På hjemmefronten er der knald på hos Kasper Dolberg, hvis kæreste har annonceret, at parret venter tvillinger, og også på fodboldbanen er det nyt og spændende for den stoiske bomber.
Kasper Dolberg er blevet præsenteret som ny mand i danskerklubben Anderlecht, hvor forventningerne er store til den 25-årige danske landsholdsbobler.
Dolberg er skiftet til en klub med en dansk træner i Brian Riemer, en dansk direktør i Jesper Fredberg og en dansk spiller i Anders Dreyer. Derfor får han efter alt at dømme den tryghed, sikkerhed og ikke mindst tillid, som han har brug for, og som han til sidst ikke fik meget af i OGC Nice.
I Frankrig oplevede Kasper Dolberg få succeser – han scorede to gange og blev matchvinder i det sydfranske derby mellem Nice og AS Monaco, og så scorede han blandt andet også vigtige mål mod Joachim Andersens Olympique Lyon.
Uden for banen var det dog hektisk. Blandt andet fik han et dyrt ur stjålet af en holdkammerat, som blev fyret. Han havde også indbrud i både bil og hjem. Og så var Kasper Dolberg også en del skadet, havde Covid-19 to gange og måtte lade sig operere for blindtarmsbetændelse, ligesom han fik konstateret diabetes.
Nu skal han kickstarte karrieren igen, og Per Frimann, der selv var en dygtig fodboldspiller og gjorde det godt i Anderlecht og også på det danske landshold, har tiltro til, at teamet i Anderlecht kan få det bedste ud af kasper Dolberg igen.
Men det kræver også tålmodighed, lyder det fra Per Frimann i et interview med Voetbalnieuws.be.
– Dolberg er ikke en angriber, der konstant er til stede i kampe, men han kan pludseligt dukke op og vise noget i glimt. Han minder mig lidt om Erwin Vandenbergh. Han var min holdkammerat i 80’erne, og nogle gange spekulerede man på “hvor er han?” Men så slog han til ud af ingenting.
– Dolberg er sådan en type spiller. Fansene skal nogle gange være tålmodige. Er han fraværende i noget tid, så skal de ikke gå i panik. Han kan altid slå til med en genistreg. Derudover er han ikke en spiller, der hopper ind i publikum for at fejre en scoring. I den henseende minder han lidt om Michael Laudrup, siger Per Frimann.
Mens de fleste nok ved, hvem Michael Laudrup er og husker, hvordan han afmålt kunne fejre scoringer, er det nok ikke mange, der kender Erwin Vandenbergh. Vandenberg spillede 48 landskampe for Belgien og scorede 20 gange. Han spillede for Lierse, Anderlecht, Lille, Gent og Molenbeek.
For Anderlecht blev det til 87 scoringer i 121 ligakampe. I karrieren scorede han 293 ligamål i 544 kampe.
Nu skal Kasper Dolberg forsøge at gøre lidt af det samme som Vandenbergh og lave mål for Anderlecht.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
FCK afværger historisk nederlag
Alexander Lind revser Superliga-profil
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
TOPNYHED
Stort slag for FC København
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Real Madrid taber
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Aston Villa og Chelsea smider point
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Neymar overvejer karrierestop
INTERVIEW
