Han scorede det afgørende mål, da Tyskland vandt VM i 2014, men de seneste år har ikke budt på mange opture for Mario Götze. Nu skal den 28-årige midtbanespiller forsøge at få karrieren tilbage på ret køl i hollandske PSV Eindhoven.
Mario Götze har nemlig skrevet under på en toårig aftale med den hollandske klub. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Tidligere på sommeren udløb hans kontrakt i Dortmund, og siden har han haft mange tilbud, men valget faldt i sidste ende på PSV, forklarer Mario Götze til klubbens hjemmeside.
– Vi havde nogle gode samtaler. Jeg havde mange tilbud i sommer, men jeg er en mand, der tager mine egne beslutninger. Jeg føler, at jeg er klar til en helt anden udfordring, og jeg er overbevist om, at det her bliver et meget behageligt skifte for mig, siger Mario Götze til PSV.nl og forsikrer, at han er klar til kamp:
– Jeg har trænet og holdt mig i form til det nye eventyr. Jeg ser frem til at slutte mig til mine nye holdkammerater til fuld træning og forberede mig på de kommende kampe.
I PSV glæder man sig over tilgangen af den tidligere VM-helt.
– Mario blev interesseret, efter at vores cheftræner Roger Schmidt tog kontakt til med ham . Og til sidst viste han sig at være den gave, vi havde håbet på. Vi er glade for, at han har underskrevet en kontrakt med PSV. Vi er meget stolte.
– Han kan spille alle positioner i offensiven og på midtbanen, og han har meget international erfaring og kommer med den kvalitet, vi har brug for, siger sportsdirektør John de Jong om signingen.
Mario Götze, 28 år, har tidligere spillet for Borussia Dortmund og Bayern München. Han har også spillet 63 landskampe for Tyskland.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
