På hjemmefronten er der knald på hos Kasper Dolberg, hvis kæreste har annonceret, at parret venter tvillinger, og også på fodboldbanen er det nyt og spændende for den stoiske bomber.
Kasper Dolberg er blevet præsenteret som ny mand i danskerklubben Anderlecht, hvor forventningerne er store til den 25-årige danske landsholdsbobler.
Dolberg er skiftet til en klub med en dansk træner i Brian Riemer, en dansk direktør i Jesper Fredberg og en dansk spiller i Anders Dreyer. Derfor får han efter alt at dømme den tryghed, sikkerhed og ikke mindst tillid, som han har brug for, og som han til sidst ikke fik meget af i OGC Nice.
I Frankrig oplevede Kasper Dolberg få succeser – han scorede to gange og blev matchvinder i det sydfranske derby mellem Nice og AS Monaco, og så scorede han blandt andet også vigtige mål mod Joachim Andersens Olympique Lyon.
Uden for banen var det dog hektisk. Blandt andet fik han et dyrt ur stjålet af en holdkammerat, som blev fyret. Han havde også indbrud i både bil og hjem. Og så var Kasper Dolberg også en del skadet, havde Covid-19 to gange og måtte lade sig operere for blindtarmsbetændelse, ligesom han fik konstateret diabetes.
Nu skal han kickstarte karrieren igen, og Per Frimann, der selv var en dygtig fodboldspiller og gjorde det godt i Anderlecht og også på det danske landshold, har tiltro til, at teamet i Anderlecht kan få det bedste ud af kasper Dolberg igen.
Men det kræver også tålmodighed, lyder det fra Per Frimann i et interview med Voetbalnieuws.be.
– Dolberg er ikke en angriber, der konstant er til stede i kampe, men han kan pludseligt dukke op og vise noget i glimt. Han minder mig lidt om Erwin Vandenbergh. Han var min holdkammerat i 80’erne, og nogle gange spekulerede man på “hvor er han?” Men så slog han til ud af ingenting.
– Dolberg er sådan en type spiller. Fansene skal nogle gange være tålmodige. Er han fraværende i noget tid, så skal de ikke gå i panik. Han kan altid slå til med en genistreg. Derudover er han ikke en spiller, der hopper ind i publikum for at fejre en scoring. I den henseende minder han lidt om Michael Laudrup, siger Per Frimann.
Mens de fleste nok ved, hvem Michael Laudrup er og husker, hvordan han afmålt kunne fejre scoringer, er det nok ikke mange, der kender Erwin Vandenbergh. Vandenberg spillede 48 landskampe for Belgien og scorede 20 gange. Han spillede for Lierse, Anderlecht, Lille, Gent og Molenbeek.
For Anderlecht blev det til 87 scoringer i 121 ligakampe. I karrieren scorede han 293 ligamål i 544 kampe.
Nu skal Kasper Dolberg forsøge at gøre lidt af det samme som Vandenbergh og lave mål for Anderlecht.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Supercomputer spår FCM-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
AaB-krisen fortsætter
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
