Trænerskiftet i Anderlecht kan få en positiv betydning for Kasper Dolberg.
Sådan lyder det fra den belgiske avis L'Avenir, hvor Dolberg fremhæves som en af årsagerne til, at Anderlecht onsdag besejrede ungarske Ferencvaros med 2-1 i Europa League.
Her påpeges det, at Kasper Dolberg udover sin scoring på straffespark også var langt mere involveret i spillet end danskeren har været hidtil i sæsonen.
– Vi spiller med mere selvtillid, vi kombinerer mere og vi løber og kæmper for hinanden. Niveauet er steget i forhold til sidste uge, og det skal vi bygge videre på, lød det fra Kasper Dolberg selv efter Ferencvaros-kampen.
Ifølge L'Avenir er det tydeligt, at den nye midlertidige Anderlecht-cheftræner David Hubert er bevidst om, at Kasper Dolberg har niveau til mere end det, danskeren har vist i begyndelsen af sæsonen, og at han derfor har valgt at omlægge taktikken, så Dolberg bliver mere involveret i Anderlechts spil.
– Danskeren faldt mere tilbage i banen for at modtage bolden. Zanka havde fået instruktioner på at finde Dolberg hurtigst muligt. Forsvarsspilleren spillede vertikalt til angriberen i flere situationer, skriver L'Avenir.
Avisen peger i samme ombæring på, at Kasper Dolberg mod Ferencvaros erobrede langt flere bolde end normalt, hvilket indikerer, at danskeren nu selv også viser mere forståelse for, hvordan han kan bidrage. Samtidig kom Dolberg også frem til flere chancer end i de forudgående ligakampe.
– Det hele er nemmere for mig, når tingene fungerer bedre for holdet. Vi har ikke været i stand til at skabe nok chancer. Og når vi skabte dem, manglede farligheden. I denne kamp var der flere holdkammerater i feltet og jeg var tættere på mine medspillere. Jeg er bedre, når jeg har medspillere at kombinere med, lød det fra Kasper Dolberg selv efter onsdagens sejr.
Avisen De Morgen peger på, at David Hubert øjeblikkeligt har lavet nogle vellykkede justeringer på Anderlechts hold, hvilket har sikret klubbens ledelse lidt længere snor til at finde den næste permanente cheftræner.
Ifølge De Morgen var der i Anderlechts bestyrelse bred opbakning til sidste uges beslutning om at fyre Brian Riemer, også fordi der er tiltro til den 36-årige David Hubert.
Avisen peger på, at David Hubert som noget af det første gjorde det klart overfor Anderlecht-spillerne, at det offensive spil har været for ufokuseret, og at der ikke skal smides indlæg ind i feltet bare for at gøre det.
– Internt er det blevet gjort klart for truppen, at Kasper Dolberg skal have mere support. Den danske angriber har for ofte været isoleret på en øde ø, hvilket betød, at han nærmest aldrig fik en brugbar aflevering, skriver De Morgen.
Kasper Dolbergs mål mod Ferencvaros var danskerens anden scoring i denne sæson, men Dolberg har ikke scoret i åbent spil siden den 10. august.
Det får han muligheden for i aften klokken 20.45, når Anderlecht møder FCB Dender i den hjemlige liga.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret