På hjemmefronten er der knald på hos Kasper Dolberg, hvis kæreste har annonceret, at parret venter tvillinger, og også på fodboldbanen er det nyt og spændende for den stoiske bomber.
Kasper Dolberg er blevet præsenteret som ny mand i danskerklubben Anderlecht, hvor forventningerne er store til den 25-årige danske landsholdsbobler.
Dolberg er skiftet til en klub med en dansk træner i Brian Riemer, en dansk direktør i Jesper Fredberg og en dansk spiller i Anders Dreyer. Derfor får han efter alt at dømme den tryghed, sikkerhed og ikke mindst tillid, som han har brug for, og som han til sidst ikke fik meget af i OGC Nice.
I Frankrig oplevede Kasper Dolberg få succeser – han scorede to gange og blev matchvinder i det sydfranske derby mellem Nice og AS Monaco, og så scorede han blandt andet også vigtige mål mod Joachim Andersens Olympique Lyon.
Uden for banen var det dog hektisk. Blandt andet fik han et dyrt ur stjålet af en holdkammerat, som blev fyret. Han havde også indbrud i både bil og hjem. Og så var Kasper Dolberg også en del skadet, havde Covid-19 to gange og måtte lade sig operere for blindtarmsbetændelse, ligesom han fik konstateret diabetes.
Nu skal han kickstarte karrieren igen, og Per Frimann, der selv var en dygtig fodboldspiller og gjorde det godt i Anderlecht og også på det danske landshold, har tiltro til, at teamet i Anderlecht kan få det bedste ud af kasper Dolberg igen.
Men det kræver også tålmodighed, lyder det fra Per Frimann i et interview med Voetbalnieuws.be.
– Dolberg er ikke en angriber, der konstant er til stede i kampe, men han kan pludseligt dukke op og vise noget i glimt. Han minder mig lidt om Erwin Vandenbergh. Han var min holdkammerat i 80’erne, og nogle gange spekulerede man på “hvor er han?” Men så slog han til ud af ingenting.
– Dolberg er sådan en type spiller. Fansene skal nogle gange være tålmodige. Er han fraværende i noget tid, så skal de ikke gå i panik. Han kan altid slå til med en genistreg. Derudover er han ikke en spiller, der hopper ind i publikum for at fejre en scoring. I den henseende minder han lidt om Michael Laudrup, siger Per Frimann.
Mens de fleste nok ved, hvem Michael Laudrup er og husker, hvordan han afmålt kunne fejre scoringer, er det nok ikke mange, der kender Erwin Vandenbergh. Vandenberg spillede 48 landskampe for Belgien og scorede 20 gange. Han spillede for Lierse, Anderlecht, Lille, Gent og Molenbeek.
For Anderlecht blev det til 87 scoringer i 121 ligakampe. I karrieren scorede han 293 ligamål i 544 kampe.
Nu skal Kasper Dolberg forsøge at gøre lidt af det samme som Vandenbergh og lave mål for Anderlecht.

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Sønderjyske – AGF

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Vejle Boldklub – Randers FC

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Viborg FF – FC København

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Jacob Neestrup deler godt nyt

Et kæmpe Superliga-scoop

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Dialog – Brøndby interesseret

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Ingen i karantæne i Superliga-runden

AGF henter dansk kantspiller

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Afslører danskers rekordtransfer

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Mattias Skjelmose i stor nedtur