Regner med at sælge dansk profil til sommer

Go Ahead Eagles' sportsdirektør siger til Tipsbladet, at et salg af Jakob Breum formentlig sker til sommer.



Otte kasser og fem oplæg i 21 kampe i Æresdivisionen.

Jakob Breum er braget igennem i denne sæson, hvor den tidligere OB’er tørner ud for Go Ahead Eagles i Hollands bedste række.

Den 21-årige offensivspiller indledte året med et hattrick mod Fortuna Sittard, og han havde ligeledes mål i støvlerne i klubbens seneste ligakamp mod Heracles.

Derfor tales der nu om et fremtidigt storsalg af Jakob Breum, og at det er i den retning, pilen peger, lægger Paul Bosvelt, der er sportsdirektør i Go Ahead Eagles, ikke skjul på.

– Jeg vil tro, at der er en meget stor chance for, at vi sælger ham i sommerens transfervindue, siger Paul Bosvelt til Tipsbladet og fortsætter:

– Hans præstationer i denne sæson har understreget, at han er klar til at tage det næste skridt, og så er det op til Jakob at vise, at han kan fortsætte de gode præstationer på en endnu højere hylde.

Sportsdirektøren fortæller videre, at der var flere henvendelser på Jakob Breum i januars transfervindue, men her besluttede klubben sig for at afvise bejlerne allerede ved fortovskanten.

Til sommer bliver det svært at holde dem alle sammen væk – især hvis de har det store checkhæfte med. Hvad prisen lander på afhænger i høj grad af danskerens fortsatte præstationer i denne sæson, og i den forbindelse er Paul Bosvelt optimistisk.

– Jakob har naturligt en dominerende rolle på vores hold i kraft af sin rolle på den offensive midtbane, lyder det fra sportsdirektøren.

Ifølge OB-mediet Stemmer fra Ådalen betalte Go Ahead Eagles i omegnen af to millioner kroner for Jakob Breum, da hollænderne købte ham i den fynske klub i sommeren 2023. OB har desuden en pæn videresalgsklausul på den brandvarme offensivspiller.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Frankrig – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Han bestemmer det hele

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme