Feyenoord holder nytår på fjerdepladsen i den hollandske liga, med 10 point op til topholdet PSV Eindhoven, men alligevel må Brian Priskes første halvsæson i Rotterdam-klubben beskrives som godkendt.
Sådan lyder vurderingen fra den tidligere hollandske landsholdsstjerne Rafael van der Vaart.
– Det var længe ustabilt, men pilen peger opad. Brian Priske har stor karisma, og det virker til, at han har fået spillerne med ombord. Det er godt klaret, for det er noget af en udfordring at træde i Arne Slots fodspor. Tingene begynder at se bedre og bedre ud, og nu kan vi se, at de bare klarer sig igennem kampe som den imod RKC (Feyenoord vandt 3-2 efter at have været bagud, red.), lyder det, ifølge NOS, fra Rafael van der Vaart.
Også den tidligere Feyenoord-bomber Pierre van Hooijdonk var starten under Brian Priske ikke den bedste.
– De havde en svær start, med mange nye spillere. Det tog et stykke tid, før de alle begyndte at blive værdsat af Priske. I begyndelsen af sæsonen smed de mange unødvendige point, især på hjemmebane, lyder det fra Pierre van Hooijdonk.
Ifølge den tidligere Ajax-spiller Theo Janssen er det rigtigt nok, at pilen efterhånden peger i den rigtige retning for Feyenoord og Brian Priske.
– Hvis jeg giver Ajax 6.5 i karakter, så kan jeg ikke give Feyenoord mere end 6. Jeg ser en opadgående tendens. Det er blevet mere tydeligt og klart at se, hvordan de presser og hvordan de spiller. Jeg mener, at den her træner har brug for lidt mere tid, siger Theo Janssen.
Alle tre eksperter peger på, at Feyenoord kommer til at forbedre sig i anden halvdel af sæsonen.
– Hvis de fortsætter sådan her, så bliver de et sværere hold at slå. Hvis de kan gøre det, så kan jeg se dem slutte på andenpladsen, siger Rafael van der Vaart.
– Feyenoord er på vej opad. Alt er ved at blive mere tydeligt. Jeg forventer, at de tager andenpladsen, hvilket er det maksimalt opnåelige, selvom det bliver hård en nød at knække, siger Pierre van Hooijdonk.
Feyenoords næste kamp er den 12. januar mod Utrecht.
LIVE
LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
10. gang i træk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER