Raser over dansk træner: Har kostet mesterskabet

En tidligere belgisk landsholdsspiller mener, at Brian Riemer har ansvaret for, at Anderlecht formentlig glipper det belgiske mesterskab i denne sæson.



Det ender næppe med et mesterskab for Anderlecht i denne sæson, selvom danskerklubben længe har været en del af guldkampen. 

Anderlecht havde ellers hjemmebanefordel i søndagens guldbrag mod Club Brugge, men Kasper Dolberg og kompagni kunne ikke nedbryde gæsternes defensiv. 

Det endte i stedet med en 1-0-sejr til gæsterne, der nu kan snuppe guldet ved at hente minimum ét point hjemme mod Cercle Brugge i sidste spillerunde. Og efter kampen har den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert valgt at udpege Anderlecht-cheftræner Brian Riemer som syndebuk. 

– Jeg har aldrig set et Anderlecht-hold med en titel på spil fremstå så uinspireret. Anderlecht bliver ikke mester, og det vil være Brian Riemers fejl. Han demonstrerede det fulde omfang af sine begrænsninger igennem sine taktiske valg, lyder det ifølge Sudinfo fra Philippe Albert. 

– Tanken strejfede mig allerede i sidste runde af grundspillet, da Anderlecht mødte Kortrijk på udebane, og hvor en håndfuld vigtige spillere blev sparet samtidig, men her til aften blev jeg bekræftet i det: Når denne træner står overfor svære og komplicerede valg, har han vist sig ude af stand til at beslutte sig. Han formår ikke at tilpasse sig undervejs i kampene. 

Ifølge Philippe Albert bør Jesper Fredberg og de andre Anderlecht-bosser kraftigt overveje, om Brian Riemer er den rette træner. 

– Hans kontrakt løber til juni 2026, men vil han beholde jobbet? Baseret på det, han har vist i det seneste halvandet år – en 11. plads sidste år og formentlig skuffelse i mesterskabsjagten i 2024 – må hans chefer i det mindste stille sig selv spørgsmålet, siger Philippe Albert. 

Kasper Schmeichel, Kasper Dolberg og Anders Dreyer spillede fra start i søndagens nederlag, mens Thomas Delaney var karantæneramt. Hos gæsterne spillede Casper Nielsen fra start, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet i anden halvleg. 

Loading Poll…





Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag


Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

FC København – Lyngby BK

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!