Raser over dansk træner: Har kostet mesterskabet

En tidligere belgisk landsholdsspiller mener, at Brian Riemer har ansvaret for, at Anderlecht formentlig glipper det belgiske mesterskab i denne sæson.



Det ender næppe med et mesterskab for Anderlecht i denne sæson, selvom danskerklubben længe har været en del af guldkampen. 

Anderlecht havde ellers hjemmebanefordel i søndagens guldbrag mod Club Brugge, men Kasper Dolberg og kompagni kunne ikke nedbryde gæsternes defensiv. 

Det endte i stedet med en 1-0-sejr til gæsterne, der nu kan snuppe guldet ved at hente minimum ét point hjemme mod Cercle Brugge i sidste spillerunde. Og efter kampen har den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert valgt at udpege Anderlecht-cheftræner Brian Riemer som syndebuk. 

– Jeg har aldrig set et Anderlecht-hold med en titel på spil fremstå så uinspireret. Anderlecht bliver ikke mester, og det vil være Brian Riemers fejl. Han demonstrerede det fulde omfang af sine begrænsninger igennem sine taktiske valg, lyder det ifølge Sudinfo fra Philippe Albert. 

– Tanken strejfede mig allerede i sidste runde af grundspillet, da Anderlecht mødte Kortrijk på udebane, og hvor en håndfuld vigtige spillere blev sparet samtidig, men her til aften blev jeg bekræftet i det: Når denne træner står overfor svære og komplicerede valg, har han vist sig ude af stand til at beslutte sig. Han formår ikke at tilpasse sig undervejs i kampene. 

Ifølge Philippe Albert bør Jesper Fredberg og de andre Anderlecht-bosser kraftigt overveje, om Brian Riemer er den rette træner. 

– Hans kontrakt løber til juni 2026, men vil han beholde jobbet? Baseret på det, han har vist i det seneste halvandet år – en 11. plads sidste år og formentlig skuffelse i mesterskabsjagten i 2024 – må hans chefer i det mindste stille sig selv spørgsmålet, siger Philippe Albert. 

Kasper Schmeichel, Kasper Dolberg og Anders Dreyer spillede fra start i søndagens nederlag, mens Thomas Delaney var karantæneramt. Hos gæsterne spillede Casper Nielsen fra start, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet i anden halvleg. 

Loading Poll…





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Frendrup scorer for første gang i et år

Mohamed Daramy vender tilbage

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Mareridt for FC Augsburg

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Meldes på vej mod nyt skifte

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

FCK-boss kan snart præsentere noget

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Afviser millionbud fra Brøndby

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Arsenal ansætter dansk toptræner

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco