Priske og Glen genforenet: Må snart have en kaffe

Brian Priske og Glen Riddersholm har et særligt bånd. Nu er de begge trænere i belgisk topfodbold.



I Belgien render der to danske toptrænere rundt med et helt særligt bånd. 

Brian Priske som cheftræner i Royal Antwerp, der for tiden er nummer to i Jupiler Pro League, og Glen Riddersholm, der lige er påbegyndt et helt nyt trænereventyr som first team coach i Genk efter en kort fornøjelse som TV-ekspert. 

Det var Glen Riddersholm, der i sin tid overtalte Brian Priske til at stoppe sin spillerkarriere for i stedet at blive assistenttræner under ham i FC Midtjylland tilbage i 2011.

– Han har haft enorm betydning. Det er indiskutabelt. Han var den, som adspurgte mig og havde et ønske om, at jeg skulle stoppe karrieren tidligere end beregnet og tiltræde som assistent for ham. Det var et stort ansvar at give til en mand, som havde nul trænererfaring, fortalte Priske . 

Nu er de begge forenet i Belgien, men endnu har Priske ikke budt sin landsmand og gamle læremester velkommen. Det bør dog bare være et spørgsmål om tid, før det sker. 

– Glen er jo relativt ny, så jeg har en formodning om, at vi skal ud og have en kop kaffe på et tidspunkt, siger Priske, der uddyber, hvad det er for en klub, som Glen Riddersholm er skiftet til:

– Genk er en af de største klubber i Belgien. De blev mestre for lidt over to år siden og har vundet mesterskabet tre gange inden for de sidste 20 år. De udvikler gode spillere, kæmper med om titlen stort set hvert år og har klaret sig godt i Europa også.

– Så det er en relativt stor klub. Det er ikke en af de tre største i forhold til Brugge, Anderlecht og Standard Liege, men den ligger lige i slipstrømmen, og resultatmæssigt har den klaret sig bedre end Liege og Anderlecht de sidste mange år, forklarer Priske. 

Han har da også gode forudsætninger for at kende Riddersholms nye arbejdsgiver. Priske spillede to år i Genk fra 2003 til 2005, og han fremhæver særligt dens evne til at udvikle spillere. Her får Glen Riddersholm naturligvis også en nøglerolle. 

– Det er et godt sted at havne – det er der ikke nogen tvivl om. Jeg ved, at der er store muligheder for at kunne udvikle på de enkelte spillere og holdet, så jeg tror, at det er et super skifte for ham, lyder det gladeligt fra Priske. 

Han kan se frem til at møde netop Glen Riddersholm og Genk den 19. december, når de to hold tørner sammen. Her afgøres det også, om det er eleven eller læremesteren, som vil have håneretten til jul.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Snød FC København for keeper

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Fransk klub overvejer Victor Bak