Overrasket over Kasper Dolberg: Her er han kongen

Kasper Dolberg får ros af tidligere Anderlecht-bomber, der sammenligner danskeren med en tidligere serbisk målræv.



Efter en svær sæson i Sevilla og Hoffenheim har Kasper Dolberg i denne sæson fået karrieren tilbage på rette spor i Anderlecht, hvor den danske landsholdsangriber ligger på en delt tredjeplads på topscorerlisten i den belgiske liga. 

Dolberg har scoret i samtlige af Anderlechts seneste fem ligakampe, og de seneste fire af disse er blevet scoret i det lille felt. Ifølge den tidligere Club Brugge-angriber Nordin Jbari siger det meget om Kasper Dolbergs kompetencer. 

– Jeg er faktisk ret overrasket over det. Jeg så ham mere som en komplet angriber, der var i stand til at spille med ryggen til mål og deltage i spillet. Men i sidste ende er han mere en målræv, der lurer i boksen, siger Jbari til L'avenir

Den tidligere Anderlecht-angriber Nenad Jostrovic, der selv scorede 68 mål for Bruxelles-klubben, er også imponeret af Kasper Dolberg. 

– Enhver angriber er forskellig. Aruna Dindane var slagkraftig. Jeg var effektiv. Dolberg er mere som mig. Du kan se, at han er god med fødderne, og han har øje for målet, siger Jostrovic. 

L'avenir peger på, at Kasper Dolberg i denne sæson har scoret flere mål i det lille felt end superstjerner som Erling Haaland, Kylian Mbappé og Lautaro Martinez. Ifølge Nenad Jostrovic bør Kasper Dolberg derfor i endnu højere grad opholde sig i inde i feltet. 

– Hvis jeg var hans træner, så ville jeg bede ham om at blive i feltet. Der er for mange angribere, der ikke formår at positionere sig selv. Dolberg er begavet med en forståelse af, hvor indlæggene kommer. Du er nødt til at have ham tæt på mål, fordi kan formår at score, selvom afleveringen ikke ender, hvor vi tror, siger Jostrovic. 

– Kan I huske Mateja Kezman (tidligere PSV Eindhoven- og Chelsea-angriber, red.)? Han scorede næsten alle sine mål i det lille felt. Han forstod at positionere sig selv, og han var god til at modtage afleveringer. Sådan er Dolberg også. Han er kongen af det lille felt. 

Ifølge Nenad Jostrovic ved Kasper Dolberg godt, at der er ting, han kan blive bedre til. 

– Det her er en seriøs og hårdtarbejdende fyr, som kombinerer godt med sine holdkammerater. Nu skal han tilføje lidt mere aggressivitet og han skal lære at have mere udstråling på banen. Han er angriber, og han skal være synlig inde på banen, siger Jostrovic. 

Kasper Dolberg er noteret for syv mål i 11 ligakampe for Anderlecht i denne sæson. 





Bekræfter: Dansk klub i choktransfer




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Liverpool – West Ham United

Her skal Sepp Piontek begraves

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Det må ikke ske’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Ekspert med dyster FCK-dom

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’