Ny chef med klar Dolberg-melding

Anderlechts nye midlertidige cheftræner David Hubert har sat fokus på at få Kasper Dolberg mere involveret i spillet, og den danske angriber kan også godt selv mærke forskellen.



Trænerskiftet i Anderlecht kan få en positiv betydning for Kasper Dolberg. 

Sådan lyder det fra den belgiske avis L'Avenir, hvor Dolberg fremhæves som en af årsagerne til, at Anderlecht onsdag besejrede ungarske Ferencvaros med 2-1 i Europa League. 

Her påpeges det, at Kasper Dolberg udover sin scoring på straffespark også var langt mere involveret i spillet end danskeren har været hidtil i sæsonen. 

– Vi spiller med mere selvtillid, vi kombinerer mere og vi løber og kæmper for hinanden. Niveauet er steget i forhold til sidste uge, og det skal vi bygge videre på, lød det fra Kasper Dolberg selv efter Ferencvaros-kampen. 

Ifølge L'Avenir er det tydeligt, at den nye midlertidige Anderlecht-cheftræner David Hubert er bevidst om, at Kasper Dolberg har niveau til mere end det, danskeren har vist i begyndelsen af sæsonen, og at han derfor har valgt at omlægge taktikken, så Dolberg bliver mere involveret i Anderlechts spil. 

– Danskeren faldt mere tilbage i banen for at modtage bolden. Zanka havde fået instruktioner på at finde Dolberg hurtigst muligt. Forsvarsspilleren spillede vertikalt til angriberen i flere situationer, skriver L'Avenir. 

Avisen peger i samme ombæring på, at Kasper Dolberg mod Ferencvaros erobrede langt flere bolde end normalt, hvilket indikerer, at danskeren nu selv også viser mere forståelse for, hvordan han kan bidrage. Samtidig kom Dolberg også frem til flere chancer end i de forudgående ligakampe. 

– Det hele er nemmere for mig, når tingene fungerer bedre for holdet. Vi har ikke været i stand til at skabe nok chancer. Og når vi skabte dem, manglede farligheden. I denne kamp var der flere holdkammerater i feltet og jeg var tættere på mine medspillere. Jeg er bedre, når jeg har medspillere at kombinere med, lød det fra Kasper Dolberg selv efter onsdagens sejr. 

Avisen De Morgen peger på, at David Hubert øjeblikkeligt har lavet nogle vellykkede justeringer på Anderlechts hold, hvilket har sikret klubbens ledelse lidt længere snor til at finde den næste permanente cheftræner. 

Ifølge De Morgen var der i Anderlechts bestyrelse bred opbakning til sidste uges beslutning om at fyre Brian Riemer, også fordi der er tiltro til den 36-årige David Hubert. 

Avisen peger på, at David Hubert som noget af det første gjorde det klart overfor Anderlecht-spillerne, at det offensive spil har været for ufokuseret, og at der ikke skal smides indlæg ind i feltet bare for at gøre det. 

– Internt er det blevet gjort klart for truppen, at Kasper Dolberg skal have mere support. Den danske angriber har for ofte været isoleret på en øde ø, hvilket betød, at han nærmest aldrig fik en brugbar aflevering, skriver De Morgen. 

Kasper Dolbergs mål mod Ferencvaros var danskerens anden scoring i denne sæson, men Dolberg har ikke scoret i åbent spil siden den 10. august. 

Det får han muligheden for i aften klokken 20.45, når Anderlecht møder FCB Dender i den hjemlige liga. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

I chok over Manchester United

Skræmmende Chido Obi-scener

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Køber engelsk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

631 millioner kroner

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

– Burde have lukket langt tidligere!

Bo Henriksen lander TV-job

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

– Det vil jeg aldrig gøre!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på