Han scorede det afgørende mål, da Tyskland vandt VM i 2014, men de seneste år har ikke budt på mange opture for Mario Götze. Nu skal den 28-årige midtbanespiller forsøge at få karrieren tilbage på ret køl i hollandske PSV Eindhoven.
Mario Götze har nemlig skrevet under på en toårig aftale med den hollandske klub. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Tidligere på sommeren udløb hans kontrakt i Dortmund, og siden har han haft mange tilbud, men valget faldt i sidste ende på PSV, forklarer Mario Götze til klubbens hjemmeside.
– Vi havde nogle gode samtaler. Jeg havde mange tilbud i sommer, men jeg er en mand, der tager mine egne beslutninger. Jeg føler, at jeg er klar til en helt anden udfordring, og jeg er overbevist om, at det her bliver et meget behageligt skifte for mig, siger Mario Götze til PSV.nl og forsikrer, at han er klar til kamp:
– Jeg har trænet og holdt mig i form til det nye eventyr. Jeg ser frem til at slutte mig til mine nye holdkammerater til fuld træning og forberede mig på de kommende kampe.
I PSV glæder man sig over tilgangen af den tidligere VM-helt.
– Mario blev interesseret, efter at vores cheftræner Roger Schmidt tog kontakt til med ham . Og til sidst viste han sig at være den gave, vi havde håbet på. Vi er glade for, at han har underskrevet en kontrakt med PSV. Vi er meget stolte.
– Han kan spille alle positioner i offensiven og på midtbanen, og han har meget international erfaring og kommer med den kvalitet, vi har brug for, siger sportsdirektør John de Jong om signingen.
Mario Götze, 28 år, har tidligere spillet for Borussia Dortmund og Bayern München. Han har også spillet 63 landskampe for Tyskland.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
Roony vil væk
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
NYHEDER
