Den netop afsluttede sæson har været en enestående af slagsen for AFC Ajax, der vandt The Double i Holland og kun var få sekunder fra at komme i Champions League-finalen. For klubbens danske højre back Rasmus Nissen Kristensen var det et skridt ind på en meget stor scene.
Det er kun halvandet år siden, at han stadig løb rundt i FC Midtjylland, men der er sket utrolig meget på 18 måneder for den 21-årige back, der blandt andet markerede sig ved at score for Ajax i pokalfinalen mod Willem II.
I perioder er det dog også blevet til begrænset spilletid for danskeren, og det farver naturligvis det samlede indtryk.
– Det er gået over min forventning. Jeg havde måske undervurderet, at det var så stor en klub og så godt et hold, men det ved jeg ikke, om der var nogle, der havde set komme. Det har været sindssygt fedt at være en del af, siger Rasmus Nissen Kristensen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det må være op til andre at vurdere, om det har været et for stort skridt. Det er ikke noget, jeg tænker over. Jeg tror, at enhver fodboldspiller, der har mulighed for at blive en del af så godt et hold, tager muligheden til hver en tid. Jeg føler også, jeg er blevet en bedre fodboldspiller i Ajax.
Han betegner målet i pokalfinalen som sæsonens personlige højdepunkt på klubholdet.
– Det var rigtig fedt. Det har været op og ned med spilletid, så jeg har arbejdet hårdt for at få chancen, og den fik jeg så i så stor en kamp. Det var bare fedt at score foran 55.000 i en finale. Det vil jeg aldrig glemme, siger Nissen.
I Ajax konkurrerer den danske U21-landsholdsspiller med Noussair Mazraoui og Joel Veltman om spilletiden, og Nissen fik mere spilletid end Veltman i denne sæson, men det skyldes nok i høj grad, at hollænderen har været meget skadet. Som tidligere anfører i klubben må Joel Veltman formodes at have en stor stjerne.
Derfor kunne det tyde på, at Rasmus Nissen Kristensen indleder den kommende sæson som tredjevalget.
– Det handler om, hvordan træneren vælger at disponere. Mazraoui har spillet en del på midtbanen på det seneste, hvor Veltman og jeg har spillet højre back. Jeg er ikke sikker på, vi alle tre skal blive i klubben, og så må vi se, hvem der skal finde et andet sted. Det er op til klubben og træneren, siger den tidligere FCM-spiller.
Så du er indstillet på, at det måske er dig, der skal væk?
– Ja, ja. Sådan er fodboldens verden. Det kan ændre sig fra dag til dag. Hvis man mener, der ikke længere er brug for mig, må jeg finde et andet sted. Det er sådan noget, vi lever med i hvert eneste transfervindue, men Ajax er en fed klub, og selvfølgelig kan jeg se mig selv blive.
Rasmus Nissen Kristensen har kontrakt med AFC Ajax frem til sommeren 2022. Han spillede 19 kampe i alle turneringer i den forgangne sæson.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Barcelona generobrede førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Stort slag for FC København
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Real Madrid taber
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
HELT VILDT
