Han scorede det afgørende mål, da Tyskland vandt VM i 2014, men de seneste år har ikke budt på mange opture for Mario Götze. Nu skal den 28-årige midtbanespiller forsøge at få karrieren tilbage på ret køl i hollandske PSV Eindhoven.
Mario Götze har nemlig skrevet under på en toårig aftale med den hollandske klub. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Tidligere på sommeren udløb hans kontrakt i Dortmund, og siden har han haft mange tilbud, men valget faldt i sidste ende på PSV, forklarer Mario Götze til klubbens hjemmeside.
– Vi havde nogle gode samtaler. Jeg havde mange tilbud i sommer, men jeg er en mand, der tager mine egne beslutninger. Jeg føler, at jeg er klar til en helt anden udfordring, og jeg er overbevist om, at det her bliver et meget behageligt skifte for mig, siger Mario Götze til PSV.nl og forsikrer, at han er klar til kamp:
– Jeg har trænet og holdt mig i form til det nye eventyr. Jeg ser frem til at slutte mig til mine nye holdkammerater til fuld træning og forberede mig på de kommende kampe.
I PSV glæder man sig over tilgangen af den tidligere VM-helt.
– Mario blev interesseret, efter at vores cheftræner Roger Schmidt tog kontakt til med ham . Og til sidst viste han sig at være den gave, vi havde håbet på. Vi er glade for, at han har underskrevet en kontrakt med PSV. Vi er meget stolte.
– Han kan spille alle positioner i offensiven og på midtbanen, og han har meget international erfaring og kommer med den kvalitet, vi har brug for, siger sportsdirektør John de Jong om signingen.
Mario Götze, 28 år, har tidligere spillet for Borussia Dortmund og Bayern München. Han har også spillet 63 landskampe for Tyskland.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
