Overrasket over Daramy-salg: Ret imponerende

Ajax' tekniske direktør bliver nu rost for salget af Mohamed Daramy, som den hollandske klub fik en fornuftig pris for, selvom den tidligere Superliga-stjerne aldrig slog til i Amsterdam.



Mohamed Daramys ophold i Ajax blev aldrig den store succes, men den hollandske klub formåede alligevel at få solgt den 21-årige dansker for en god pris i sommer, da Daramy rykkede til franske Reims. 

Og ifølge journalisten Willem Vissers, der tidligere er blevet kåret som årets sportsjournalist i Holland, bør Ajax' sportsdirektør Sven Mislintat få stor ros for salget af Mohamed Daramy. 

Mislintat blev i maj ansat i Ajax, hvor tyskeren i første omgang skulle sælge spillere, før han kunne hente nye ind. 

– Det løste han godt. Daramy kunne ikke ramme bolden i Ajax, og han var blevet hentet for 10 millioner euro. Mislintat solgte ham så for 15 millioner euro, og det er ret imponerende, lyder det, ifølge Ajax Showtime, fra Willlem Vissers i NH Radio Sportcafé. 

Ajax betalte angiveligt omtrent 97 millioner kroner for Daramy i 2021, og ifølge Fabrizio Romano har Reims betalt 127 millioner kroner for kantspilleren, inklusive bonusser. 

Ifølge Willem Vissers ser situationen i Ajax i øjeblikket en smule bekymrende ud. 

– Han har hentet en masse spillere ind, og nu skal de formes til at blive et hold, af en træner (Maurice Steijn, red.), som faktisk ønskede andre spillere. Man lever dermed i uvished, men vi er nødt til at give det en chance, siger Vissers. 

Ajax ligger i øjeblikket nummer 12 i Æresdivisionen, mens Mohamed Daramy er kommet fint fra start i Reims, hvor den tidligere FC København-stjerne scorede i sin debut og efterfølgende også har lavet en assist mod Metz. 






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent