Regner med at sælge dansk profil til sommer

Go Ahead Eagles' sportsdirektør siger til Tipsbladet, at et salg af Jakob Breum formentlig sker til sommer.



Otte kasser og fem oplæg i 21 kampe i Æresdivisionen.

Jakob Breum er braget igennem i denne sæson, hvor den tidligere OB’er tørner ud for Go Ahead Eagles i Hollands bedste række.

Den 21-årige offensivspiller indledte året med et hattrick mod Fortuna Sittard, og han havde ligeledes mål i støvlerne i klubbens seneste ligakamp mod Heracles.

Derfor tales der nu om et fremtidigt storsalg af Jakob Breum, og at det er i den retning, pilen peger, lægger Paul Bosvelt, der er sportsdirektør i Go Ahead Eagles, ikke skjul på.

– Jeg vil tro, at der er en meget stor chance for, at vi sælger ham i sommerens transfervindue, siger Paul Bosvelt til Tipsbladet og fortsætter:

– Hans præstationer i denne sæson har understreget, at han er klar til at tage det næste skridt, og så er det op til Jakob at vise, at han kan fortsætte de gode præstationer på en endnu højere hylde.

Sportsdirektøren fortæller videre, at der var flere henvendelser på Jakob Breum i januars transfervindue, men her besluttede klubben sig for at afvise bejlerne allerede ved fortovskanten.

Til sommer bliver det svært at holde dem alle sammen væk – især hvis de har det store checkhæfte med. Hvad prisen lander på afhænger i høj grad af danskerens fortsatte præstationer i denne sæson, og i den forbindelse er Paul Bosvelt optimistisk.

– Jakob har naturligt en dominerende rolle på vores hold i kraft af sin rolle på den offensive midtbane, lyder det fra sportsdirektøren.

Ifølge OB-mediet Stemmer fra Ådalen betalte Go Ahead Eagles i omegnen af to millioner kroner for Jakob Breum, da hollænderne købte ham i den fynske klub i sommeren 2023. OB har desuden en pæn videresalgsklausul på den brandvarme offensivspiller.







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

‘Hekstisk start’ under FC København-ejerskab

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho