Andreas Skov Olsen blev torsdag centrum for et hav af overskrifter.
Som Tipsbladet kunne afsløre rejste Andreas Skov Olsen hjem fra Grækenland, hvor hans hold Club Brugge skulle spille mod PAOK i Conference League.
Club Brugge avancerede med en samlet 3-0-sejr, men det var altså uden Andreas Skov Olsen på holdkortet eller tribunen, da han var rejst hjem på grund af uoverensstemmelser med klubbens lægestab.
En skade i lysken har drillet Andreas Skov Olsen den seneste måned og sendte ham også hjem fra landsholdssamlingen i marts. Som Tipsbladet kunne fortælle, kan lægestaben ikke se nogle problemer, mens Andreas Skov Olsen selv mærker ubehag. Derfor er han rejst til Danmark for at få ekstra lægelig vejledning.
Club Brugges midlertidige cheftræner, Nicky Hayen, maner dog til besindighed omkring dramaet.
– Skov fik et tilbageslag i hans genoptræning. Jeg ønskede, at alle skulle være her, så vi kunne stå sammen om at opnå noget. Efter en samtale med Skov, som var skuffet, besluttede vi i samråd, at han kunne rejse. Jeg vil ikke have en skuffet spiller i truppen, siger han ifølge Het Nieuwsblad på pressemødet efter kampen.
Tipsbladet har siden været i kontakt med Club Brugge, der henviser til Nicky Hayens udtalelser og altså ikke vil tilføje mere på nuværende tidspunkt.
Derfor er det eksempelvis ikke muligt at få svar på, hvornår Club Brugge forventer, at Andreas Skov Olsen, 24 år, vender retur til Belgien. Formentlig håber Club Brugge på, at det er hurtigst muligt, for danskeren har været et stort aktiv for dem.
23 scoringer og otte assister taler sit tydelige sprog for kantspilleren, der lige siden han kom til, har været en af de bedste spillere i Jupiler Pro League. Flere gange er Andreas Skov Olsen også blevet rygtet mod større adresser qua sine flotte præstationer.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
DAGENS SPILFORSLAG
Cherki lægger op i Miami
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
MEDIE