Den danske cheftræner Brian Priske har denne sommer taget et stort jobskifte, da han efter stor succes i den tjekkiske storklub Sparta Prag er blevet sat i spidsen for den hollandske traditionsklub Feyenoord.
Her overtager han fra Arne Slot, som er blevet cheftræner for Liverpool, og den tidligere FC Midtjylland-træner ser nogle klare ligheder mellem de to. Det fortæller Priske ved præsentationen af ham selv onsdag, hvor han viste overskud ved at indlede det hele på hollandsk, inden han slog fast, at han ville besvare spørgsmålene på engelsk.
– Jeg vil ønske ham alt det bedste i Liverpool. Han har lagt et fantastisk fundament her, og jeg kan arbejde i et godt struktureret miljø. Filosofien er på mange måder sammenlignelig, siger han og fortsætter:
– Jeg vil gerne spille dominerende og offensivt, på en måde som fansene nyder. Indsats er afgørende, det er der, det hele begynder. Jeg vil se spillere svede og bløde for logoet, lyder det fra Brian Priske.
Selv vil han dog ikke gå for meget i detaljer med sin forgænger, som han endnu ikke har talt med endnu.
– Jeg tænker ikke for meget på fortiden. Vi har alle en fortid, og det har jeg også. Klubben har en smuk historie. Det er normalt, at når man kommer til en ny stor klub, er der forventninger, det er også derfor, jeg blev træner, fortæller Brian Priske.
I den seneste sæson af Æresdivisionen endte Feyenoord på en andenplads, hvor de var syv point efter PSV på førstepladsen. Når det kommer til, hvorvidt Feyenoord kan udfordre Eindhoven-holdet, så svarer Priske undvigende.
– Det er stadig for tidligt at udtale sig om vores ambitioner på nuværende tidspunkt. Dette er mere det tidspunkt, hvor vi taler om klubbens filosofi og implementerer den hos spillerne. Vi vil spille dominerende, offensiv fodbold. Vi vil udvikle spillere, både drengene fra ungdomsafdelingen og de spillere, vi henter udefra, forklarer den danske Feyenoord-træner.
I Sparta Prag vandt Priske to tjekkiske mesterskaber, ligesom han kan se tilbage på ét dansk mesterskab med FC Midtjylland, som han ligeledes kvalificerede til Champions League-gruppespillet i 2020.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER