Priske: Fischer kan godt bruges som 10’er

Viktor Fischer er nyeste spiller i Brians Priske trup i Antwerpen.



En glad Brian Priske mødte fredag den lokale presse, for at kommentere på købet af den nu tidligere FCK-spiller Viktor Fischer. Det skriver Ekstra Bladet.

Her afslørede han blandt andet, at han formentlig kommer til at bruge Fischer som kant i både højre og venstre side, men at han også mener, den 27-årige offensivspiller har kvaliteterne til at spille 10’er.

– Han har en masse kvalitet, offensivt selvfølgelig, men han er også en holdspiller og en spiller for fansene, som vil gå ind og kæmpe for at lave gode resultater sammen med holdet. Jeg forventer meget af ham. Jeg forventer, at han tilpasser sig hurtigt.

– Viktor har en god alder og meget erfaring fra den danske liga, men også landsholdet og bestemt også fra Ajax for et par år siden, sagde Brian Priske. 

Viktor Fischer har allerede haft sin første træning med Royal Antwerpen, og ifølge Priske kan Fischer godt komme i spil allerede på søndag, når Antwerpen møder Kortrijk i anden runde af Jupiler Pro League, Belgiens bedste fodboldrække. 

Antwerpen kom skidt fra start, da klubben tabte 3-2 til Mechelen i første runde.

Priske og Fischers veje har flere gange i deres karrierer været tæt på at krydse, men det er aldrig lykkedes før nu. I Midtjylland spillede Priske på førsteholdet, mens at Fischer var på klubbens ungdomsakademi.

Og året før Viktor Fischer kom til FC København stoppede Brian Priske som assistent i klubben. Nu skal parterne til gengæld  i gang med at arbejde tæt sammen. 

FC København har angiveligt solgt Viktor Fischer for et tociftret millionbeløb. Læs mere om handlen her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Premier League-klub går all-in

Tv-vært stopper på Viaplay



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’