Det ender næppe med et mesterskab for Anderlecht i denne sæson, selvom danskerklubben længe har været en del af guldkampen.
Anderlecht havde ellers hjemmebanefordel i søndagens guldbrag mod Club Brugge, men Kasper Dolberg og kompagni kunne ikke nedbryde gæsternes defensiv.
Det endte i stedet med en 1-0-sejr til gæsterne, der nu kan snuppe guldet ved at hente minimum ét point hjemme mod Cercle Brugge i sidste spillerunde. Og efter kampen har den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert valgt at udpege Anderlecht-cheftræner Brian Riemer som syndebuk.
– Jeg har aldrig set et Anderlecht-hold med en titel på spil fremstå så uinspireret. Anderlecht bliver ikke mester, og det vil være Brian Riemers fejl. Han demonstrerede det fulde omfang af sine begrænsninger igennem sine taktiske valg, lyder det ifølge Sudinfo fra Philippe Albert.
– Tanken strejfede mig allerede i sidste runde af grundspillet, da Anderlecht mødte Kortrijk på udebane, og hvor en håndfuld vigtige spillere blev sparet samtidig, men her til aften blev jeg bekræftet i det: Når denne træner står overfor svære og komplicerede valg, har han vist sig ude af stand til at beslutte sig. Han formår ikke at tilpasse sig undervejs i kampene.
Ifølge Philippe Albert bør Jesper Fredberg og de andre Anderlecht-bosser kraftigt overveje, om Brian Riemer er den rette træner.
– Hans kontrakt løber til juni 2026, men vil han beholde jobbet? Baseret på det, han har vist i det seneste halvandet år – en 11. plads sidste år og formentlig skuffelse i mesterskabsjagten i 2024 – må hans chefer i det mindste stille sig selv spørgsmålet, siger Philippe Albert.
Kasper Schmeichel, Kasper Dolberg og Anders Dreyer spillede fra start i søndagens nederlag, mens Thomas Delaney var karantæneramt. Hos gæsterne spillede Casper Nielsen fra start, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet i anden halvleg.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT