Officielt: Mario Götze rykker til Holland

Mario Götze skal slå sine folder i hollandske PSV i de kommende to sæsoner.



Han scorede det afgørende mål, da Tyskland vandt VM i 2014, men de seneste år har ikke budt på mange opture for Mario Götze. Nu skal den 28-årige midtbanespiller forsøge at få karrieren tilbage på ret køl i hollandske PSV Eindhoven.

Mario Götze har nemlig skrevet under på en toårig aftale med den hollandske klub. Det oplyser klubben på sin hjemmeside. 

Tidligere på sommeren udløb hans kontrakt i Dortmund, og siden har han haft mange tilbud, men valget faldt i sidste ende på PSV, forklarer Mario Götze til klubbens hjemmeside. 

– Vi havde nogle gode samtaler. Jeg havde mange tilbud i sommer, men jeg er en mand, der tager mine egne beslutninger. Jeg føler, at jeg er klar til en helt anden udfordring, og jeg er overbevist om, at det her bliver et meget behageligt skifte for mig, siger Mario Götze til PSV.nl og forsikrer, at han er klar til kamp:

– Jeg har trænet og holdt mig i form til det nye eventyr. Jeg ser frem til at slutte mig til mine nye holdkammerater til fuld træning og forberede mig på de kommende kampe.

I PSV glæder man sig over tilgangen af den tidligere VM-helt. 

– Mario blev interesseret, efter at vores cheftræner Roger Schmidt tog kontakt til med ham . Og til sidst viste han sig at være den gave, vi havde håbet på. Vi er glade for, at han har underskrevet en kontrakt med PSV. Vi er meget stolte.

– Han kan spille alle positioner i offensiven og på midtbanen, og han har meget international erfaring og kommer med den kvalitet, vi har brug for, siger sportsdirektør John de Jong om signingen. 

Mario Götze, 28 år, har tidligere spillet for Borussia Dortmund og Bayern München. Han har også spillet 63 landskampe for Tyskland. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Topboss sviner Barça til

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Serie A-klubber jagter Randers-profil