Raser over dansk træner: Har kostet mesterskabet

En tidligere belgisk landsholdsspiller mener, at Brian Riemer har ansvaret for, at Anderlecht formentlig glipper det belgiske mesterskab i denne sæson.



Det ender næppe med et mesterskab for Anderlecht i denne sæson, selvom danskerklubben længe har været en del af guldkampen. 

Anderlecht havde ellers hjemmebanefordel i søndagens guldbrag mod Club Brugge, men Kasper Dolberg og kompagni kunne ikke nedbryde gæsternes defensiv. 

Det endte i stedet med en 1-0-sejr til gæsterne, der nu kan snuppe guldet ved at hente minimum ét point hjemme mod Cercle Brugge i sidste spillerunde. Og efter kampen har den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert valgt at udpege Anderlecht-cheftræner Brian Riemer som syndebuk. 

– Jeg har aldrig set et Anderlecht-hold med en titel på spil fremstå så uinspireret. Anderlecht bliver ikke mester, og det vil være Brian Riemers fejl. Han demonstrerede det fulde omfang af sine begrænsninger igennem sine taktiske valg, lyder det ifølge Sudinfo fra Philippe Albert. 

– Tanken strejfede mig allerede i sidste runde af grundspillet, da Anderlecht mødte Kortrijk på udebane, og hvor en håndfuld vigtige spillere blev sparet samtidig, men her til aften blev jeg bekræftet i det: Når denne træner står overfor svære og komplicerede valg, har han vist sig ude af stand til at beslutte sig. Han formår ikke at tilpasse sig undervejs i kampene. 

Ifølge Philippe Albert bør Jesper Fredberg og de andre Anderlecht-bosser kraftigt overveje, om Brian Riemer er den rette træner. 

– Hans kontrakt løber til juni 2026, men vil han beholde jobbet? Baseret på det, han har vist i det seneste halvandet år – en 11. plads sidste år og formentlig skuffelse i mesterskabsjagten i 2024 – må hans chefer i det mindste stille sig selv spørgsmålet, siger Philippe Albert. 

Kasper Schmeichel, Kasper Dolberg og Anders Dreyer spillede fra start i søndagens nederlag, mens Thomas Delaney var karantæneramt. Hos gæsterne spillede Casper Nielsen fra start, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet i anden halvleg. 

Loading Poll…







STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Manchester United – Nottingham Forest

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Raser: Det er latterligt!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer