Raser over dansk træner: Har kostet mesterskabet

En tidligere belgisk landsholdsspiller mener, at Brian Riemer har ansvaret for, at Anderlecht formentlig glipper det belgiske mesterskab i denne sæson.



Det ender næppe med et mesterskab for Anderlecht i denne sæson, selvom danskerklubben længe har været en del af guldkampen. 

Anderlecht havde ellers hjemmebanefordel i søndagens guldbrag mod Club Brugge, men Kasper Dolberg og kompagni kunne ikke nedbryde gæsternes defensiv. 

Det endte i stedet med en 1-0-sejr til gæsterne, der nu kan snuppe guldet ved at hente minimum ét point hjemme mod Cercle Brugge i sidste spillerunde. Og efter kampen har den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert valgt at udpege Anderlecht-cheftræner Brian Riemer som syndebuk. 

– Jeg har aldrig set et Anderlecht-hold med en titel på spil fremstå så uinspireret. Anderlecht bliver ikke mester, og det vil være Brian Riemers fejl. Han demonstrerede det fulde omfang af sine begrænsninger igennem sine taktiske valg, lyder det ifølge Sudinfo fra Philippe Albert. 

– Tanken strejfede mig allerede i sidste runde af grundspillet, da Anderlecht mødte Kortrijk på udebane, og hvor en håndfuld vigtige spillere blev sparet samtidig, men her til aften blev jeg bekræftet i det: Når denne træner står overfor svære og komplicerede valg, har han vist sig ude af stand til at beslutte sig. Han formår ikke at tilpasse sig undervejs i kampene. 

Ifølge Philippe Albert bør Jesper Fredberg og de andre Anderlecht-bosser kraftigt overveje, om Brian Riemer er den rette træner. 

– Hans kontrakt løber til juni 2026, men vil han beholde jobbet? Baseret på det, han har vist i det seneste halvandet år – en 11. plads sidste år og formentlig skuffelse i mesterskabsjagten i 2024 – må hans chefer i det mindste stille sig selv spørgsmålet, siger Philippe Albert. 

Kasper Schmeichel, Kasper Dolberg og Anders Dreyer spillede fra start i søndagens nederlag, mens Thomas Delaney var karantæneramt. Hos gæsterne spillede Casper Nielsen fra start, mens Andreas Skov Olsen blev indskiftet i anden halvleg. 

Loading Poll…






Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Chok i OB – siger op efter seks dage

Brøndby-stjerne skadet

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Kæmpestjerne angrer

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Pernille Harder med perlemål

Er det Chido Obis store chance?

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider