På hjemmefronten er der knald på hos Kasper Dolberg, hvis kæreste har annonceret, at parret venter tvillinger, og også på fodboldbanen er det nyt og spændende for den stoiske bomber.
Kasper Dolberg er blevet præsenteret som ny mand i danskerklubben Anderlecht, hvor forventningerne er store til den 25-årige danske landsholdsbobler.
Dolberg er skiftet til en klub med en dansk træner i Brian Riemer, en dansk direktør i Jesper Fredberg og en dansk spiller i Anders Dreyer. Derfor får han efter alt at dømme den tryghed, sikkerhed og ikke mindst tillid, som han har brug for, og som han til sidst ikke fik meget af i OGC Nice.
I Frankrig oplevede Kasper Dolberg få succeser – han scorede to gange og blev matchvinder i det sydfranske derby mellem Nice og AS Monaco, og så scorede han blandt andet også vigtige mål mod Joachim Andersens Olympique Lyon.
Uden for banen var det dog hektisk. Blandt andet fik han et dyrt ur stjålet af en holdkammerat, som blev fyret. Han havde også indbrud i både bil og hjem. Og så var Kasper Dolberg også en del skadet, havde Covid-19 to gange og måtte lade sig operere for blindtarmsbetændelse, ligesom han fik konstateret diabetes.
Nu skal han kickstarte karrieren igen, og Per Frimann, der selv var en dygtig fodboldspiller og gjorde det godt i Anderlecht og også på det danske landshold, har tiltro til, at teamet i Anderlecht kan få det bedste ud af kasper Dolberg igen.
Men det kræver også tålmodighed, lyder det fra Per Frimann i et interview med Voetbalnieuws.be.
– Dolberg er ikke en angriber, der konstant er til stede i kampe, men han kan pludseligt dukke op og vise noget i glimt. Han minder mig lidt om Erwin Vandenbergh. Han var min holdkammerat i 80’erne, og nogle gange spekulerede man på “hvor er han?” Men så slog han til ud af ingenting.
– Dolberg er sådan en type spiller. Fansene skal nogle gange være tålmodige. Er han fraværende i noget tid, så skal de ikke gå i panik. Han kan altid slå til med en genistreg. Derudover er han ikke en spiller, der hopper ind i publikum for at fejre en scoring. I den henseende minder han lidt om Michael Laudrup, siger Per Frimann.
Mens de fleste nok ved, hvem Michael Laudrup er og husker, hvordan han afmålt kunne fejre scoringer, er det nok ikke mange, der kender Erwin Vandenbergh. Vandenberg spillede 48 landskampe for Belgien og scorede 20 gange. Han spillede for Lierse, Anderlecht, Lille, Gent og Molenbeek.
For Anderlecht blev det til 87 scoringer i 121 ligakampe. I karrieren scorede han 293 ligamål i 544 kampe.
Nu skal Kasper Dolberg forsøge at gøre lidt af det samme som Vandenbergh og lave mål for Anderlecht.
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
INTERVIEW
