Paul Onuachu belønnes efter flot milepæl i Genk

Den tidligere FC Midtjylland-bomber nyder stor succes i belgisk fodbold. Nu belønnes han med en ny kontrakt.



For lidt to år siden skiftede Paul Onuachu fra FC Midtjylland til KRC Genk, og for den nigerianske angriber har det mildest talt været et succesfuldt skifte.

Nu belønnes tårnhøje Paul Onuachu så for succesen i KRC Genk med en ny kontrakt, der løber frem til sommeren 2024. Det oplyser klubbens selv. Kontrakten løber blot et år længere, end den oprindeligt lød på, så der er formentlig mest af alt tale om en forbedret løn til angriberen.

Kontraktforlængelsen kommer få dage, efter at den 27-årige angriber rundede en flot milepæl hos KRC Genk.

I torsdags scorede Paul Onuachu nemlig mod Rapid Wien i gruppespillet af Europa League, og det var hans 50. mål for klubben.

Han skulle blot bruge 78 kampe til at nå et halvt hundrede mål, og det er der kun én i klubbens historie, der har gjort hurtigere: nemlig Wesley Sonck, der “kun” brugte 70 kampe til at score 50 mål i den belgiske topklub.

I sidste sæson scorede Paul Onuachu hele 35 mål for KRC Genk, hvor han også blev topscorer og årets spiller i Belgien.

Med den målform har angriberen også været rygtet væk fra KRC Genk i løbet af sommeren, men intet skifte kom altså på plads, hvorfor han altså stadig er i klubben. Og stadig scorer mål. I denne sæson har han scoret seks gange på 10 kampe. 





TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De forbereder et bud på Roony Bardghji

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”