– Priske har sat sin egen røv i klaskehøjde

Brian Priske har ikke fået den bedste start på sin tilværelse i Holland, hvor han har været meget kritiseret. Ifølge den hollandske journalist Maikel de Lange, så er det delvist hans egen skyld.



Brian Priske overtog denne sommer jobbet som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, efter at han havde haft stor succes i Sparta Prag. Danskeren blev udpeget som erstatning for Arne Slot, der er taget til Liverpool. 

Dermed er det store sko som Priske skal udfylde i klubben, og indtil videre har danskeren ikke været den store succes i Rotterdam-klubben. Resultaterne har svigtet for Priske, der også har modtaget stor kritik for at skifte formation og særligt for sin måde at agere på, hvor han benytter sig af metoder de ikke forstår i Holland.

– Han har sat sin egen røv i klaskehøjde. Han er tydeligvis en motiverings-træner, hvilket ikke er noget man sætter pris på i Holland, udtaler chefredaktør for SoccerNews.nl, Maikel de Lange til Tipsbladet.

– Efter hver kamp har han lavet en huddle, hvor han stiller sig ind i midten, og siger alle mulige motiverings-klicher imens han fægter med armene. Der virker bare ikke hernede.

Fenenoord har fået en rodet start på sæsonen. I ligaen har man endnu ikke tabt, men man har kun vundet en enkelt kamp, imens det kun er blevet til uafgjort mod lavere rangerede hold som Willem II, Sparta Rotterdam og Groningen, som er hold Fenenoord helt skal slå.

Endnu værre blev det i denne uge, hvor man på hjemmebane blev ydmyget af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen, der allerede var foran med 4-0 ved pausen.

– Brian Priske har gjort det helt forkert, efter han har overtaget klubben, han burde kigge på, hvordan Arne Slot har overtaget i Liverpool. Slot har kun ændret på små ting, hvor imod Priske har ændret meget taktisk i Feyenoord, blandt andet ved at ændre formation.

En del af historien om Feyenoord denne sommer er også, at Brian Priske ikke helt har fået de transfers ind som han formentlig drømte om. Klubben har sagt farvel til store profiler som Lutsharel Geertruida og Mats Wieffer, der er taget til henholdsvis RB Leipzig og Brighton.

Begge blev solgt for store millionbeløb, men man har ikke for alvor fået erstatninger ind, der matcher deres kvalitet. Alligevel er Brian Priske under pres, hvis man spørger Maikel de Lange.

– Man er også uforstående overfor, at han bruger sociale medier som Instagram, hvor han flere gange har skrevet ting som 'Lets go boys! We gonna win next time' inden en kamp, hvilket klinger hult, når man så ikke præsterer i weekenden.

– Jeg tror ikke han bliver fyret i morgen, men hvis det fortsætter som det er gået indtil nu, så er han ude inden jul.

Brian Priske får muligheden for at vende skuden, når man i weekenden spiller mod NAC Breda.





Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham


Advarer mod at undervurdere Belarus

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Her kan du se Danmark mod Belarus

Aflyser pressemøde i Parken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Superliga-profil får trænerlicens

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

To Premier League-klubber vil have Froholdt

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Chok i OB – siger op efter seks dage

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Clement Bischoff på tavlen

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Landstræner uenig med Ronaldo

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

AGF straffet med stor bøde

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre