5. marts 2019.
Den dag må stå indprintet i stort set alle Ajax-fans' hukommelse. På Santiago Bernabéu udraderede man nemlig Real Madrid med hele 1-4 i en sand Champions League-magtdemonstration, som for alvor fik sat Erik ten Hags unge og sprudlende Ajax-hold på Europa-kortet.
Kampens højdepunkt stod en dansker for. Midtbanespilleren Lasse Schöne scorede nemlig et ikonisk frisparksmål til 1-4, hvor han fra en spids vinkel kanonerede bolden over i det lange hjørne uden chance for Thibaut Courtois.
At have en solid frisparksskytte er et stærkt våben, som kan afgøre tætte kampe, men Ajax har ikke haft sådan en kapacitet siden Lasse Schöne og senere hen Hakim Ziyech. Det er noget, som Ajax lige nu savner, mener den danske fodboldekspert Kenneth Perez.
– Jeg ville hente en, som kan sparke et frispark ind fra tyve, femogtyve meter. De har ikke nogen i truppen, som kan gøre det. Det er et våben at have, hvis du har problemer i det åbne spil.
– De havde det med Schöne og Ziyech. Han scorede ikke så mange, men kunne sparke et frispark. Jeg vil se nogle specialister på holdet, slår danskeren fast overfor Voetbalpraat.
Det nuværende Ajax-hold er langt fra det hold, som i 2019 var sekunder fra at spille sig i Champions League-finalen. Klubben er ufattelig tæt på at gå glip af Champions League til næste sæson, da man med stor sandsynlighed slutter på tredjepladsen.
Her mangler Ajax én kamp, og man har tre point op til PSV inden sidste spillerunde. For at Ajax kommer i Champions League-kvalifikationen til næste sæson, kræver det, at man selv vinder over Twente, mens PSV taber til AZ Alkmaar.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER