Ny chef med klar Dolberg-melding

Anderlechts nye midlertidige cheftræner David Hubert har sat fokus på at få Kasper Dolberg mere involveret i spillet, og den danske angriber kan også godt selv mærke forskellen.



Trænerskiftet i Anderlecht kan få en positiv betydning for Kasper Dolberg. 

Sådan lyder det fra den belgiske avis L'Avenir, hvor Dolberg fremhæves som en af årsagerne til, at Anderlecht onsdag besejrede ungarske Ferencvaros med 2-1 i Europa League. 

Her påpeges det, at Kasper Dolberg udover sin scoring på straffespark også var langt mere involveret i spillet end danskeren har været hidtil i sæsonen. 

– Vi spiller med mere selvtillid, vi kombinerer mere og vi løber og kæmper for hinanden. Niveauet er steget i forhold til sidste uge, og det skal vi bygge videre på, lød det fra Kasper Dolberg selv efter Ferencvaros-kampen. 

Ifølge L'Avenir er det tydeligt, at den nye midlertidige Anderlecht-cheftræner David Hubert er bevidst om, at Kasper Dolberg har niveau til mere end det, danskeren har vist i begyndelsen af sæsonen, og at han derfor har valgt at omlægge taktikken, så Dolberg bliver mere involveret i Anderlechts spil. 

– Danskeren faldt mere tilbage i banen for at modtage bolden. Zanka havde fået instruktioner på at finde Dolberg hurtigst muligt. Forsvarsspilleren spillede vertikalt til angriberen i flere situationer, skriver L'Avenir. 

Avisen peger i samme ombæring på, at Kasper Dolberg mod Ferencvaros erobrede langt flere bolde end normalt, hvilket indikerer, at danskeren nu selv også viser mere forståelse for, hvordan han kan bidrage. Samtidig kom Dolberg også frem til flere chancer end i de forudgående ligakampe. 

– Det hele er nemmere for mig, når tingene fungerer bedre for holdet. Vi har ikke været i stand til at skabe nok chancer. Og når vi skabte dem, manglede farligheden. I denne kamp var der flere holdkammerater i feltet og jeg var tættere på mine medspillere. Jeg er bedre, når jeg har medspillere at kombinere med, lød det fra Kasper Dolberg selv efter onsdagens sejr. 

Avisen De Morgen peger på, at David Hubert øjeblikkeligt har lavet nogle vellykkede justeringer på Anderlechts hold, hvilket har sikret klubbens ledelse lidt længere snor til at finde den næste permanente cheftræner. 

Ifølge De Morgen var der i Anderlechts bestyrelse bred opbakning til sidste uges beslutning om at fyre Brian Riemer, også fordi der er tiltro til den 36-årige David Hubert. 

Avisen peger på, at David Hubert som noget af det første gjorde det klart overfor Anderlecht-spillerne, at det offensive spil har været for ufokuseret, og at der ikke skal smides indlæg ind i feltet bare for at gøre det. 

– Internt er det blevet gjort klart for truppen, at Kasper Dolberg skal have mere support. Den danske angriber har for ofte været isoleret på en øde ø, hvilket betød, at han nærmest aldrig fik en brugbar aflevering, skriver De Morgen. 

Kasper Dolbergs mål mod Ferencvaros var danskerens anden scoring i denne sæson, men Dolberg har ikke scoret i åbent spil siden den 10. august. 

Det får han muligheden for i aften klokken 20.45, når Anderlecht møder FCB Dender i den hjemlige liga. 





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Presset er på Danmark!

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Glem 4-4-4-4-0

Krisen er blevet til en katastrofe?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Viser målform før vigtig landskamp

Dansker drillet af Mourinho

Kun to har gjort det dårligere

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers