Trænerskiftet i Anderlecht kan få en positiv betydning for Kasper Dolberg.
Sådan lyder det fra den belgiske avis L'Avenir, hvor Dolberg fremhæves som en af årsagerne til, at Anderlecht onsdag besejrede ungarske Ferencvaros med 2-1 i Europa League.
Her påpeges det, at Kasper Dolberg udover sin scoring på straffespark også var langt mere involveret i spillet end danskeren har været hidtil i sæsonen.
– Vi spiller med mere selvtillid, vi kombinerer mere og vi løber og kæmper for hinanden. Niveauet er steget i forhold til sidste uge, og det skal vi bygge videre på, lød det fra Kasper Dolberg selv efter Ferencvaros-kampen.
Ifølge L'Avenir er det tydeligt, at den nye midlertidige Anderlecht-cheftræner David Hubert er bevidst om, at Kasper Dolberg har niveau til mere end det, danskeren har vist i begyndelsen af sæsonen, og at han derfor har valgt at omlægge taktikken, så Dolberg bliver mere involveret i Anderlechts spil.
– Danskeren faldt mere tilbage i banen for at modtage bolden. Zanka havde fået instruktioner på at finde Dolberg hurtigst muligt. Forsvarsspilleren spillede vertikalt til angriberen i flere situationer, skriver L'Avenir.
Avisen peger i samme ombæring på, at Kasper Dolberg mod Ferencvaros erobrede langt flere bolde end normalt, hvilket indikerer, at danskeren nu selv også viser mere forståelse for, hvordan han kan bidrage. Samtidig kom Dolberg også frem til flere chancer end i de forudgående ligakampe.
– Det hele er nemmere for mig, når tingene fungerer bedre for holdet. Vi har ikke været i stand til at skabe nok chancer. Og når vi skabte dem, manglede farligheden. I denne kamp var der flere holdkammerater i feltet og jeg var tættere på mine medspillere. Jeg er bedre, når jeg har medspillere at kombinere med, lød det fra Kasper Dolberg selv efter onsdagens sejr.
Avisen De Morgen peger på, at David Hubert øjeblikkeligt har lavet nogle vellykkede justeringer på Anderlechts hold, hvilket har sikret klubbens ledelse lidt længere snor til at finde den næste permanente cheftræner.
Ifølge De Morgen var der i Anderlechts bestyrelse bred opbakning til sidste uges beslutning om at fyre Brian Riemer, også fordi der er tiltro til den 36-årige David Hubert.
Avisen peger på, at David Hubert som noget af det første gjorde det klart overfor Anderlecht-spillerne, at det offensive spil har været for ufokuseret, og at der ikke skal smides indlæg ind i feltet bare for at gøre det.
– Internt er det blevet gjort klart for truppen, at Kasper Dolberg skal have mere support. Den danske angriber har for ofte været isoleret på en øde ø, hvilket betød, at han nærmest aldrig fik en brugbar aflevering, skriver De Morgen.
Kasper Dolbergs mål mod Ferencvaros var danskerens anden scoring i denne sæson, men Dolberg har ikke scoret i åbent spil siden den 10. august.
Det får han muligheden for i aften klokken 20.45, når Anderlecht møder FCB Dender i den hjemlige liga.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Undskylder efter italiensk fiasko
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Tottenham præsenterer ny træner
Kæmpe stjerne besøger København
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW