Efter en svær sæson i Sevilla og Hoffenheim har Kasper Dolberg i denne sæson fået karrieren tilbage på rette spor i Anderlecht, hvor den danske landsholdsangriber ligger på en delt tredjeplads på topscorerlisten i den belgiske liga.
Dolberg har scoret i samtlige af Anderlechts seneste fem ligakampe, og de seneste fire af disse er blevet scoret i det lille felt. Ifølge den tidligere Club Brugge-angriber Nordin Jbari siger det meget om Kasper Dolbergs kompetencer.
– Jeg er faktisk ret overrasket over det. Jeg så ham mere som en komplet angriber, der var i stand til at spille med ryggen til mål og deltage i spillet. Men i sidste ende er han mere en målræv, der lurer i boksen, siger Jbari til L'avenir.
Den tidligere Anderlecht-angriber Nenad Jostrovic, der selv scorede 68 mål for Bruxelles-klubben, er også imponeret af Kasper Dolberg.
– Enhver angriber er forskellig. Aruna Dindane var slagkraftig. Jeg var effektiv. Dolberg er mere som mig. Du kan se, at han er god med fødderne, og han har øje for målet, siger Jostrovic.
L'avenir peger på, at Kasper Dolberg i denne sæson har scoret flere mål i det lille felt end superstjerner som Erling Haaland, Kylian Mbappé og Lautaro Martinez. Ifølge Nenad Jostrovic bør Kasper Dolberg derfor i endnu højere grad opholde sig i inde i feltet.
– Hvis jeg var hans træner, så ville jeg bede ham om at blive i feltet. Der er for mange angribere, der ikke formår at positionere sig selv. Dolberg er begavet med en forståelse af, hvor indlæggene kommer. Du er nødt til at have ham tæt på mål, fordi kan formår at score, selvom afleveringen ikke ender, hvor vi tror, siger Jostrovic.
– Kan I huske Mateja Kezman (tidligere PSV Eindhoven- og Chelsea-angriber, red.)? Han scorede næsten alle sine mål i det lille felt. Han forstod at positionere sig selv, og han var god til at modtage afleveringer. Sådan er Dolberg også. Han er kongen af det lille felt.
Ifølge Nenad Jostrovic ved Kasper Dolberg godt, at der er ting, han kan blive bedre til.
– Det her er en seriøs og hårdtarbejdende fyr, som kombinerer godt med sine holdkammerater. Nu skal han tilføje lidt mere aggressivitet og han skal lære at have mere udstråling på banen. Han er angriber, og han skal være synlig inde på banen, siger Jostrovic.
Kasper Dolberg er noteret for syv mål i 11 ligakampe for Anderlecht i denne sæson.
Her vil Asien kopiere Europa
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
I svime over Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Det kommer til at trække ud
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Marokko er blevet fodboldens mekka
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Vild Diant Ramaj-historie
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Intet aftryk!
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive