Ny chef med klar Dolberg-melding

Anderlechts nye midlertidige cheftræner David Hubert har sat fokus på at få Kasper Dolberg mere involveret i spillet, og den danske angriber kan også godt selv mærke forskellen.



Trænerskiftet i Anderlecht kan få en positiv betydning for Kasper Dolberg. 

Sådan lyder det fra den belgiske avis L'Avenir, hvor Dolberg fremhæves som en af årsagerne til, at Anderlecht onsdag besejrede ungarske Ferencvaros med 2-1 i Europa League. 

Her påpeges det, at Kasper Dolberg udover sin scoring på straffespark også var langt mere involveret i spillet end danskeren har været hidtil i sæsonen. 

– Vi spiller med mere selvtillid, vi kombinerer mere og vi løber og kæmper for hinanden. Niveauet er steget i forhold til sidste uge, og det skal vi bygge videre på, lød det fra Kasper Dolberg selv efter Ferencvaros-kampen. 

Ifølge L'Avenir er det tydeligt, at den nye midlertidige Anderlecht-cheftræner David Hubert er bevidst om, at Kasper Dolberg har niveau til mere end det, danskeren har vist i begyndelsen af sæsonen, og at han derfor har valgt at omlægge taktikken, så Dolberg bliver mere involveret i Anderlechts spil. 

– Danskeren faldt mere tilbage i banen for at modtage bolden. Zanka havde fået instruktioner på at finde Dolberg hurtigst muligt. Forsvarsspilleren spillede vertikalt til angriberen i flere situationer, skriver L'Avenir. 

Avisen peger i samme ombæring på, at Kasper Dolberg mod Ferencvaros erobrede langt flere bolde end normalt, hvilket indikerer, at danskeren nu selv også viser mere forståelse for, hvordan han kan bidrage. Samtidig kom Dolberg også frem til flere chancer end i de forudgående ligakampe. 

– Det hele er nemmere for mig, når tingene fungerer bedre for holdet. Vi har ikke været i stand til at skabe nok chancer. Og når vi skabte dem, manglede farligheden. I denne kamp var der flere holdkammerater i feltet og jeg var tættere på mine medspillere. Jeg er bedre, når jeg har medspillere at kombinere med, lød det fra Kasper Dolberg selv efter onsdagens sejr. 

Avisen De Morgen peger på, at David Hubert øjeblikkeligt har lavet nogle vellykkede justeringer på Anderlechts hold, hvilket har sikret klubbens ledelse lidt længere snor til at finde den næste permanente cheftræner. 

Ifølge De Morgen var der i Anderlechts bestyrelse bred opbakning til sidste uges beslutning om at fyre Brian Riemer, også fordi der er tiltro til den 36-årige David Hubert. 

Avisen peger på, at David Hubert som noget af det første gjorde det klart overfor Anderlecht-spillerne, at det offensive spil har været for ufokuseret, og at der ikke skal smides indlæg ind i feltet bare for at gøre det. 

– Internt er det blevet gjort klart for truppen, at Kasper Dolberg skal have mere support. Den danske angriber har for ofte været isoleret på en øde ø, hvilket betød, at han nærmest aldrig fik en brugbar aflevering, skriver De Morgen. 

Kasper Dolbergs mål mod Ferencvaros var danskerens anden scoring i denne sæson, men Dolberg har ikke scoret i åbent spil siden den 10. august. 

Det får han muligheden for i aften klokken 20.45, når Anderlecht møder FCB Dender i den hjemlige liga. 





Nu er han pludselig syg




LIVE

LIVE: Forlænger med Superliga-klub

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gift Links hylder FCK-legende

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Mathias Zanka går viralt

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Barcelona – Atletico

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Nu åbner Wind op for fremtiden

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

FIFA åbner sag mod Spanien

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden