.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter næsten to år som cheftræner for Anderlecht blev Brian Riemer torsdag fyret af den belgiske storklub.

Anderlecht udpegede Riemer til posten, efter at man havde haft nogle dårlige sæsoner hos Bruxelles-klubben, der er vant til at spille med i toppen af den belgiske række. Klubben gik igangsatte derfor en turnaround, der i høj grad har været danskbaseret.

Udover Brian Riemer, så tilknyttede klubben Jesper Fredberg som sportsdirektør, og man hentede danske landsholdsspillere i form af Kasper Dolberg, Anders Dreyer og Kasper Schmeichel til klubben, der alle havde en stor rolle i, at man var tæt på at genvinde det belgiske mesterskab i sidste sæson.

Tiden er nu forbi for Brian Riemer, der tidligere har haft forskellige trænerroller hos klubber som Brentford og FC København, hvor han blandt andet arbejdede sammen med Jacob Neestrup. FC Københavns cheftræner udtalte sig fredag om fyringen af sin tidligere kollega.

– Jeg er nok lidt inhabil. Jeg kan konstatere, at de ikke har vundet et mesterskab i mange år. Og de lå ikke godt til, da han tog over.

– De var en kamp fra at tage et belgisk mesterskab sidste år, de har tabt en kamp i denne sæson, så nu er han ude. Det er en vild verden. Brian er en dygtig træner, jeg har arbejdet sammen med i mange år. Det er sådan det er i topfodbold.

Jacob Neestrup blev af den fremmødte presse forholdt om han kunne se en kommende landstræner i Brian Riemer, men det var ikke en diskussion, han ville gå ind i. Istedet satte han yderligere ord på Brian Riemers kvaliteter som træner.

– Jeg ved, at Brian er en dygtig træner, når han engagere sig i noget, så gør han det meget dedikeret. Og det ved jeg, han også har gjort i belgisk fodbold.

Anderlecht befinder sig lige nu på en fjerdeplads i den belgiske Jupiler Pro League, hvor man har vundet tre kampe, spillet tre uafgjort og tabt en enkelt.



Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Storhylder Christian Nørgaard

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Klar besked til FCK-fans

FC København interesseret i denne angriber

Køber sig ind i dansk klub

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

– Vi bør være favoritter

Vild med ny Eriksen-løsning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Forlænger med Ståle Solbakken

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK