Den danske cheftræner Brian Priske har denne sommer taget et stort jobskifte, da han efter stor succes i den tjekkiske storklub Sparta Prag er blevet sat i spidsen for den hollandske traditionsklub Feyenoord.
Her overtager han fra Arne Slot, som er blevet cheftræner for Liverpool, og den tidligere FC Midtjylland-træner ser nogle klare ligheder mellem de to. Det fortæller Priske ved præsentationen af ham selv onsdag, hvor han viste overskud ved at indlede det hele på hollandsk, inden han slog fast, at han ville besvare spørgsmålene på engelsk.
– Jeg vil ønske ham alt det bedste i Liverpool. Han har lagt et fantastisk fundament her, og jeg kan arbejde i et godt struktureret miljø. Filosofien er på mange måder sammenlignelig, siger han og fortsætter:
– Jeg vil gerne spille dominerende og offensivt, på en måde som fansene nyder. Indsats er afgørende, det er der, det hele begynder. Jeg vil se spillere svede og bløde for logoet, lyder det fra Brian Priske.
Selv vil han dog ikke gå for meget i detaljer med sin forgænger, som han endnu ikke har talt med endnu.
– Jeg tænker ikke for meget på fortiden. Vi har alle en fortid, og det har jeg også. Klubben har en smuk historie. Det er normalt, at når man kommer til en ny stor klub, er der forventninger, det er også derfor, jeg blev træner, fortæller Brian Priske.
I den seneste sæson af Æresdivisionen endte Feyenoord på en andenplads, hvor de var syv point efter PSV på førstepladsen. Når det kommer til, hvorvidt Feyenoord kan udfordre Eindhoven-holdet, så svarer Priske undvigende.
– Det er stadig for tidligt at udtale sig om vores ambitioner på nuværende tidspunkt. Dette er mere det tidspunkt, hvor vi taler om klubbens filosofi og implementerer den hos spillerne. Vi vil spille dominerende, offensiv fodbold. Vi vil udvikle spillere, både drengene fra ungdomsafdelingen og de spillere, vi henter udefra, forklarer den danske Feyenoord-træner.
I Sparta Prag vandt Priske to tjekkiske mesterskaber, ligesom han kan se tilbage på ét dansk mesterskab med FC Midtjylland, som han ligeledes kvalificerede til Champions League-gruppespillet i 2020.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT