På hjemmefronten er der knald på hos Kasper Dolberg, hvis kæreste har annonceret, at parret venter tvillinger, og også på fodboldbanen er det nyt og spændende for den stoiske bomber.
Kasper Dolberg er blevet præsenteret som ny mand i danskerklubben Anderlecht, hvor forventningerne er store til den 25-årige danske landsholdsbobler.
Dolberg er skiftet til en klub med en dansk træner i Brian Riemer, en dansk direktør i Jesper Fredberg og en dansk spiller i Anders Dreyer. Derfor får han efter alt at dømme den tryghed, sikkerhed og ikke mindst tillid, som han har brug for, og som han til sidst ikke fik meget af i OGC Nice.
I Frankrig oplevede Kasper Dolberg få succeser – han scorede to gange og blev matchvinder i det sydfranske derby mellem Nice og AS Monaco, og så scorede han blandt andet også vigtige mål mod Joachim Andersens Olympique Lyon.
Uden for banen var det dog hektisk. Blandt andet fik han et dyrt ur stjålet af en holdkammerat, som blev fyret. Han havde også indbrud i både bil og hjem. Og så var Kasper Dolberg også en del skadet, havde Covid-19 to gange og måtte lade sig operere for blindtarmsbetændelse, ligesom han fik konstateret diabetes.
Nu skal han kickstarte karrieren igen, og Per Frimann, der selv var en dygtig fodboldspiller og gjorde det godt i Anderlecht og også på det danske landshold, har tiltro til, at teamet i Anderlecht kan få det bedste ud af kasper Dolberg igen.
Men det kræver også tålmodighed, lyder det fra Per Frimann i et interview med Voetbalnieuws.be.
– Dolberg er ikke en angriber, der konstant er til stede i kampe, men han kan pludseligt dukke op og vise noget i glimt. Han minder mig lidt om Erwin Vandenbergh. Han var min holdkammerat i 80’erne, og nogle gange spekulerede man på “hvor er han?” Men så slog han til ud af ingenting.
– Dolberg er sådan en type spiller. Fansene skal nogle gange være tålmodige. Er han fraværende i noget tid, så skal de ikke gå i panik. Han kan altid slå til med en genistreg. Derudover er han ikke en spiller, der hopper ind i publikum for at fejre en scoring. I den henseende minder han lidt om Michael Laudrup, siger Per Frimann.
Mens de fleste nok ved, hvem Michael Laudrup er og husker, hvordan han afmålt kunne fejre scoringer, er det nok ikke mange, der kender Erwin Vandenbergh. Vandenberg spillede 48 landskampe for Belgien og scorede 20 gange. Han spillede for Lierse, Anderlecht, Lille, Gent og Molenbeek.
For Anderlecht blev det til 87 scoringer i 121 ligakampe. I karrieren scorede han 293 ligamål i 544 kampe.
Nu skal Kasper Dolberg forsøge at gøre lidt af det samme som Vandenbergh og lave mål for Anderlecht.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
