Rasmus Nissen om back-konkurrenter: Én af os skal væk

Rasmus Nissen Kristensen forventer, at han eller én af konkurrenterne i Ajax forlader klubben i løbet af sommeren.



Den netop afsluttede sæson har været en enestående af slagsen for AFC Ajax, der vandt The Double i Holland og kun var få sekunder fra at komme i Champions League-finalen. For klubbens danske højre back Rasmus Nissen Kristensen var det et skridt ind på en meget stor scene. 

Det er kun halvandet år siden, at han stadig løb rundt i FC Midtjylland, men der er sket utrolig meget på 18 måneder for den 21-årige back, der blandt andet markerede sig ved at score for Ajax i pokalfinalen mod Willem II.

I perioder er det dog også blevet til begrænset spilletid for danskeren, og det farver naturligvis det samlede indtryk.

– Det er gået over min forventning. Jeg havde måske undervurderet, at det var så stor en klub og så godt et hold, men det ved jeg ikke, om der var nogle, der havde set komme. Det har været sindssygt fedt at være en del af, siger Rasmus Nissen Kristensen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det må være op til andre at vurdere, om det har været et for stort skridt. Det er ikke noget, jeg tænker over. Jeg tror, at enhver fodboldspiller, der har mulighed for at blive en del af så godt et hold, tager muligheden til hver en tid. Jeg føler også, jeg er blevet en bedre fodboldspiller i Ajax. 

Han betegner målet i pokalfinalen som sæsonens personlige højdepunkt på klubholdet.

– Det var rigtig fedt. Det har været op og ned med spilletid, så jeg har arbejdet hårdt for at få chancen, og den fik jeg så i så stor en kamp. Det var bare fedt at score foran 55.000 i en finale. Det vil jeg aldrig glemme, siger Nissen.

I Ajax konkurrerer den danske U21-landsholdsspiller med Noussair Mazraoui og Joel Veltman om spilletiden, og Nissen fik mere spilletid end Veltman i denne sæson, men det skyldes nok i høj grad, at hollænderen har været meget skadet. Som tidligere anfører i klubben må Joel Veltman formodes at have en stor stjerne.

Derfor kunne det tyde på, at Rasmus Nissen Kristensen indleder den kommende sæson som tredjevalget.

– Det handler om, hvordan træneren vælger at disponere. Mazraoui har spillet en del på midtbanen på det seneste, hvor Veltman og jeg har spillet højre back. Jeg er ikke sikker på, vi alle tre skal blive i klubben, og så må vi se, hvem der skal finde et andet sted. Det er op til klubben og træneren, siger den tidligere FCM-spiller.

Så du er indstillet på, at det måske er dig, der skal væk?

– Ja, ja. Sådan er fodboldens verden. Det kan ændre sig fra dag til dag. Hvis man mener, der ikke længere er brug for mig, må jeg finde et andet sted. Det er sådan noget, vi lever med i hvert eneste transfervindue, men Ajax er en fed klub, og selvfølgelig kan jeg se mig selv blive. 

Rasmus Nissen Kristensen har kontrakt med AFC Ajax frem til sommeren 2022. Han spillede 19 kampe i alle turneringer i den forgangne sæson. 





LIVE

LIVE: Udeladt af kamptrup

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Tottenham under stregen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Cooper gav hård og ærlig besked

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Barcelona klager til UEFA

‘Jeg er rørt og glad’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Nu er han tilbage for Brøndby

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Real Madrid med gave til Barcelona

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Legende i stor kritik af Brøndby IF

AGF snubler i guldkampen

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Liverpool – Fulham

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Hård kritik af FCM-profil

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!