Overrasket over Kasper Dolberg: Her er han kongen

Kasper Dolberg får ros af tidligere Anderlecht-bomber, der sammenligner danskeren med en tidligere serbisk målræv.



Efter en svær sæson i Sevilla og Hoffenheim har Kasper Dolberg i denne sæson fået karrieren tilbage på rette spor i Anderlecht, hvor den danske landsholdsangriber ligger på en delt tredjeplads på topscorerlisten i den belgiske liga. 

Dolberg har scoret i samtlige af Anderlechts seneste fem ligakampe, og de seneste fire af disse er blevet scoret i det lille felt. Ifølge den tidligere Club Brugge-angriber Nordin Jbari siger det meget om Kasper Dolbergs kompetencer. 

– Jeg er faktisk ret overrasket over det. Jeg så ham mere som en komplet angriber, der var i stand til at spille med ryggen til mål og deltage i spillet. Men i sidste ende er han mere en målræv, der lurer i boksen, siger Jbari til L'avenir

Den tidligere Anderlecht-angriber Nenad Jostrovic, der selv scorede 68 mål for Bruxelles-klubben, er også imponeret af Kasper Dolberg. 

– Enhver angriber er forskellig. Aruna Dindane var slagkraftig. Jeg var effektiv. Dolberg er mere som mig. Du kan se, at han er god med fødderne, og han har øje for målet, siger Jostrovic. 

L'avenir peger på, at Kasper Dolberg i denne sæson har scoret flere mål i det lille felt end superstjerner som Erling Haaland, Kylian Mbappé og Lautaro Martinez. Ifølge Nenad Jostrovic bør Kasper Dolberg derfor i endnu højere grad opholde sig i inde i feltet. 

– Hvis jeg var hans træner, så ville jeg bede ham om at blive i feltet. Der er for mange angribere, der ikke formår at positionere sig selv. Dolberg er begavet med en forståelse af, hvor indlæggene kommer. Du er nødt til at have ham tæt på mål, fordi kan formår at score, selvom afleveringen ikke ender, hvor vi tror, siger Jostrovic. 

– Kan I huske Mateja Kezman (tidligere PSV Eindhoven- og Chelsea-angriber, red.)? Han scorede næsten alle sine mål i det lille felt. Han forstod at positionere sig selv, og han var god til at modtage afleveringer. Sådan er Dolberg også. Han er kongen af det lille felt. 

Ifølge Nenad Jostrovic ved Kasper Dolberg godt, at der er ting, han kan blive bedre til. 

– Det her er en seriøs og hårdtarbejdende fyr, som kombinerer godt med sine holdkammerater. Nu skal han tilføje lidt mere aggressivitet og han skal lære at have mere udstråling på banen. Han er angriber, og han skal være synlig inde på banen, siger Jostrovic. 

Kasper Dolberg er noteret for syv mål i 11 ligakampe for Anderlecht i denne sæson. 







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Her skal Sepp Piontek begraves

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Deler godt Brøndby-nyt

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Ekspert med dyster FCK-dom

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League