Priske og Glen genforenet: Må snart have en kaffe

Brian Priske og Glen Riddersholm har et særligt bånd. Nu er de begge trænere i belgisk topfodbold.



I Belgien render der to danske toptrænere rundt med et helt særligt bånd. 

Brian Priske som cheftræner i Royal Antwerp, der for tiden er nummer to i Jupiler Pro League, og Glen Riddersholm, der lige er påbegyndt et helt nyt trænereventyr som first team coach i Genk efter en kort fornøjelse som TV-ekspert. 

Det var Glen Riddersholm, der i sin tid overtalte Brian Priske til at stoppe sin spillerkarriere for i stedet at blive assistenttræner under ham i FC Midtjylland tilbage i 2011.

– Han har haft enorm betydning. Det er indiskutabelt. Han var den, som adspurgte mig og havde et ønske om, at jeg skulle stoppe karrieren tidligere end beregnet og tiltræde som assistent for ham. Det var et stort ansvar at give til en mand, som havde nul trænererfaring, fortalte Priske . 

Nu er de begge forenet i Belgien, men endnu har Priske ikke budt sin landsmand og gamle læremester velkommen. Det bør dog bare være et spørgsmål om tid, før det sker. 

– Glen er jo relativt ny, så jeg har en formodning om, at vi skal ud og have en kop kaffe på et tidspunkt, siger Priske, der uddyber, hvad det er for en klub, som Glen Riddersholm er skiftet til:

– Genk er en af de største klubber i Belgien. De blev mestre for lidt over to år siden og har vundet mesterskabet tre gange inden for de sidste 20 år. De udvikler gode spillere, kæmper med om titlen stort set hvert år og har klaret sig godt i Europa også.

– Så det er en relativt stor klub. Det er ikke en af de tre største i forhold til Brugge, Anderlecht og Standard Liege, men den ligger lige i slipstrømmen, og resultatmæssigt har den klaret sig bedre end Liege og Anderlecht de sidste mange år, forklarer Priske. 

Han har da også gode forudsætninger for at kende Riddersholms nye arbejdsgiver. Priske spillede to år i Genk fra 2003 til 2005, og han fremhæver særligt dens evne til at udvikle spillere. Her får Glen Riddersholm naturligvis også en nøglerolle. 

– Det er et godt sted at havne – det er der ikke nogen tvivl om. Jeg ved, at der er store muligheder for at kunne udvikle på de enkelte spillere og holdet, så jeg tror, at det er et super skifte for ham, lyder det gladeligt fra Priske. 

Han kan se frem til at møde netop Glen Riddersholm og Genk den 19. december, når de to hold tørner sammen. Her afgøres det også, om det er eleven eller læremesteren, som vil have håneretten til jul.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Ny kæmpeklub er interesseret

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vanvid! Vinder 9-1

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Peter Christiansen har fundet afløseren

Glimrende nyt om Chido Obi

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Pione Sisto på vej væk?

I chok over Jacob Friis-udtalelser

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Vanvittigt VM-drama

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Danske tenniskvinder rykker ned

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland