– Priske har sat sin egen røv i klaskehøjde

Brian Priske har ikke fået den bedste start på sin tilværelse i Holland, hvor han har været meget kritiseret. Ifølge den hollandske journalist Maikel de Lange, så er det delvist hans egen skyld.



Brian Priske overtog denne sommer jobbet som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, efter at han havde haft stor succes i Sparta Prag. Danskeren blev udpeget som erstatning for Arne Slot, der er taget til Liverpool. 

Dermed er det store sko som Priske skal udfylde i klubben, og indtil videre har danskeren ikke været den store succes i Rotterdam-klubben. Resultaterne har svigtet for Priske, der også har modtaget stor kritik for at skifte formation og særligt for sin måde at agere på, hvor han benytter sig af metoder de ikke forstår i Holland.

– Han har sat sin egen røv i klaskehøjde. Han er tydeligvis en motiverings-træner, hvilket ikke er noget man sætter pris på i Holland, udtaler chefredaktør for SoccerNews.nl, Maikel de Lange til Tipsbladet.

– Efter hver kamp har han lavet en huddle, hvor han stiller sig ind i midten, og siger alle mulige motiverings-klicher imens han fægter med armene. Der virker bare ikke hernede.

Fenenoord har fået en rodet start på sæsonen. I ligaen har man endnu ikke tabt, men man har kun vundet en enkelt kamp, imens det kun er blevet til uafgjort mod lavere rangerede hold som Willem II, Sparta Rotterdam og Groningen, som er hold Fenenoord helt skal slå.

Endnu værre blev det i denne uge, hvor man på hjemmebane blev ydmyget af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen, der allerede var foran med 4-0 ved pausen.

– Brian Priske har gjort det helt forkert, efter han har overtaget klubben, han burde kigge på, hvordan Arne Slot har overtaget i Liverpool. Slot har kun ændret på små ting, hvor imod Priske har ændret meget taktisk i Feyenoord, blandt andet ved at ændre formation.

En del af historien om Feyenoord denne sommer er også, at Brian Priske ikke helt har fået de transfers ind som han formentlig drømte om. Klubben har sagt farvel til store profiler som Lutsharel Geertruida og Mats Wieffer, der er taget til henholdsvis RB Leipzig og Brighton.

Begge blev solgt for store millionbeløb, men man har ikke for alvor fået erstatninger ind, der matcher deres kvalitet. Alligevel er Brian Priske under pres, hvis man spørger Maikel de Lange.

– Man er også uforstående overfor, at han bruger sociale medier som Instagram, hvor han flere gange har skrevet ting som 'Lets go boys! We gonna win next time' inden en kamp, hvilket klinger hult, når man så ikke præsterer i weekenden.

– Jeg tror ikke han bliver fyret i morgen, men hvis det fortsætter som det er gået indtil nu, så er han ude inden jul.

Brian Priske får muligheden for at vende skuden, når man i weekenden spiller mod NAC Breda.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik af Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Liverpool præsenterer succestræner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Jess Thorup fyret

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner