Mohamed Daramys ophold i Ajax blev aldrig den store succes, men den hollandske klub formåede alligevel at få solgt den 21-årige dansker for en god pris i sommer, da Daramy rykkede til franske Reims.
Og ifølge journalisten Willem Vissers, der tidligere er blevet kåret som årets sportsjournalist i Holland, bør Ajax' sportsdirektør Sven Mislintat få stor ros for salget af Mohamed Daramy.
Mislintat blev i maj ansat i Ajax, hvor tyskeren i første omgang skulle sælge spillere, før han kunne hente nye ind.
– Det løste han godt. Daramy kunne ikke ramme bolden i Ajax, og han var blevet hentet for 10 millioner euro. Mislintat solgte ham så for 15 millioner euro, og det er ret imponerende, lyder det, ifølge Ajax Showtime, fra Willlem Vissers i NH Radio Sportcafé.
Ajax betalte angiveligt omtrent 97 millioner kroner for Daramy i 2021, og ifølge Fabrizio Romano har Reims betalt 127 millioner kroner for kantspilleren, inklusive bonusser.
Ifølge Willem Vissers ser situationen i Ajax i øjeblikket en smule bekymrende ud.
– Han har hentet en masse spillere ind, og nu skal de formes til at blive et hold, af en træner (Maurice Steijn, red.), som faktisk ønskede andre spillere. Man lever dermed i uvished, men vi er nødt til at give det en chance, siger Vissers.
Ajax ligger i øjeblikket nummer 12 i Æresdivisionen, mens Mohamed Daramy er kommet fint fra start i Reims, hvor den tidligere FC København-stjerne scorede i sin debut og efterfølgende også har lavet en assist mod Metz.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker