Andreas Skov Olsen blev torsdag centrum for et hav af overskrifter.
Som Tipsbladet kunne afsløre rejste Andreas Skov Olsen hjem fra Grækenland, hvor hans hold Club Brugge skulle spille mod PAOK i Conference League.
Club Brugge avancerede med en samlet 3-0-sejr, men det var altså uden Andreas Skov Olsen på holdkortet eller tribunen, da han var rejst hjem på grund af uoverensstemmelser med klubbens lægestab.
En skade i lysken har drillet Andreas Skov Olsen den seneste måned og sendte ham også hjem fra landsholdssamlingen i marts. Som Tipsbladet kunne fortælle, kan lægestaben ikke se nogle problemer, mens Andreas Skov Olsen selv mærker ubehag. Derfor er han rejst til Danmark for at få ekstra lægelig vejledning.
Club Brugges midlertidige cheftræner, Nicky Hayen, maner dog til besindighed omkring dramaet.
– Skov fik et tilbageslag i hans genoptræning. Jeg ønskede, at alle skulle være her, så vi kunne stå sammen om at opnå noget. Efter en samtale med Skov, som var skuffet, besluttede vi i samråd, at han kunne rejse. Jeg vil ikke have en skuffet spiller i truppen, siger han ifølge Het Nieuwsblad på pressemødet efter kampen.
Tipsbladet har siden været i kontakt med Club Brugge, der henviser til Nicky Hayens udtalelser og altså ikke vil tilføje mere på nuværende tidspunkt.
Derfor er det eksempelvis ikke muligt at få svar på, hvornår Club Brugge forventer, at Andreas Skov Olsen, 24 år, vender retur til Belgien. Formentlig håber Club Brugge på, at det er hurtigst muligt, for danskeren har været et stort aktiv for dem.
23 scoringer og otte assister taler sit tydelige sprog for kantspilleren, der lige siden han kom til, har været en af de bedste spillere i Jupiler Pro League. Flere gange er Andreas Skov Olsen også blevet rygtet mod større adresser qua sine flotte præstationer.
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner