– Priske har sat sin egen røv i klaskehøjde

Brian Priske har ikke fået den bedste start på sin tilværelse i Holland, hvor han har været meget kritiseret. Ifølge den hollandske journalist Maikel de Lange, så er det delvist hans egen skyld.



Brian Priske overtog denne sommer jobbet som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, efter at han havde haft stor succes i Sparta Prag. Danskeren blev udpeget som erstatning for Arne Slot, der er taget til Liverpool. 

Dermed er det store sko som Priske skal udfylde i klubben, og indtil videre har danskeren ikke været den store succes i Rotterdam-klubben. Resultaterne har svigtet for Priske, der også har modtaget stor kritik for at skifte formation og særligt for sin måde at agere på, hvor han benytter sig af metoder de ikke forstår i Holland.

– Han har sat sin egen røv i klaskehøjde. Han er tydeligvis en motiverings-træner, hvilket ikke er noget man sætter pris på i Holland, udtaler chefredaktør for SoccerNews.nl, Maikel de Lange til Tipsbladet.

– Efter hver kamp har han lavet en huddle, hvor han stiller sig ind i midten, og siger alle mulige motiverings-klicher imens han fægter med armene. Der virker bare ikke hernede.

Fenenoord har fået en rodet start på sæsonen. I ligaen har man endnu ikke tabt, men man har kun vundet en enkelt kamp, imens det kun er blevet til uafgjort mod lavere rangerede hold som Willem II, Sparta Rotterdam og Groningen, som er hold Fenenoord helt skal slå.

Endnu værre blev det i denne uge, hvor man på hjemmebane blev ydmyget af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen, der allerede var foran med 4-0 ved pausen.

– Brian Priske har gjort det helt forkert, efter han har overtaget klubben, han burde kigge på, hvordan Arne Slot har overtaget i Liverpool. Slot har kun ændret på små ting, hvor imod Priske har ændret meget taktisk i Feyenoord, blandt andet ved at ændre formation.

En del af historien om Feyenoord denne sommer er også, at Brian Priske ikke helt har fået de transfers ind som han formentlig drømte om. Klubben har sagt farvel til store profiler som Lutsharel Geertruida og Mats Wieffer, der er taget til henholdsvis RB Leipzig og Brighton.

Begge blev solgt for store millionbeløb, men man har ikke for alvor fået erstatninger ind, der matcher deres kvalitet. Alligevel er Brian Priske under pres, hvis man spørger Maikel de Lange.

– Man er også uforstående overfor, at han bruger sociale medier som Instagram, hvor han flere gange har skrevet ting som 'Lets go boys! We gonna win next time' inden en kamp, hvilket klinger hult, når man så ikke præsterer i weekenden.

– Jeg tror ikke han bliver fyret i morgen, men hvis det fortsætter som det er gået indtil nu, så er han ude inden jul.

Brian Priske får muligheden for at vende skuden, når man i weekenden spiller mod NAC Breda.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC København-fans raser

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Henter kæmpe Superliga-flop

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Chokpris på Victor Froholdt

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

I chok: ‘Tragikomisk’

‘Jeg er fucking irriteret’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

– Jeg skammer mig ind i helvede

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

FC København misser top seks

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge