Paul Onuachu belønnes efter flot milepæl i Genk

Den tidligere FC Midtjylland-bomber nyder stor succes i belgisk fodbold. Nu belønnes han med en ny kontrakt.



For lidt to år siden skiftede Paul Onuachu fra FC Midtjylland til KRC Genk, og for den nigerianske angriber har det mildest talt været et succesfuldt skifte.

Nu belønnes tårnhøje Paul Onuachu så for succesen i KRC Genk med en ny kontrakt, der løber frem til sommeren 2024. Det oplyser klubbens selv. Kontrakten løber blot et år længere, end den oprindeligt lød på, så der er formentlig mest af alt tale om en forbedret løn til angriberen.

Kontraktforlængelsen kommer få dage, efter at den 27-årige angriber rundede en flot milepæl hos KRC Genk.

I torsdags scorede Paul Onuachu nemlig mod Rapid Wien i gruppespillet af Europa League, og det var hans 50. mål for klubben.

Han skulle blot bruge 78 kampe til at nå et halvt hundrede mål, og det er der kun én i klubbens historie, der har gjort hurtigere: nemlig Wesley Sonck, der “kun” brugte 70 kampe til at score 50 mål i den belgiske topklub.

I sidste sæson scorede Paul Onuachu hele 35 mål for KRC Genk, hvor han også blev topscorer og årets spiller i Belgien.

Med den målform har angriberen også været rygtet væk fra KRC Genk i løbet af sommeren, men intet skifte kom altså på plads, hvorfor han altså stadig er i klubben. Og stadig scorer mål. I denne sæson har han scoret seks gange på 10 kampe. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Portugal – Kroatien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz – Algeriet

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jagter stor Liverpool-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Tullberg teaser for transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Australien – Egypten

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind