Overraskelse: Dansker fik chancen for Ajax’ 1.hold

Han meldes på vej væk fra AFC Ajax, men lørdag fik han lidt overraskende minutter i en testkamp for klubbens førstehold.



Han fik debut i Superligaen på sin 16-års fødselsdag, og danske Jeppe Kjær Jensen har længe været regnet for at være et kæmpetalent.

Men den danske kantspiller, der skiftede til AFC Ajax i september 2020, har haft det svært i det hollandske, hvor han ikke har været i stand til at fortsætte sin gode udvikling.

Og ifølge B.T. peger pilen mod, at den 18-årige dansker senest til sommer forlader Amsterdam, når aftalen mellem parterne løber ud.

Danskeren har spillet for U18-holdet og enkelte gange for reserveholdet Jong Ajax. 

Lørdag fik han dog en sjælden mulighed på førsteholdet i Ajax. Klubben mødte Blackburn Rovers i en testkamp, som hollænderne tabte med 0-2, og her kom Jeppe Kjær ind og spillede de sidste seks minutter af kampen.

En anden dansker var også i aktion for Ajax: Christian Kjelder Rasmussen, der er tættere på førsteholdet i den hollandske klub, startede inde, men den snart 20-årige angriber fik ikke sat et stort aftryk på opgøret.

Ingen af de to danskere har fået officiel debut for Ajax' førstehold, og der er heller ikke meget, der tyder på, at det sker lige foreløbig. Rasmussen er dog tættest på.

Med til historien hører, at Ajax var uden en hel stribe af spillere, der fortsat er til VM. Klubben var uden Steven Berghuis, Davy Klaassen, Jurrien Timber, Daley Blind, Kenneth Taylor, Steven Bergwijn, Remko Pasveer, Mohammed Kudus, Dusan Tadic, Edson Alvarez og Jorge Sanchez. 

Christian Rasmussen har scoret otte gange i 16 kampe i den næstbedste række for Jong Ajax. Jeppe Kjær har blot spillet to kampe i den næstbedste række.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Skyder stor FCM-historie ned

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Klapper i om stor Superliga-transfer

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: De lurer på FCM-profil

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen