Den netop afsluttede sæson har været en enestående af slagsen for AFC Ajax, der vandt The Double i Holland og kun var få sekunder fra at komme i Champions League-finalen. For klubbens danske højre back Rasmus Nissen Kristensen var det et skridt ind på en meget stor scene.
Det er kun halvandet år siden, at han stadig løb rundt i FC Midtjylland, men der er sket utrolig meget på 18 måneder for den 21-årige back, der blandt andet markerede sig ved at score for Ajax i pokalfinalen mod Willem II.
I perioder er det dog også blevet til begrænset spilletid for danskeren, og det farver naturligvis det samlede indtryk.
– Det er gået over min forventning. Jeg havde måske undervurderet, at det var så stor en klub og så godt et hold, men det ved jeg ikke, om der var nogle, der havde set komme. Det har været sindssygt fedt at være en del af, siger Rasmus Nissen Kristensen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det må være op til andre at vurdere, om det har været et for stort skridt. Det er ikke noget, jeg tænker over. Jeg tror, at enhver fodboldspiller, der har mulighed for at blive en del af så godt et hold, tager muligheden til hver en tid. Jeg føler også, jeg er blevet en bedre fodboldspiller i Ajax.
Han betegner målet i pokalfinalen som sæsonens personlige højdepunkt på klubholdet.
– Det var rigtig fedt. Det har været op og ned med spilletid, så jeg har arbejdet hårdt for at få chancen, og den fik jeg så i så stor en kamp. Det var bare fedt at score foran 55.000 i en finale. Det vil jeg aldrig glemme, siger Nissen.
I Ajax konkurrerer den danske U21-landsholdsspiller med Noussair Mazraoui og Joel Veltman om spilletiden, og Nissen fik mere spilletid end Veltman i denne sæson, men det skyldes nok i høj grad, at hollænderen har været meget skadet. Som tidligere anfører i klubben må Joel Veltman formodes at have en stor stjerne.
Derfor kunne det tyde på, at Rasmus Nissen Kristensen indleder den kommende sæson som tredjevalget.
– Det handler om, hvordan træneren vælger at disponere. Mazraoui har spillet en del på midtbanen på det seneste, hvor Veltman og jeg har spillet højre back. Jeg er ikke sikker på, vi alle tre skal blive i klubben, og så må vi se, hvem der skal finde et andet sted. Det er op til klubben og træneren, siger den tidligere FCM-spiller.
Så du er indstillet på, at det måske er dig, der skal væk?
– Ja, ja. Sådan er fodboldens verden. Det kan ændre sig fra dag til dag. Hvis man mener, der ikke længere er brug for mig, må jeg finde et andet sted. Det er sådan noget, vi lever med i hvert eneste transfervindue, men Ajax er en fed klub, og selvfølgelig kan jeg se mig selv blive.
Rasmus Nissen Kristensen har kontrakt med AFC Ajax frem til sommeren 2022. Han spillede 19 kampe i alle turneringer i den forgangne sæson.
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
NYHEDER
