Trænerskiftet i Anderlecht kan få en positiv betydning for Kasper Dolberg.
Sådan lyder det fra den belgiske avis L'Avenir, hvor Dolberg fremhæves som en af årsagerne til, at Anderlecht onsdag besejrede ungarske Ferencvaros med 2-1 i Europa League.
Her påpeges det, at Kasper Dolberg udover sin scoring på straffespark også var langt mere involveret i spillet end danskeren har været hidtil i sæsonen.
– Vi spiller med mere selvtillid, vi kombinerer mere og vi løber og kæmper for hinanden. Niveauet er steget i forhold til sidste uge, og det skal vi bygge videre på, lød det fra Kasper Dolberg selv efter Ferencvaros-kampen.
Ifølge L'Avenir er det tydeligt, at den nye midlertidige Anderlecht-cheftræner David Hubert er bevidst om, at Kasper Dolberg har niveau til mere end det, danskeren har vist i begyndelsen af sæsonen, og at han derfor har valgt at omlægge taktikken, så Dolberg bliver mere involveret i Anderlechts spil.
– Danskeren faldt mere tilbage i banen for at modtage bolden. Zanka havde fået instruktioner på at finde Dolberg hurtigst muligt. Forsvarsspilleren spillede vertikalt til angriberen i flere situationer, skriver L'Avenir.
Avisen peger i samme ombæring på, at Kasper Dolberg mod Ferencvaros erobrede langt flere bolde end normalt, hvilket indikerer, at danskeren nu selv også viser mere forståelse for, hvordan han kan bidrage. Samtidig kom Dolberg også frem til flere chancer end i de forudgående ligakampe.
– Det hele er nemmere for mig, når tingene fungerer bedre for holdet. Vi har ikke været i stand til at skabe nok chancer. Og når vi skabte dem, manglede farligheden. I denne kamp var der flere holdkammerater i feltet og jeg var tættere på mine medspillere. Jeg er bedre, når jeg har medspillere at kombinere med, lød det fra Kasper Dolberg selv efter onsdagens sejr.
Avisen De Morgen peger på, at David Hubert øjeblikkeligt har lavet nogle vellykkede justeringer på Anderlechts hold, hvilket har sikret klubbens ledelse lidt længere snor til at finde den næste permanente cheftræner.
Ifølge De Morgen var der i Anderlechts bestyrelse bred opbakning til sidste uges beslutning om at fyre Brian Riemer, også fordi der er tiltro til den 36-årige David Hubert.
Avisen peger på, at David Hubert som noget af det første gjorde det klart overfor Anderlecht-spillerne, at det offensive spil har været for ufokuseret, og at der ikke skal smides indlæg ind i feltet bare for at gøre det.
– Internt er det blevet gjort klart for truppen, at Kasper Dolberg skal have mere support. Den danske angriber har for ofte været isoleret på en øde ø, hvilket betød, at han nærmest aldrig fik en brugbar aflevering, skriver De Morgen.
Kasper Dolbergs mål mod Ferencvaros var danskerens anden scoring i denne sæson, men Dolberg har ikke scoret i åbent spil siden den 10. august.
Det får han muligheden for i aften klokken 20.45, når Anderlecht møder FCB Dender i den hjemlige liga.
LIVE
TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE