Regner med at sælge dansk profil til sommer

Go Ahead Eagles' sportsdirektør siger til Tipsbladet, at et salg af Jakob Breum formentlig sker til sommer.



Otte kasser og fem oplæg i 21 kampe i Æresdivisionen.

Jakob Breum er braget igennem i denne sæson, hvor den tidligere OB’er tørner ud for Go Ahead Eagles i Hollands bedste række.

Den 21-årige offensivspiller indledte året med et hattrick mod Fortuna Sittard, og han havde ligeledes mål i støvlerne i klubbens seneste ligakamp mod Heracles.

Derfor tales der nu om et fremtidigt storsalg af Jakob Breum, og at det er i den retning, pilen peger, lægger Paul Bosvelt, der er sportsdirektør i Go Ahead Eagles, ikke skjul på.

– Jeg vil tro, at der er en meget stor chance for, at vi sælger ham i sommerens transfervindue, siger Paul Bosvelt til Tipsbladet og fortsætter:

– Hans præstationer i denne sæson har understreget, at han er klar til at tage det næste skridt, og så er det op til Jakob at vise, at han kan fortsætte de gode præstationer på en endnu højere hylde.

Sportsdirektøren fortæller videre, at der var flere henvendelser på Jakob Breum i januars transfervindue, men her besluttede klubben sig for at afvise bejlerne allerede ved fortovskanten.

Til sommer bliver det svært at holde dem alle sammen væk – især hvis de har det store checkhæfte med. Hvad prisen lander på afhænger i høj grad af danskerens fortsatte præstationer i denne sæson, og i den forbindelse er Paul Bosvelt optimistisk.

– Jakob har naturligt en dominerende rolle på vores hold i kraft af sin rolle på den offensive midtbane, lyder det fra sportsdirektøren.

Ifølge OB-mediet Stemmer fra Ådalen betalte Go Ahead Eagles i omegnen af to millioner kroner for Jakob Breum, da hollænderne købte ham i den fynske klub i sommeren 2023. OB har desuden en pæn videresalgsklausul på den brandvarme offensivspiller.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Han tager hjem fra VM

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Bud på 1,12 milliard afvist

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Elias Jelert færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Overraskende melding om Oliver Christensen