Paul Onuachu belønnes efter flot milepæl i Genk

Den tidligere FC Midtjylland-bomber nyder stor succes i belgisk fodbold. Nu belønnes han med en ny kontrakt.



For lidt to år siden skiftede Paul Onuachu fra FC Midtjylland til KRC Genk, og for den nigerianske angriber har det mildest talt været et succesfuldt skifte.

Nu belønnes tårnhøje Paul Onuachu så for succesen i KRC Genk med en ny kontrakt, der løber frem til sommeren 2024. Det oplyser klubbens selv. Kontrakten løber blot et år længere, end den oprindeligt lød på, så der er formentlig mest af alt tale om en forbedret løn til angriberen.

Kontraktforlængelsen kommer få dage, efter at den 27-årige angriber rundede en flot milepæl hos KRC Genk.

I torsdags scorede Paul Onuachu nemlig mod Rapid Wien i gruppespillet af Europa League, og det var hans 50. mål for klubben.

Han skulle blot bruge 78 kampe til at nå et halvt hundrede mål, og det er der kun én i klubbens historie, der har gjort hurtigere: nemlig Wesley Sonck, der “kun” brugte 70 kampe til at score 50 mål i den belgiske topklub.

I sidste sæson scorede Paul Onuachu hele 35 mål for KRC Genk, hvor han også blev topscorer og årets spiller i Belgien.

Med den målform har angriberen også været rygtet væk fra KRC Genk i løbet af sommeren, men intet skifte kom altså på plads, hvorfor han altså stadig er i klubben. Og stadig scorer mål. I denne sæson har han scoret seks gange på 10 kampe. 





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

England – Argentina

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Begejstret for Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Italiensk skandale afblæst

FC København-transfer bremses af denne årsag