Overrasket over Kasper Dolberg: Her er han kongen

Kasper Dolberg får ros af tidligere Anderlecht-bomber, der sammenligner danskeren med en tidligere serbisk målræv.



Efter en svær sæson i Sevilla og Hoffenheim har Kasper Dolberg i denne sæson fået karrieren tilbage på rette spor i Anderlecht, hvor den danske landsholdsangriber ligger på en delt tredjeplads på topscorerlisten i den belgiske liga. 

Dolberg har scoret i samtlige af Anderlechts seneste fem ligakampe, og de seneste fire af disse er blevet scoret i det lille felt. Ifølge den tidligere Club Brugge-angriber Nordin Jbari siger det meget om Kasper Dolbergs kompetencer. 

– Jeg er faktisk ret overrasket over det. Jeg så ham mere som en komplet angriber, der var i stand til at spille med ryggen til mål og deltage i spillet. Men i sidste ende er han mere en målræv, der lurer i boksen, siger Jbari til L'avenir

Den tidligere Anderlecht-angriber Nenad Jostrovic, der selv scorede 68 mål for Bruxelles-klubben, er også imponeret af Kasper Dolberg. 

– Enhver angriber er forskellig. Aruna Dindane var slagkraftig. Jeg var effektiv. Dolberg er mere som mig. Du kan se, at han er god med fødderne, og han har øje for målet, siger Jostrovic. 

L'avenir peger på, at Kasper Dolberg i denne sæson har scoret flere mål i det lille felt end superstjerner som Erling Haaland, Kylian Mbappé og Lautaro Martinez. Ifølge Nenad Jostrovic bør Kasper Dolberg derfor i endnu højere grad opholde sig i inde i feltet. 

– Hvis jeg var hans træner, så ville jeg bede ham om at blive i feltet. Der er for mange angribere, der ikke formår at positionere sig selv. Dolberg er begavet med en forståelse af, hvor indlæggene kommer. Du er nødt til at have ham tæt på mål, fordi kan formår at score, selvom afleveringen ikke ender, hvor vi tror, siger Jostrovic. 

– Kan I huske Mateja Kezman (tidligere PSV Eindhoven- og Chelsea-angriber, red.)? Han scorede næsten alle sine mål i det lille felt. Han forstod at positionere sig selv, og han var god til at modtage afleveringer. Sådan er Dolberg også. Han er kongen af det lille felt. 

Ifølge Nenad Jostrovic ved Kasper Dolberg godt, at der er ting, han kan blive bedre til. 

– Det her er en seriøs og hårdtarbejdende fyr, som kombinerer godt med sine holdkammerater. Nu skal han tilføje lidt mere aggressivitet og han skal lære at have mere udstråling på banen. Han er angriber, og han skal være synlig inde på banen, siger Jostrovic. 

Kasper Dolberg er noteret for syv mål i 11 ligakampe for Anderlecht i denne sæson. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers FC – Vejle Boldklub

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’