Brian Priske blev aldrig den helt store succes i træskoens hjemland.
Han blev derfor sparket ud af Feyenoord for en måned siden, da tålmodigheden var sluppet op hos ledelsen i traditionsklubben.
Nu møder danskeren yderligere kritik for sin tid i klubben fra den tidligere Feyenoord-cheftræner Rob Jacobs.
– Priske ødelagde det hele. Bare kig på alle de skader der kom under ham, det gør mig frygteligt ked af det. Da jeg var træner i klubben, havde vi aldrig skadesproblemer, siger han til Algemeen Dagblad.
Den nu pensionerede træner sætter store spørgsmålstegn ved, hvordan den fysiske afdeling hjælper spillerne, der i denne sæson har været hårdt ramt af skader.
– Det er ikke en bølge af skader i Feyenoord, men en skades-tsunami. Den fysiske afdeling af Feyenoord bør undersøges grundigt, og så er der de data. Det handler altid om data. Priske fokuserede på det det, og det gjorde Slot også. Det driver mig helt til vanvid. Enten har man det i fingrene, eller også har man det ikke.
– Hvis du bygger et hus, starter man vel ikke med taget? Man starter med fundamentet, gør man ikke? At være i god form er det vigtigste. Vi løb rundt om Kralingse Plas (en sø i Rotterdam) hver uge, og det gjorde os fysisk stærkere, siger den 81-årige Rob Jacobs.
Afløseren efter Brian Priske blev den hollandske legende Robin van Persie, der ikke ligefrem har imponeret i sine første tre kampe, hvor han kun har fået et enkelt point i kampen mod NEC Nijmegen. Derudover er det blevet til to nederlag til Inter i Champions League.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK i afskedskamp
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel