– Priske har sat sin egen røv i klaskehøjde

Brian Priske har ikke fået den bedste start på sin tilværelse i Holland, hvor han har været meget kritiseret. Ifølge den hollandske journalist Maikel de Lange, så er det delvist hans egen skyld.



Brian Priske overtog denne sommer jobbet som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, efter at han havde haft stor succes i Sparta Prag. Danskeren blev udpeget som erstatning for Arne Slot, der er taget til Liverpool. 

Dermed er det store sko som Priske skal udfylde i klubben, og indtil videre har danskeren ikke været den store succes i Rotterdam-klubben. Resultaterne har svigtet for Priske, der også har modtaget stor kritik for at skifte formation og særligt for sin måde at agere på, hvor han benytter sig af metoder de ikke forstår i Holland.

– Han har sat sin egen røv i klaskehøjde. Han er tydeligvis en motiverings-træner, hvilket ikke er noget man sætter pris på i Holland, udtaler chefredaktør for SoccerNews.nl, Maikel de Lange til Tipsbladet.

– Efter hver kamp har han lavet en huddle, hvor han stiller sig ind i midten, og siger alle mulige motiverings-klicher imens han fægter med armene. Der virker bare ikke hernede.

Fenenoord har fået en rodet start på sæsonen. I ligaen har man endnu ikke tabt, men man har kun vundet en enkelt kamp, imens det kun er blevet til uafgjort mod lavere rangerede hold som Willem II, Sparta Rotterdam og Groningen, som er hold Fenenoord helt skal slå.

Endnu værre blev det i denne uge, hvor man på hjemmebane blev ydmyget af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen, der allerede var foran med 4-0 ved pausen.

– Brian Priske har gjort det helt forkert, efter han har overtaget klubben, han burde kigge på, hvordan Arne Slot har overtaget i Liverpool. Slot har kun ændret på små ting, hvor imod Priske har ændret meget taktisk i Feyenoord, blandt andet ved at ændre formation.

En del af historien om Feyenoord denne sommer er også, at Brian Priske ikke helt har fået de transfers ind som han formentlig drømte om. Klubben har sagt farvel til store profiler som Lutsharel Geertruida og Mats Wieffer, der er taget til henholdsvis RB Leipzig og Brighton.

Begge blev solgt for store millionbeløb, men man har ikke for alvor fået erstatninger ind, der matcher deres kvalitet. Alligevel er Brian Priske under pres, hvis man spørger Maikel de Lange.

– Man er også uforstående overfor, at han bruger sociale medier som Instagram, hvor han flere gange har skrevet ting som 'Lets go boys! We gonna win next time' inden en kamp, hvilket klinger hult, når man så ikke præsterer i weekenden.

– Jeg tror ikke han bliver fyret i morgen, men hvis det fortsætter som det er gået indtil nu, så er han ude inden jul.

Brian Priske får muligheden for at vende skuden, når man i weekenden spiller mod NAC Breda.





LIVE: AGF med offensive ændringer til skæbnekamp




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Sønderjyske – FC Midtjylland



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen