Nikolai Laursen om første PSV-sæson: Jeg har udviklet mig helt vildt meget

Nikolai Laursen rykkede for et år siden fra Brøndby til hollandske PSV. Nu er han gået på sommerferie, og har altså dermed tid til at reflektere på den seneste sæson.



Af: Rasmus Dalgaard & Nicolai Sabro Hansen (D’ BOLD – www.dbold.dk)
 
Til Brøndbys U/19-kamp mod FC København i torsdags fangede D’ BOLD’s udsendte den danske PSV-spiller, Nikolai Laursen, der var tilbage i Danmark for at holde ferie og altså også for at støtte sine tidligere holdkammerater fra Vestegnen.
 
For godt et år siden slap de blågule fra Brøndby IF et af klubbens helt store talenter, da den dengang blot 17-årige Nikolai Laursen tog springet fra Danmark til Holland og nærmere bestemt storklubben PSV Eindhoven, hvis førstehold i år vandt Æresdivisionen på sidste spilledag.
 
I sin første sæson i det hollandske har Nikolai Laursen dels gjort sig på klubbens U/19-hold, hvor det blev til syv kampe og tre mål, mens det også har stået på optrædener i den næstbedste hollandske række, Jupiler League, for PSV Eindhovens U/21-hold, PSV Jong. Her sluttede Laursen og resten af PSV-holdet på en 11. plads, og sine otte kampe omsatte Laursen til en scoring og en assist. Selv føler Laursen, at det har været en god første sæson i det hollandske, og at han har udviklet sig meget.
 
– Jeg synes, sæsonen i PSV har været god nok. I starten var der lidt med skader, men så er det blevet bedre. Jeg har udviklet mig rigtigt godt. Især mentalt, teknisk og taktisk. Jeg har udviklet mig helt vildt meget, synes jeg.
 
Efter sommerferien skal den unge, venstrebenede offensivspiller så forsøge at bygge yderligere på sit spil, så han en dag kan imponere førsteholdstræner, Phillip Cocu, så meget, at det bliver til minutter på Phillips-klubbens førstehold, og direkte adspurgt mener Laursen ikke, at det er urealistisk, at førsteholdsfodbold kan komme på tale allerede i den kommende sæson.
 
– Man går altid efter det (førsteholdsfodbold, red.), men jeg tager det stille og roligt. Jeg har fire år tilbage (af hans kontrakt, red.), så jeg tager det bare, som det kommer. De har helt styr på min udvikling, og jeg prøver bare at gøre det så godt som muligt. Det er realistisk med spilletid for førsteholdet i den kommende sæson. Jeg synes, jeg gør det godt, men det er førsteholdstræneren, der bestemmer, og vi tager det stille og roligt.
 
Selvom angrebstalentet torsdag satte sine penge på en Brøndby-sejr i U/19-derbyet, måtte de blågule tage til takke med uafgjort. Det var dog dejligt at være tilbage og se de gamle holdkammerater spille.
 
– Det er dejligt at være tilbage i Danmark og at have ferie. Jeg savner selvfølgelig at spille herude i Brøndby. Man savner jo dem, man har spillet med hele livet, så det er klart, at jeg ville gerne have spillet sådan en kamp. Det er altid specielt. At spille mod de bedste, og at spille mod en klub, vi ikke så godt kan lide men stadig har nogle venner i (FC København, red.), det er specielt.




Stuttgart overvejer forlængelse med dansker




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Arsenal-stjerne svarer igen

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mexico kommer med markant melding om VM



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

Osula slår alle andre

‘Tottenham er i overhængende fare’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I svime over Filip Jørgensen

Mourinho tog røven på Zeca

Nu svarer David Nielsen

Chido Obi nomineret til pris

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Deler nyt om fremtiden

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats