Officielt: Mario Götze rykker til Holland

Mario Götze skal slå sine folder i hollandske PSV i de kommende to sæsoner.



Han scorede det afgørende mål, da Tyskland vandt VM i 2014, men de seneste år har ikke budt på mange opture for Mario Götze. Nu skal den 28-årige midtbanespiller forsøge at få karrieren tilbage på ret køl i hollandske PSV Eindhoven.

Mario Götze har nemlig skrevet under på en toårig aftale med den hollandske klub. Det oplyser klubben på sin hjemmeside. 

Tidligere på sommeren udløb hans kontrakt i Dortmund, og siden har han haft mange tilbud, men valget faldt i sidste ende på PSV, forklarer Mario Götze til klubbens hjemmeside. 

– Vi havde nogle gode samtaler. Jeg havde mange tilbud i sommer, men jeg er en mand, der tager mine egne beslutninger. Jeg føler, at jeg er klar til en helt anden udfordring, og jeg er overbevist om, at det her bliver et meget behageligt skifte for mig, siger Mario Götze til PSV.nl og forsikrer, at han er klar til kamp:

– Jeg har trænet og holdt mig i form til det nye eventyr. Jeg ser frem til at slutte mig til mine nye holdkammerater til fuld træning og forberede mig på de kommende kampe.

I PSV glæder man sig over tilgangen af den tidligere VM-helt. 

– Mario blev interesseret, efter at vores cheftræner Roger Schmidt tog kontakt til med ham . Og til sidst viste han sig at være den gave, vi havde håbet på. Vi er glade for, at han har underskrevet en kontrakt med PSV. Vi er meget stolte.

– Han kan spille alle positioner i offensiven og på midtbanen, og han har meget international erfaring og kommer med den kvalitet, vi har brug for, siger sportsdirektør John de Jong om signingen. 

Mario Götze, 28 år, har tidligere spillet for Borussia Dortmund og Bayern München. Han har også spillet 63 landskampe for Tyskland. 





Tv-vært stopper på Viaplay




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Tv-vært stopper på Viaplay

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I dialog om Albert Grønbæk

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kræver flere hold i Superligaen