Trænerskiftet i Anderlecht kan få en positiv betydning for Kasper Dolberg.
Sådan lyder det fra den belgiske avis L'Avenir, hvor Dolberg fremhæves som en af årsagerne til, at Anderlecht onsdag besejrede ungarske Ferencvaros med 2-1 i Europa League.
Her påpeges det, at Kasper Dolberg udover sin scoring på straffespark også var langt mere involveret i spillet end danskeren har været hidtil i sæsonen.
– Vi spiller med mere selvtillid, vi kombinerer mere og vi løber og kæmper for hinanden. Niveauet er steget i forhold til sidste uge, og det skal vi bygge videre på, lød det fra Kasper Dolberg selv efter Ferencvaros-kampen.
Ifølge L'Avenir er det tydeligt, at den nye midlertidige Anderlecht-cheftræner David Hubert er bevidst om, at Kasper Dolberg har niveau til mere end det, danskeren har vist i begyndelsen af sæsonen, og at han derfor har valgt at omlægge taktikken, så Dolberg bliver mere involveret i Anderlechts spil.
– Danskeren faldt mere tilbage i banen for at modtage bolden. Zanka havde fået instruktioner på at finde Dolberg hurtigst muligt. Forsvarsspilleren spillede vertikalt til angriberen i flere situationer, skriver L'Avenir.
Avisen peger i samme ombæring på, at Kasper Dolberg mod Ferencvaros erobrede langt flere bolde end normalt, hvilket indikerer, at danskeren nu selv også viser mere forståelse for, hvordan han kan bidrage. Samtidig kom Dolberg også frem til flere chancer end i de forudgående ligakampe.
– Det hele er nemmere for mig, når tingene fungerer bedre for holdet. Vi har ikke været i stand til at skabe nok chancer. Og når vi skabte dem, manglede farligheden. I denne kamp var der flere holdkammerater i feltet og jeg var tættere på mine medspillere. Jeg er bedre, når jeg har medspillere at kombinere med, lød det fra Kasper Dolberg selv efter onsdagens sejr.
Avisen De Morgen peger på, at David Hubert øjeblikkeligt har lavet nogle vellykkede justeringer på Anderlechts hold, hvilket har sikret klubbens ledelse lidt længere snor til at finde den næste permanente cheftræner.
Ifølge De Morgen var der i Anderlechts bestyrelse bred opbakning til sidste uges beslutning om at fyre Brian Riemer, også fordi der er tiltro til den 36-årige David Hubert.
Avisen peger på, at David Hubert som noget af det første gjorde det klart overfor Anderlecht-spillerne, at det offensive spil har været for ufokuseret, og at der ikke skal smides indlæg ind i feltet bare for at gøre det.
– Internt er det blevet gjort klart for truppen, at Kasper Dolberg skal have mere support. Den danske angriber har for ofte været isoleret på en øde ø, hvilket betød, at han nærmest aldrig fik en brugbar aflevering, skriver De Morgen.
Kasper Dolbergs mål mod Ferencvaros var danskerens anden scoring i denne sæson, men Dolberg har ikke scoret i åbent spil siden den 10. august.
Det får han muligheden for i aften klokken 20.45, når Anderlecht møder FCB Dender i den hjemlige liga.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER