Det ender næppe med et mesterskab for Anderlecht i denne sæson, selvom danskerklubben længe har været en del af guldkampen.
Anderlecht havde ellers hjemmebanefordel i søndagens guldbrag mod Club Brugge, men Kasper Dolberg og kompagni kunne ikke nedbryde gæsternes defensiv.
Det endte i stedet med en 1-0-sejr til gæsterne, der nu kan snuppe guldet ved at hente minimum ét point hjemme mod Cercle Brugge i sidste spillerunde. Og efter kampen har den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert valgt at udpege Anderlecht-cheftræner Brian Riemer som syndebuk.
– Jeg har aldrig set et Anderlecht-hold med en titel på spil fremstå så uinspireret. Anderlecht bliver ikke mester, og det vil være Brian Riemers fejl. Han demonstrerede det fulde omfang af sine begrænsninger igennem sine taktiske valg, lyder det ifølge Sudinfo fra Philippe Albert.
– Tanken strejfede mig allerede i sidste runde af grundspillet, da Anderlecht mødte Kortrijk på udebane, og hvor en håndfuld vigtige spillere blev sparet samtidig, men her til aften blev jeg bekræftet i det: Når denne træner står overfor svære og komplicerede valg, har han vist sig ude af stand til at beslutte sig. Han formår ikke at tilpasse sig undervejs i kampene.
Ifølge Philippe Albert bør Jesper Fredberg og de andre Anderlecht-bosser kraftigt overveje, om Brian Riemer er den rette træner.
– Hans kontrakt løber til juni 2026, men vil han beholde jobbet? Baseret på det, han har vist i det seneste halvandet år – en 11. plads sidste år og formentlig skuffelse i mesterskabsjagten i 2024 – må hans chefer i det mindste stille sig selv spørgsmålet, siger Philippe Albert.
Kasper Schmeichel, Kasper Dolberg og Anders Dreyer spillede fra start i søndagens nederlag, mens Thomas Delaney var karantæneramt. Hos gæsterne spillede Casper Nielsen fra start, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet i anden halvleg.
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Danske tenniskvinder rykker ned
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
