Overrasket over Daramy-salg: Ret imponerende

Ajax' tekniske direktør bliver nu rost for salget af Mohamed Daramy, som den hollandske klub fik en fornuftig pris for, selvom den tidligere Superliga-stjerne aldrig slog til i Amsterdam.



Mohamed Daramys ophold i Ajax blev aldrig den store succes, men den hollandske klub formåede alligevel at få solgt den 21-årige dansker for en god pris i sommer, da Daramy rykkede til franske Reims. 

Og ifølge journalisten Willem Vissers, der tidligere er blevet kåret som årets sportsjournalist i Holland, bør Ajax' sportsdirektør Sven Mislintat få stor ros for salget af Mohamed Daramy. 

Mislintat blev i maj ansat i Ajax, hvor tyskeren i første omgang skulle sælge spillere, før han kunne hente nye ind. 

– Det løste han godt. Daramy kunne ikke ramme bolden i Ajax, og han var blevet hentet for 10 millioner euro. Mislintat solgte ham så for 15 millioner euro, og det er ret imponerende, lyder det, ifølge Ajax Showtime, fra Willlem Vissers i NH Radio Sportcafé. 

Ajax betalte angiveligt omtrent 97 millioner kroner for Daramy i 2021, og ifølge Fabrizio Romano har Reims betalt 127 millioner kroner for kantspilleren, inklusive bonusser. 

Ifølge Willem Vissers ser situationen i Ajax i øjeblikket en smule bekymrende ud. 

– Han har hentet en masse spillere ind, og nu skal de formes til at blive et hold, af en træner (Maurice Steijn, red.), som faktisk ønskede andre spillere. Man lever dermed i uvished, men vi er nødt til at give det en chance, siger Vissers. 

Ajax ligger i øjeblikket nummer 12 i Æresdivisionen, mens Mohamed Daramy er kommet fint fra start i Reims, hvor den tidligere FC København-stjerne scorede i sin debut og efterfølgende også har lavet en assist mod Metz. 





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Det var virkelig pinligt

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Et markant problem for Silkeborg

Ipswich er tilbage i Premier League

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

Manchester United – Liverpool

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder Lindstrøm helt færdig

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen