Den netop afsluttede sæson har været en enestående af slagsen for AFC Ajax, der vandt The Double i Holland og kun var få sekunder fra at komme i Champions League-finalen. For klubbens danske højre back Rasmus Nissen Kristensen var det et skridt ind på en meget stor scene.
Det er kun halvandet år siden, at han stadig løb rundt i FC Midtjylland, men der er sket utrolig meget på 18 måneder for den 21-årige back, der blandt andet markerede sig ved at score for Ajax i pokalfinalen mod Willem II.
I perioder er det dog også blevet til begrænset spilletid for danskeren, og det farver naturligvis det samlede indtryk.
– Det er gået over min forventning. Jeg havde måske undervurderet, at det var så stor en klub og så godt et hold, men det ved jeg ikke, om der var nogle, der havde set komme. Det har været sindssygt fedt at være en del af, siger Rasmus Nissen Kristensen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det må være op til andre at vurdere, om det har været et for stort skridt. Det er ikke noget, jeg tænker over. Jeg tror, at enhver fodboldspiller, der har mulighed for at blive en del af så godt et hold, tager muligheden til hver en tid. Jeg føler også, jeg er blevet en bedre fodboldspiller i Ajax.
Han betegner målet i pokalfinalen som sæsonens personlige højdepunkt på klubholdet.
– Det var rigtig fedt. Det har været op og ned med spilletid, så jeg har arbejdet hårdt for at få chancen, og den fik jeg så i så stor en kamp. Det var bare fedt at score foran 55.000 i en finale. Det vil jeg aldrig glemme, siger Nissen.
I Ajax konkurrerer den danske U21-landsholdsspiller med Noussair Mazraoui og Joel Veltman om spilletiden, og Nissen fik mere spilletid end Veltman i denne sæson, men det skyldes nok i høj grad, at hollænderen har været meget skadet. Som tidligere anfører i klubben må Joel Veltman formodes at have en stor stjerne.
Derfor kunne det tyde på, at Rasmus Nissen Kristensen indleder den kommende sæson som tredjevalget.
– Det handler om, hvordan træneren vælger at disponere. Mazraoui har spillet en del på midtbanen på det seneste, hvor Veltman og jeg har spillet højre back. Jeg er ikke sikker på, vi alle tre skal blive i klubben, og så må vi se, hvem der skal finde et andet sted. Det er op til klubben og træneren, siger den tidligere FCM-spiller.
Så du er indstillet på, at det måske er dig, der skal væk?
– Ja, ja. Sådan er fodboldens verden. Det kan ændre sig fra dag til dag. Hvis man mener, der ikke længere er brug for mig, må jeg finde et andet sted. Det er sådan noget, vi lever med i hvert eneste transfervindue, men Ajax er en fed klub, og selvfølgelig kan jeg se mig selv blive.
Rasmus Nissen Kristensen har kontrakt med AFC Ajax frem til sommeren 2022. Han spillede 19 kampe i alle turneringer i den forgangne sæson.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
‘Det er tæt på uforklarligt’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
