– Priske har sat sin egen røv i klaskehøjde

Brian Priske har ikke fået den bedste start på sin tilværelse i Holland, hvor han har været meget kritiseret. Ifølge den hollandske journalist Maikel de Lange, så er det delvist hans egen skyld.



Brian Priske overtog denne sommer jobbet som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, efter at han havde haft stor succes i Sparta Prag. Danskeren blev udpeget som erstatning for Arne Slot, der er taget til Liverpool. 

Dermed er det store sko som Priske skal udfylde i klubben, og indtil videre har danskeren ikke været den store succes i Rotterdam-klubben. Resultaterne har svigtet for Priske, der også har modtaget stor kritik for at skifte formation og særligt for sin måde at agere på, hvor han benytter sig af metoder de ikke forstår i Holland.

– Han har sat sin egen røv i klaskehøjde. Han er tydeligvis en motiverings-træner, hvilket ikke er noget man sætter pris på i Holland, udtaler chefredaktør for SoccerNews.nl, Maikel de Lange til Tipsbladet.

– Efter hver kamp har han lavet en huddle, hvor han stiller sig ind i midten, og siger alle mulige motiverings-klicher imens han fægter med armene. Der virker bare ikke hernede.

Fenenoord har fået en rodet start på sæsonen. I ligaen har man endnu ikke tabt, men man har kun vundet en enkelt kamp, imens det kun er blevet til uafgjort mod lavere rangerede hold som Willem II, Sparta Rotterdam og Groningen, som er hold Fenenoord helt skal slå.

Endnu værre blev det i denne uge, hvor man på hjemmebane blev ydmyget af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen, der allerede var foran med 4-0 ved pausen.

– Brian Priske har gjort det helt forkert, efter han har overtaget klubben, han burde kigge på, hvordan Arne Slot har overtaget i Liverpool. Slot har kun ændret på små ting, hvor imod Priske har ændret meget taktisk i Feyenoord, blandt andet ved at ændre formation.

En del af historien om Feyenoord denne sommer er også, at Brian Priske ikke helt har fået de transfers ind som han formentlig drømte om. Klubben har sagt farvel til store profiler som Lutsharel Geertruida og Mats Wieffer, der er taget til henholdsvis RB Leipzig og Brighton.

Begge blev solgt for store millionbeløb, men man har ikke for alvor fået erstatninger ind, der matcher deres kvalitet. Alligevel er Brian Priske under pres, hvis man spørger Maikel de Lange.

– Man er også uforstående overfor, at han bruger sociale medier som Instagram, hvor han flere gange har skrevet ting som 'Lets go boys! We gonna win next time' inden en kamp, hvilket klinger hult, når man så ikke præsterer i weekenden.

– Jeg tror ikke han bliver fyret i morgen, men hvis det fortsætter som det er gået indtil nu, så er han ude inden jul.

Brian Priske får muligheden for at vende skuden, når man i weekenden spiller mod NAC Breda.





Horribelt, FC København! Ond ånd slog til igen


Spændende nyt om Simon Kjær

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Tour de France-hold lukker og slukker

Vil sprænge banken for Harry Kane

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Stor mystik omkring Emil Højlund

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Legende revser Højlund-beslutning

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Kom med forslag til Riemer

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

– Han er en toptræner

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Afslører interesse for dansk stjerne

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Viktor Claesson siger stop

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Holger Rune-succes i drama

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Afsløring: U21-landsholdsspiller gør klar til salg

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

– Han er på radaren hos de allerstørste