Priske: Fischer kan godt bruges som 10’er

Viktor Fischer er nyeste spiller i Brians Priske trup i Antwerpen.



En glad Brian Priske mødte fredag den lokale presse, for at kommentere på købet af den nu tidligere FCK-spiller Viktor Fischer. Det skriver Ekstra Bladet.

Her afslørede han blandt andet, at han formentlig kommer til at bruge Fischer som kant i både højre og venstre side, men at han også mener, den 27-årige offensivspiller har kvaliteterne til at spille 10’er.

– Han har en masse kvalitet, offensivt selvfølgelig, men han er også en holdspiller og en spiller for fansene, som vil gå ind og kæmpe for at lave gode resultater sammen med holdet. Jeg forventer meget af ham. Jeg forventer, at han tilpasser sig hurtigt.

– Viktor har en god alder og meget erfaring fra den danske liga, men også landsholdet og bestemt også fra Ajax for et par år siden, sagde Brian Priske. 

Viktor Fischer har allerede haft sin første træning med Royal Antwerpen, og ifølge Priske kan Fischer godt komme i spil allerede på søndag, når Antwerpen møder Kortrijk i anden runde af Jupiler Pro League, Belgiens bedste fodboldrække. 

Antwerpen kom skidt fra start, da klubben tabte 3-2 til Mechelen i første runde.

Priske og Fischers veje har flere gange i deres karrierer været tæt på at krydse, men det er aldrig lykkedes før nu. I Midtjylland spillede Priske på førsteholdet, mens at Fischer var på klubbens ungdomsakademi.

Og året før Viktor Fischer kom til FC København stoppede Brian Priske som assistent i klubben. Nu skal parterne til gengæld  i gang med at arbejde tæt sammen. 

FC København har angiveligt solgt Viktor Fischer for et tociftret millionbeløb. Læs mere om handlen her.






Supercomputer: Her er VM-finalen




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – ‘Vis noget fucking respekt’

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

I dialog om dansk bomber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl

Til lægetjek i Superliga-klub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Mexico sender Tjekkiet ud af VM