Paul Onuachu belønnes efter flot milepæl i Genk

Den tidligere FC Midtjylland-bomber nyder stor succes i belgisk fodbold. Nu belønnes han med en ny kontrakt.



For lidt to år siden skiftede Paul Onuachu fra FC Midtjylland til KRC Genk, og for den nigerianske angriber har det mildest talt været et succesfuldt skifte.

Nu belønnes tårnhøje Paul Onuachu så for succesen i KRC Genk med en ny kontrakt, der løber frem til sommeren 2024. Det oplyser klubbens selv. Kontrakten løber blot et år længere, end den oprindeligt lød på, så der er formentlig mest af alt tale om en forbedret løn til angriberen.

Kontraktforlængelsen kommer få dage, efter at den 27-årige angriber rundede en flot milepæl hos KRC Genk.

I torsdags scorede Paul Onuachu nemlig mod Rapid Wien i gruppespillet af Europa League, og det var hans 50. mål for klubben.

Han skulle blot bruge 78 kampe til at nå et halvt hundrede mål, og det er der kun én i klubbens historie, der har gjort hurtigere: nemlig Wesley Sonck, der “kun” brugte 70 kampe til at score 50 mål i den belgiske topklub.

I sidste sæson scorede Paul Onuachu hele 35 mål for KRC Genk, hvor han også blev topscorer og årets spiller i Belgien.

Med den målform har angriberen også været rygtet væk fra KRC Genk i løbet af sommeren, men intet skifte kom altså på plads, hvorfor han altså stadig er i klubben. Og stadig scorer mål. I denne sæson har han scoret seks gange på 10 kampe. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Holland – Marokko

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Sydafrika – Canada