Nu reagerer de på Andreas Skov Olsen-drama

Club Brugge reagerer nu i en kort udtalelse fra klubbens cheftræner, Nicky Hayen, på situationen omkring Andreas Skov Olsen.



Andreas Skov Olsen blev torsdag centrum for et hav af overskrifter.

Som Tipsbladet kunne afsløre rejste Andreas Skov Olsen hjem fra Grækenland, hvor hans hold Club Brugge skulle spille mod PAOK i Conference League.

Club Brugge avancerede med en samlet 3-0-sejr, men det var altså uden Andreas Skov Olsen på holdkortet eller tribunen, da han var rejst hjem på grund af uoverensstemmelser med klubbens lægestab.

En skade i lysken har drillet Andreas Skov Olsen den seneste måned og sendte ham også hjem fra landsholdssamlingen i marts. Som Tipsbladet kunne fortælle, kan lægestaben ikke se nogle problemer, mens Andreas Skov Olsen selv mærker ubehag. Derfor er han rejst til Danmark for at få ekstra lægelig vejledning.

Club Brugges midlertidige cheftræner, Nicky Hayen, maner dog til besindighed omkring dramaet.

– Skov fik et tilbageslag i hans genoptræning. Jeg ønskede, at alle skulle være her, så vi kunne stå sammen om at opnå noget. Efter en samtale med Skov, som var skuffet, besluttede vi i samråd, at han kunne rejse. Jeg vil ikke have en skuffet spiller i truppen, siger han ifølge Het Nieuwsblad på pressemødet efter kampen.

Tipsbladet har siden været i kontakt med Club Brugge, der henviser til Nicky Hayens udtalelser og altså ikke vil tilføje mere på nuværende tidspunkt.

Derfor er det eksempelvis ikke muligt at få svar på, hvornår Club Brugge forventer, at Andreas Skov Olsen, 24 år, vender retur til Belgien. Formentlig håber Club Brugge på, at det er hurtigst muligt, for danskeren har været et stort aktiv for dem.

23 scoringer og otte assister taler sit tydelige sprog for kantspilleren, der lige siden han kom til, har været en af de bedste spillere i Jupiler Pro League. Flere gange er Andreas Skov Olsen også blevet rygtet mod større adresser qua sine flotte præstationer.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Argentina – Schweiz

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fredberg henter italiensk legende

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Norges kronprins rejser til USA

Uventet transferdrejning