Nikolai Laursen om første PSV-sæson: Jeg har udviklet mig helt vildt meget

Nikolai Laursen rykkede for et år siden fra Brøndby til hollandske PSV. Nu er han gået på sommerferie, og har altså dermed tid til at reflektere på den seneste sæson.



Af: Rasmus Dalgaard & Nicolai Sabro Hansen (D’ BOLD – www.dbold.dk)
 
Til Brøndbys U/19-kamp mod FC København i torsdags fangede D’ BOLD’s udsendte den danske PSV-spiller, Nikolai Laursen, der var tilbage i Danmark for at holde ferie og altså også for at støtte sine tidligere holdkammerater fra Vestegnen.
 
For godt et år siden slap de blågule fra Brøndby IF et af klubbens helt store talenter, da den dengang blot 17-årige Nikolai Laursen tog springet fra Danmark til Holland og nærmere bestemt storklubben PSV Eindhoven, hvis førstehold i år vandt Æresdivisionen på sidste spilledag.
 
I sin første sæson i det hollandske har Nikolai Laursen dels gjort sig på klubbens U/19-hold, hvor det blev til syv kampe og tre mål, mens det også har stået på optrædener i den næstbedste hollandske række, Jupiler League, for PSV Eindhovens U/21-hold, PSV Jong. Her sluttede Laursen og resten af PSV-holdet på en 11. plads, og sine otte kampe omsatte Laursen til en scoring og en assist. Selv føler Laursen, at det har været en god første sæson i det hollandske, og at han har udviklet sig meget.
 
– Jeg synes, sæsonen i PSV har været god nok. I starten var der lidt med skader, men så er det blevet bedre. Jeg har udviklet mig rigtigt godt. Især mentalt, teknisk og taktisk. Jeg har udviklet mig helt vildt meget, synes jeg.
 
Efter sommerferien skal den unge, venstrebenede offensivspiller så forsøge at bygge yderligere på sit spil, så han en dag kan imponere førsteholdstræner, Phillip Cocu, så meget, at det bliver til minutter på Phillips-klubbens førstehold, og direkte adspurgt mener Laursen ikke, at det er urealistisk, at førsteholdsfodbold kan komme på tale allerede i den kommende sæson.
 
– Man går altid efter det (førsteholdsfodbold, red.), men jeg tager det stille og roligt. Jeg har fire år tilbage (af hans kontrakt, red.), så jeg tager det bare, som det kommer. De har helt styr på min udvikling, og jeg prøver bare at gøre det så godt som muligt. Det er realistisk med spilletid for førsteholdet i den kommende sæson. Jeg synes, jeg gør det godt, men det er førsteholdstræneren, der bestemmer, og vi tager det stille og roligt.
 
Selvom angrebstalentet torsdag satte sine penge på en Brøndby-sejr i U/19-derbyet, måtte de blågule tage til takke med uafgjort. Det var dog dejligt at være tilbage og se de gamle holdkammerater spille.
 
– Det er dejligt at være tilbage i Danmark og at have ferie. Jeg savner selvfølgelig at spille herude i Brøndby. Man savner jo dem, man har spillet med hele livet, så det er klart, at jeg ville gerne have spillet sådan en kamp. Det er altid specielt. At spille mod de bedste, og at spille mod en klub, vi ikke så godt kan lide men stadig har nogle venner i (FC København, red.), det er specielt.


Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

FC København-handling går verden rundt 

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Danske klubber vil have ham

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren