Ny chef med klar Dolberg-melding

Anderlechts nye midlertidige cheftræner David Hubert har sat fokus på at få Kasper Dolberg mere involveret i spillet, og den danske angriber kan også godt selv mærke forskellen.



Trænerskiftet i Anderlecht kan få en positiv betydning for Kasper Dolberg. 

Sådan lyder det fra den belgiske avis L'Avenir, hvor Dolberg fremhæves som en af årsagerne til, at Anderlecht onsdag besejrede ungarske Ferencvaros med 2-1 i Europa League. 

Her påpeges det, at Kasper Dolberg udover sin scoring på straffespark også var langt mere involveret i spillet end danskeren har været hidtil i sæsonen. 

– Vi spiller med mere selvtillid, vi kombinerer mere og vi løber og kæmper for hinanden. Niveauet er steget i forhold til sidste uge, og det skal vi bygge videre på, lød det fra Kasper Dolberg selv efter Ferencvaros-kampen. 

Ifølge L'Avenir er det tydeligt, at den nye midlertidige Anderlecht-cheftræner David Hubert er bevidst om, at Kasper Dolberg har niveau til mere end det, danskeren har vist i begyndelsen af sæsonen, og at han derfor har valgt at omlægge taktikken, så Dolberg bliver mere involveret i Anderlechts spil. 

– Danskeren faldt mere tilbage i banen for at modtage bolden. Zanka havde fået instruktioner på at finde Dolberg hurtigst muligt. Forsvarsspilleren spillede vertikalt til angriberen i flere situationer, skriver L'Avenir. 

Avisen peger i samme ombæring på, at Kasper Dolberg mod Ferencvaros erobrede langt flere bolde end normalt, hvilket indikerer, at danskeren nu selv også viser mere forståelse for, hvordan han kan bidrage. Samtidig kom Dolberg også frem til flere chancer end i de forudgående ligakampe. 

– Det hele er nemmere for mig, når tingene fungerer bedre for holdet. Vi har ikke været i stand til at skabe nok chancer. Og når vi skabte dem, manglede farligheden. I denne kamp var der flere holdkammerater i feltet og jeg var tættere på mine medspillere. Jeg er bedre, når jeg har medspillere at kombinere med, lød det fra Kasper Dolberg selv efter onsdagens sejr. 

Avisen De Morgen peger på, at David Hubert øjeblikkeligt har lavet nogle vellykkede justeringer på Anderlechts hold, hvilket har sikret klubbens ledelse lidt længere snor til at finde den næste permanente cheftræner. 

Ifølge De Morgen var der i Anderlechts bestyrelse bred opbakning til sidste uges beslutning om at fyre Brian Riemer, også fordi der er tiltro til den 36-årige David Hubert. 

Avisen peger på, at David Hubert som noget af det første gjorde det klart overfor Anderlecht-spillerne, at det offensive spil har været for ufokuseret, og at der ikke skal smides indlæg ind i feltet bare for at gøre det. 

– Internt er det blevet gjort klart for truppen, at Kasper Dolberg skal have mere support. Den danske angriber har for ofte været isoleret på en øde ø, hvilket betød, at han nærmest aldrig fik en brugbar aflevering, skriver De Morgen. 

Kasper Dolbergs mål mod Ferencvaros var danskerens anden scoring i denne sæson, men Dolberg har ikke scoret i åbent spil siden den 10. august. 

Det får han muligheden for i aften klokken 20.45, når Anderlecht møder FCB Dender i den hjemlige liga. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: FC København sælger Achouri

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

“Det går over i historien”

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta