Den netop afsluttede sæson har været en enestående af slagsen for AFC Ajax, der vandt The Double i Holland og kun var få sekunder fra at komme i Champions League-finalen. For klubbens danske højre back Rasmus Nissen Kristensen var det et skridt ind på en meget stor scene.
Det er kun halvandet år siden, at han stadig løb rundt i FC Midtjylland, men der er sket utrolig meget på 18 måneder for den 21-årige back, der blandt andet markerede sig ved at score for Ajax i pokalfinalen mod Willem II.
I perioder er det dog også blevet til begrænset spilletid for danskeren, og det farver naturligvis det samlede indtryk.
– Det er gået over min forventning. Jeg havde måske undervurderet, at det var så stor en klub og så godt et hold, men det ved jeg ikke, om der var nogle, der havde set komme. Det har været sindssygt fedt at være en del af, siger Rasmus Nissen Kristensen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det må være op til andre at vurdere, om det har været et for stort skridt. Det er ikke noget, jeg tænker over. Jeg tror, at enhver fodboldspiller, der har mulighed for at blive en del af så godt et hold, tager muligheden til hver en tid. Jeg føler også, jeg er blevet en bedre fodboldspiller i Ajax.
Han betegner målet i pokalfinalen som sæsonens personlige højdepunkt på klubholdet.
– Det var rigtig fedt. Det har været op og ned med spilletid, så jeg har arbejdet hårdt for at få chancen, og den fik jeg så i så stor en kamp. Det var bare fedt at score foran 55.000 i en finale. Det vil jeg aldrig glemme, siger Nissen.
I Ajax konkurrerer den danske U21-landsholdsspiller med Noussair Mazraoui og Joel Veltman om spilletiden, og Nissen fik mere spilletid end Veltman i denne sæson, men det skyldes nok i høj grad, at hollænderen har været meget skadet. Som tidligere anfører i klubben må Joel Veltman formodes at have en stor stjerne.
Derfor kunne det tyde på, at Rasmus Nissen Kristensen indleder den kommende sæson som tredjevalget.
– Det handler om, hvordan træneren vælger at disponere. Mazraoui har spillet en del på midtbanen på det seneste, hvor Veltman og jeg har spillet højre back. Jeg er ikke sikker på, vi alle tre skal blive i klubben, og så må vi se, hvem der skal finde et andet sted. Det er op til klubben og træneren, siger den tidligere FCM-spiller.
Så du er indstillet på, at det måske er dig, der skal væk?
– Ja, ja. Sådan er fodboldens verden. Det kan ændre sig fra dag til dag. Hvis man mener, der ikke længere er brug for mig, må jeg finde et andet sted. Det er sådan noget, vi lever med i hvert eneste transfervindue, men Ajax er en fed klub, og selvfølgelig kan jeg se mig selv blive.
Rasmus Nissen Kristensen har kontrakt med AFC Ajax frem til sommeren 2022. Han spillede 19 kampe i alle turneringer i den forgangne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TOPNYHED
