På hjemmefronten er der knald på hos Kasper Dolberg, hvis kæreste har annonceret, at parret venter tvillinger, og også på fodboldbanen er det nyt og spændende for den stoiske bomber.
Kasper Dolberg er blevet præsenteret som ny mand i danskerklubben Anderlecht, hvor forventningerne er store til den 25-årige danske landsholdsbobler.
Dolberg er skiftet til en klub med en dansk træner i Brian Riemer, en dansk direktør i Jesper Fredberg og en dansk spiller i Anders Dreyer. Derfor får han efter alt at dømme den tryghed, sikkerhed og ikke mindst tillid, som han har brug for, og som han til sidst ikke fik meget af i OGC Nice.
I Frankrig oplevede Kasper Dolberg få succeser – han scorede to gange og blev matchvinder i det sydfranske derby mellem Nice og AS Monaco, og så scorede han blandt andet også vigtige mål mod Joachim Andersens Olympique Lyon.
Uden for banen var det dog hektisk. Blandt andet fik han et dyrt ur stjålet af en holdkammerat, som blev fyret. Han havde også indbrud i både bil og hjem. Og så var Kasper Dolberg også en del skadet, havde Covid-19 to gange og måtte lade sig operere for blindtarmsbetændelse, ligesom han fik konstateret diabetes.
Nu skal han kickstarte karrieren igen, og Per Frimann, der selv var en dygtig fodboldspiller og gjorde det godt i Anderlecht og også på det danske landshold, har tiltro til, at teamet i Anderlecht kan få det bedste ud af kasper Dolberg igen.
Men det kræver også tålmodighed, lyder det fra Per Frimann i et interview med Voetbalnieuws.be.
– Dolberg er ikke en angriber, der konstant er til stede i kampe, men han kan pludseligt dukke op og vise noget i glimt. Han minder mig lidt om Erwin Vandenbergh. Han var min holdkammerat i 80’erne, og nogle gange spekulerede man på “hvor er han?” Men så slog han til ud af ingenting.
– Dolberg er sådan en type spiller. Fansene skal nogle gange være tålmodige. Er han fraværende i noget tid, så skal de ikke gå i panik. Han kan altid slå til med en genistreg. Derudover er han ikke en spiller, der hopper ind i publikum for at fejre en scoring. I den henseende minder han lidt om Michael Laudrup, siger Per Frimann.
Mens de fleste nok ved, hvem Michael Laudrup er og husker, hvordan han afmålt kunne fejre scoringer, er det nok ikke mange, der kender Erwin Vandenbergh. Vandenberg spillede 48 landskampe for Belgien og scorede 20 gange. Han spillede for Lierse, Anderlecht, Lille, Gent og Molenbeek.
For Anderlecht blev det til 87 scoringer i 121 ligakampe. I karrieren scorede han 293 ligamål i 544 kampe.
Nu skal Kasper Dolberg forsøge at gøre lidt af det samme som Vandenbergh og lave mål for Anderlecht.
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Vil have Jonas Wind til FC København
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
Celtic genansætter populær veteran
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
MEDIE
‘En stor fejltagelse’
TOPNYHED
De henter Gregoritsch – lægetjek i dag
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS
NYHEDER
– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
Tauson indleder året med double-nederlag
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Nye skader i Manchester City
Egypten i kvartfinalen
Fyret – fik kun otte kampe i Celtic
NYHEDER
Manchester City ramt af stort problem
TOPNYHED
Den værste nogensinde?
HELT VILDT
Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
DAGENS SPILFORSLAG
Glasgow kysser The Dons
MEDIE
