Han fik debut i Superligaen på sin 16-års fødselsdag, og danske Jeppe Kjær Jensen har længe været regnet for at være et kæmpetalent.
Men den danske kantspiller, der skiftede til AFC Ajax i september 2020, har haft det svært i det hollandske, hvor han ikke har været i stand til at fortsætte sin gode udvikling.
Og ifølge B.T. peger pilen mod, at den 18-årige dansker senest til sommer forlader Amsterdam, når aftalen mellem parterne løber ud.
Danskeren har spillet for U18-holdet og enkelte gange for reserveholdet Jong Ajax.
Lørdag fik han dog en sjælden mulighed på førsteholdet i Ajax. Klubben mødte Blackburn Rovers i en testkamp, som hollænderne tabte med 0-2, og her kom Jeppe Kjær ind og spillede de sidste seks minutter af kampen.
En anden dansker var også i aktion for Ajax: Christian Kjelder Rasmussen, der er tættere på førsteholdet i den hollandske klub, startede inde, men den snart 20-årige angriber fik ikke sat et stort aftryk på opgøret.
Ingen af de to danskere har fået officiel debut for Ajax' førstehold, og der er heller ikke meget, der tyder på, at det sker lige foreløbig. Rasmussen er dog tættest på.
Med til historien hører, at Ajax var uden en hel stribe af spillere, der fortsat er til VM. Klubben var uden Steven Berghuis, Davy Klaassen, Jurrien Timber, Daley Blind, Kenneth Taylor, Steven Bergwijn, Remko Pasveer, Mohammed Kudus, Dusan Tadic, Edson Alvarez og Jorge Sanchez.
Christian Rasmussen har scoret otte gange i 16 kampe i den næstbedste række for Jong Ajax. Jeppe Kjær har blot spillet to kampe i den næstbedste række.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
Chok – henter første VM-point nogensinde
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Ny kontrakt før VM-åbner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER