Video : Tipsbladet
Benelux

Nu reagerer de på Andreas Skov Olsen-drama

Club Brugge reagerer nu i en kort udtalelse fra klubbens cheftræner, Nicky Hayen, på situationen omkring Andreas Skov Olsen.

Andreas Skov Olsen blev torsdag centrum for et hav af overskrifter.

Som Tipsbladet kunne afsløre rejste Andreas Skov Olsen hjem fra Grækenland, hvor hans hold Club Brugge skulle spille mod PAOK i Conference League.

Club Brugge avancerede med en samlet 3-0-sejr, men det var altså uden Andreas Skov Olsen på holdkortet eller tribunen, da han var rejst hjem på grund af uoverensstemmelser med klubbens lægestab.

En skade i lysken har drillet Andreas Skov Olsen den seneste måned og sendte ham også hjem fra landsholdssamlingen i marts. Som Tipsbladet kunne fortælle, kan lægestaben ikke se nogle problemer, mens Andreas Skov Olsen selv mærker ubehag. Derfor er han rejst til Danmark for at få ekstra lægelig vejledning.

Club Brugges midlertidige cheftræner, Nicky Hayen, maner dog til besindighed omkring dramaet.

- Skov fik et tilbageslag i hans genoptræning. Jeg ønskede, at alle skulle være her, så vi kunne stå sammen om at opnå noget. Efter en samtale med Skov, som var skuffet, besluttede vi i samråd, at han kunne rejse. Jeg vil ikke have en skuffet spiller i truppen, siger han ifølge Het Nieuwsblad på pressemødet efter kampen.

Tipsbladet har siden været i kontakt med Club Brugge, der henviser til Nicky Hayens udtalelser og altså ikke vil tilføje mere på nuværende tidspunkt.

Derfor er det eksempelvis ikke muligt at få svar på, hvornår Club Brugge forventer, at Andreas Skov Olsen, 24 år, vender retur til Belgien. Formentlig håber Club Brugge på, at det er hurtigst muligt, for danskeren har været et stort aktiv for dem.

23 scoringer og otte assister taler sit tydelige sprog for kantspilleren, der lige siden han kom til, har været en af de bedste spillere i Jupiler Pro League. Flere gange er Andreas Skov Olsen også blevet rygtet mod større adresser qua sine flotte præstationer.