Priske: Fischer kan godt bruges som 10’er

Viktor Fischer er nyeste spiller i Brians Priske trup i Antwerpen.



En glad Brian Priske mødte fredag den lokale presse, for at kommentere på købet af den nu tidligere FCK-spiller Viktor Fischer. Det skriver Ekstra Bladet.

Her afslørede han blandt andet, at han formentlig kommer til at bruge Fischer som kant i både højre og venstre side, men at han også mener, den 27-årige offensivspiller har kvaliteterne til at spille 10’er.

– Han har en masse kvalitet, offensivt selvfølgelig, men han er også en holdspiller og en spiller for fansene, som vil gå ind og kæmpe for at lave gode resultater sammen med holdet. Jeg forventer meget af ham. Jeg forventer, at han tilpasser sig hurtigt.

– Viktor har en god alder og meget erfaring fra den danske liga, men også landsholdet og bestemt også fra Ajax for et par år siden, sagde Brian Priske. 

Viktor Fischer har allerede haft sin første træning med Royal Antwerpen, og ifølge Priske kan Fischer godt komme i spil allerede på søndag, når Antwerpen møder Kortrijk i anden runde af Jupiler Pro League, Belgiens bedste fodboldrække. 

Antwerpen kom skidt fra start, da klubben tabte 3-2 til Mechelen i første runde.

Priske og Fischers veje har flere gange i deres karrierer været tæt på at krydse, men det er aldrig lykkedes før nu. I Midtjylland spillede Priske på førsteholdet, mens at Fischer var på klubbens ungdomsakademi.

Og året før Viktor Fischer kom til FC København stoppede Brian Priske som assistent i klubben. Nu skal parterne til gengæld  i gang med at arbejde tæt sammen. 

FC København har angiveligt solgt Viktor Fischer for et tociftret millionbeløb. Læs mere om handlen her.





VM-LIVE: Stjerne-angriber tilbage for Belgien




LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Belgien – Iran

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sender opfordring til Superliga-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Argentina – Østrig

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

I dialog med Steve Cooper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norge – Senegal