Priske og Glen genforenet: Må snart have en kaffe

Brian Priske og Glen Riddersholm har et særligt bånd. Nu er de begge trænere i belgisk topfodbold.



I Belgien render der to danske toptrænere rundt med et helt særligt bånd. 

Brian Priske som cheftræner i Royal Antwerp, der for tiden er nummer to i Jupiler Pro League, og Glen Riddersholm, der lige er påbegyndt et helt nyt trænereventyr som first team coach i Genk efter en kort fornøjelse som TV-ekspert. 

Det var Glen Riddersholm, der i sin tid overtalte Brian Priske til at stoppe sin spillerkarriere for i stedet at blive assistenttræner under ham i FC Midtjylland tilbage i 2011.

– Han har haft enorm betydning. Det er indiskutabelt. Han var den, som adspurgte mig og havde et ønske om, at jeg skulle stoppe karrieren tidligere end beregnet og tiltræde som assistent for ham. Det var et stort ansvar at give til en mand, som havde nul trænererfaring, fortalte Priske . 

Nu er de begge forenet i Belgien, men endnu har Priske ikke budt sin landsmand og gamle læremester velkommen. Det bør dog bare være et spørgsmål om tid, før det sker. 

– Glen er jo relativt ny, så jeg har en formodning om, at vi skal ud og have en kop kaffe på et tidspunkt, siger Priske, der uddyber, hvad det er for en klub, som Glen Riddersholm er skiftet til:

– Genk er en af de største klubber i Belgien. De blev mestre for lidt over to år siden og har vundet mesterskabet tre gange inden for de sidste 20 år. De udvikler gode spillere, kæmper med om titlen stort set hvert år og har klaret sig godt i Europa også.

– Så det er en relativt stor klub. Det er ikke en af de tre største i forhold til Brugge, Anderlecht og Standard Liege, men den ligger lige i slipstrømmen, og resultatmæssigt har den klaret sig bedre end Liege og Anderlecht de sidste mange år, forklarer Priske. 

Han har da også gode forudsætninger for at kende Riddersholms nye arbejdsgiver. Priske spillede to år i Genk fra 2003 til 2005, og han fremhæver særligt dens evne til at udvikle spillere. Her får Glen Riddersholm naturligvis også en nøglerolle. 

– Det er et godt sted at havne – det er der ikke nogen tvivl om. Jeg ved, at der er store muligheder for at kunne udvikle på de enkelte spillere og holdet, så jeg tror, at det er et super skifte for ham, lyder det gladeligt fra Priske. 

Han kan se frem til at møde netop Glen Riddersholm og Genk den 19. december, når de to hold tørner sammen. Her afgøres det også, om det er eleven eller læremesteren, som vil have håneretten til jul.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina – Egypten

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-spiller idømt karantæne

Scorer vanvittig løn i Premier League

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer