Overrasket over Kasper Dolberg: Her er han kongen

Kasper Dolberg får ros af tidligere Anderlecht-bomber, der sammenligner danskeren med en tidligere serbisk målræv.



Efter en svær sæson i Sevilla og Hoffenheim har Kasper Dolberg i denne sæson fået karrieren tilbage på rette spor i Anderlecht, hvor den danske landsholdsangriber ligger på en delt tredjeplads på topscorerlisten i den belgiske liga. 

Dolberg har scoret i samtlige af Anderlechts seneste fem ligakampe, og de seneste fire af disse er blevet scoret i det lille felt. Ifølge den tidligere Club Brugge-angriber Nordin Jbari siger det meget om Kasper Dolbergs kompetencer. 

– Jeg er faktisk ret overrasket over det. Jeg så ham mere som en komplet angriber, der var i stand til at spille med ryggen til mål og deltage i spillet. Men i sidste ende er han mere en målræv, der lurer i boksen, siger Jbari til L'avenir

Den tidligere Anderlecht-angriber Nenad Jostrovic, der selv scorede 68 mål for Bruxelles-klubben, er også imponeret af Kasper Dolberg. 

– Enhver angriber er forskellig. Aruna Dindane var slagkraftig. Jeg var effektiv. Dolberg er mere som mig. Du kan se, at han er god med fødderne, og han har øje for målet, siger Jostrovic. 

L'avenir peger på, at Kasper Dolberg i denne sæson har scoret flere mål i det lille felt end superstjerner som Erling Haaland, Kylian Mbappé og Lautaro Martinez. Ifølge Nenad Jostrovic bør Kasper Dolberg derfor i endnu højere grad opholde sig i inde i feltet. 

– Hvis jeg var hans træner, så ville jeg bede ham om at blive i feltet. Der er for mange angribere, der ikke formår at positionere sig selv. Dolberg er begavet med en forståelse af, hvor indlæggene kommer. Du er nødt til at have ham tæt på mål, fordi kan formår at score, selvom afleveringen ikke ender, hvor vi tror, siger Jostrovic. 

– Kan I huske Mateja Kezman (tidligere PSV Eindhoven- og Chelsea-angriber, red.)? Han scorede næsten alle sine mål i det lille felt. Han forstod at positionere sig selv, og han var god til at modtage afleveringer. Sådan er Dolberg også. Han er kongen af det lille felt. 

Ifølge Nenad Jostrovic ved Kasper Dolberg godt, at der er ting, han kan blive bedre til. 

– Det her er en seriøs og hårdtarbejdende fyr, som kombinerer godt med sine holdkammerater. Nu skal han tilføje lidt mere aggressivitet og han skal lære at have mere udstråling på banen. Han er angriber, og han skal være synlig inde på banen, siger Jostrovic. 

Kasper Dolberg er noteret for syv mål i 11 ligakampe for Anderlecht i denne sæson. 





LIVE

LIVE: Manchester United forlænger med profil

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Danmark har aldrig haft så mange før

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Verdensstjerne roser Højlund

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Akut Rasmus Højlund-bekymring

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Færdig i Manchester City

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Langer ud efter Superliga-stjerne

Simeone fatter det ikke

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’