Rasmus Nissen om back-konkurrenter: Én af os skal væk

Rasmus Nissen Kristensen forventer, at han eller én af konkurrenterne i Ajax forlader klubben i løbet af sommeren.



Den netop afsluttede sæson har været en enestående af slagsen for AFC Ajax, der vandt The Double i Holland og kun var få sekunder fra at komme i Champions League-finalen. For klubbens danske højre back Rasmus Nissen Kristensen var det et skridt ind på en meget stor scene. 

Det er kun halvandet år siden, at han stadig løb rundt i FC Midtjylland, men der er sket utrolig meget på 18 måneder for den 21-årige back, der blandt andet markerede sig ved at score for Ajax i pokalfinalen mod Willem II.

I perioder er det dog også blevet til begrænset spilletid for danskeren, og det farver naturligvis det samlede indtryk.

– Det er gået over min forventning. Jeg havde måske undervurderet, at det var så stor en klub og så godt et hold, men det ved jeg ikke, om der var nogle, der havde set komme. Det har været sindssygt fedt at være en del af, siger Rasmus Nissen Kristensen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det må være op til andre at vurdere, om det har været et for stort skridt. Det er ikke noget, jeg tænker over. Jeg tror, at enhver fodboldspiller, der har mulighed for at blive en del af så godt et hold, tager muligheden til hver en tid. Jeg føler også, jeg er blevet en bedre fodboldspiller i Ajax. 

Han betegner målet i pokalfinalen som sæsonens personlige højdepunkt på klubholdet.

– Det var rigtig fedt. Det har været op og ned med spilletid, så jeg har arbejdet hårdt for at få chancen, og den fik jeg så i så stor en kamp. Det var bare fedt at score foran 55.000 i en finale. Det vil jeg aldrig glemme, siger Nissen.

I Ajax konkurrerer den danske U21-landsholdsspiller med Noussair Mazraoui og Joel Veltman om spilletiden, og Nissen fik mere spilletid end Veltman i denne sæson, men det skyldes nok i høj grad, at hollænderen har været meget skadet. Som tidligere anfører i klubben må Joel Veltman formodes at have en stor stjerne.

Derfor kunne det tyde på, at Rasmus Nissen Kristensen indleder den kommende sæson som tredjevalget.

– Det handler om, hvordan træneren vælger at disponere. Mazraoui har spillet en del på midtbanen på det seneste, hvor Veltman og jeg har spillet højre back. Jeg er ikke sikker på, vi alle tre skal blive i klubben, og så må vi se, hvem der skal finde et andet sted. Det er op til klubben og træneren, siger den tidligere FCM-spiller.

Så du er indstillet på, at det måske er dig, der skal væk?

– Ja, ja. Sådan er fodboldens verden. Det kan ændre sig fra dag til dag. Hvis man mener, der ikke længere er brug for mig, må jeg finde et andet sted. Det er sådan noget, vi lever med i hvert eneste transfervindue, men Ajax er en fed klub, og selvfølgelig kan jeg se mig selv blive. 

Rasmus Nissen Kristensen har kontrakt med AFC Ajax frem til sommeren 2022. Han spillede 19 kampe i alle turneringer i den forgangne sæson. 







LIVE

TransferLIVE: OB sælger til Portugal

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Derfor trækker FC København-transfer ud

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Begejstret for Jacob Neestrup

Italiensk skandale afblæst

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

England – Argentina

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind