Regner med at sælge dansk profil til sommer

Go Ahead Eagles' sportsdirektør siger til Tipsbladet, at et salg af Jakob Breum formentlig sker til sommer.



Otte kasser og fem oplæg i 21 kampe i Æresdivisionen.

Jakob Breum er braget igennem i denne sæson, hvor den tidligere OB’er tørner ud for Go Ahead Eagles i Hollands bedste række.

Den 21-årige offensivspiller indledte året med et hattrick mod Fortuna Sittard, og han havde ligeledes mål i støvlerne i klubbens seneste ligakamp mod Heracles.

Derfor tales der nu om et fremtidigt storsalg af Jakob Breum, og at det er i den retning, pilen peger, lægger Paul Bosvelt, der er sportsdirektør i Go Ahead Eagles, ikke skjul på.

– Jeg vil tro, at der er en meget stor chance for, at vi sælger ham i sommerens transfervindue, siger Paul Bosvelt til Tipsbladet og fortsætter:

– Hans præstationer i denne sæson har understreget, at han er klar til at tage det næste skridt, og så er det op til Jakob at vise, at han kan fortsætte de gode præstationer på en endnu højere hylde.

Sportsdirektøren fortæller videre, at der var flere henvendelser på Jakob Breum i januars transfervindue, men her besluttede klubben sig for at afvise bejlerne allerede ved fortovskanten.

Til sommer bliver det svært at holde dem alle sammen væk – især hvis de har det store checkhæfte med. Hvad prisen lander på afhænger i høj grad af danskerens fortsatte præstationer i denne sæson, og i den forbindelse er Paul Bosvelt optimistisk.

– Jakob har naturligt en dominerende rolle på vores hold i kraft af sin rolle på den offensive midtbane, lyder det fra sportsdirektøren.

Ifølge OB-mediet Stemmer fra Ådalen betalte Go Ahead Eagles i omegnen af to millioner kroner for Jakob Breum, da hollænderne købte ham i den fynske klub i sommeren 2023. OB har desuden en pæn videresalgsklausul på den brandvarme offensivspiller.





Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber




LIVE

LIVE: Her er Brøndbys startopstilling

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job