Andreas Skov Olsen blev torsdag centrum for et hav af overskrifter.
Som Tipsbladet kunne afsløre rejste Andreas Skov Olsen hjem fra Grækenland, hvor hans hold Club Brugge skulle spille mod PAOK i Conference League.
Club Brugge avancerede med en samlet 3-0-sejr, men det var altså uden Andreas Skov Olsen på holdkortet eller tribunen, da han var rejst hjem på grund af uoverensstemmelser med klubbens lægestab.
En skade i lysken har drillet Andreas Skov Olsen den seneste måned og sendte ham også hjem fra landsholdssamlingen i marts. Som Tipsbladet kunne fortælle, kan lægestaben ikke se nogle problemer, mens Andreas Skov Olsen selv mærker ubehag. Derfor er han rejst til Danmark for at få ekstra lægelig vejledning.
Club Brugges midlertidige cheftræner, Nicky Hayen, maner dog til besindighed omkring dramaet.
– Skov fik et tilbageslag i hans genoptræning. Jeg ønskede, at alle skulle være her, så vi kunne stå sammen om at opnå noget. Efter en samtale med Skov, som var skuffet, besluttede vi i samråd, at han kunne rejse. Jeg vil ikke have en skuffet spiller i truppen, siger han ifølge Het Nieuwsblad på pressemødet efter kampen.
Tipsbladet har siden været i kontakt med Club Brugge, der henviser til Nicky Hayens udtalelser og altså ikke vil tilføje mere på nuværende tidspunkt.
Derfor er det eksempelvis ikke muligt at få svar på, hvornår Club Brugge forventer, at Andreas Skov Olsen, 24 år, vender retur til Belgien. Formentlig håber Club Brugge på, at det er hurtigst muligt, for danskeren har været et stort aktiv for dem.
23 scoringer og otte assister taler sit tydelige sprog for kantspilleren, der lige siden han kom til, har været en af de bedste spillere i Jupiler Pro League. Flere gange er Andreas Skov Olsen også blevet rygtet mod større adresser qua sine flotte præstationer.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE: AGF klarede presset!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
FCM-transfer i fare
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE