Brian Priske blev aldrig den helt store succes i træskoens hjemland.
Han blev derfor sparket ud af Feyenoord for en måned siden, da tålmodigheden var sluppet op hos ledelsen i traditionsklubben.
Nu møder danskeren yderligere kritik for sin tid i klubben fra den tidligere Feyenoord-cheftræner Rob Jacobs.
– Priske ødelagde det hele. Bare kig på alle de skader der kom under ham, det gør mig frygteligt ked af det. Da jeg var træner i klubben, havde vi aldrig skadesproblemer, siger han til Algemeen Dagblad.
Den nu pensionerede træner sætter store spørgsmålstegn ved, hvordan den fysiske afdeling hjælper spillerne, der i denne sæson har været hårdt ramt af skader.
– Det er ikke en bølge af skader i Feyenoord, men en skades-tsunami. Den fysiske afdeling af Feyenoord bør undersøges grundigt, og så er der de data. Det handler altid om data. Priske fokuserede på det det, og det gjorde Slot også. Det driver mig helt til vanvid. Enten har man det i fingrene, eller også har man det ikke.
– Hvis du bygger et hus, starter man vel ikke med taget? Man starter med fundamentet, gør man ikke? At være i god form er det vigtigste. Vi løb rundt om Kralingse Plas (en sø i Rotterdam) hver uge, og det gjorde os fysisk stærkere, siger den 81-årige Rob Jacobs.
Afløseren efter Brian Priske blev den hollandske legende Robin van Persie, der ikke ligefrem har imponeret i sine første tre kampe, hvor han kun har fået et enkelt point i kampen mod NEC Nijmegen. Derudover er det blevet til to nederlag til Inter i Champions League.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE