Otte kasser og fem oplæg i 21 kampe i Æresdivisionen.
Jakob Breum er braget igennem i denne sæson, hvor den tidligere OB’er tørner ud for Go Ahead Eagles i Hollands bedste række.
Den 21-årige offensivspiller indledte året med et hattrick mod Fortuna Sittard, og han havde ligeledes mål i støvlerne i klubbens seneste ligakamp mod Heracles.
Derfor tales der nu om et fremtidigt storsalg af Jakob Breum, og at det er i den retning, pilen peger, lægger Paul Bosvelt, der er sportsdirektør i Go Ahead Eagles, ikke skjul på.
– Jeg vil tro, at der er en meget stor chance for, at vi sælger ham i sommerens transfervindue, siger Paul Bosvelt til Tipsbladet og fortsætter:
– Hans præstationer i denne sæson har understreget, at han er klar til at tage det næste skridt, og så er det op til Jakob at vise, at han kan fortsætte de gode præstationer på en endnu højere hylde.
Sportsdirektøren fortæller videre, at der var flere henvendelser på Jakob Breum i januars transfervindue, men her besluttede klubben sig for at afvise bejlerne allerede ved fortovskanten.
Til sommer bliver det svært at holde dem alle sammen væk – især hvis de har det store checkhæfte med. Hvad prisen lander på afhænger i høj grad af danskerens fortsatte præstationer i denne sæson, og i den forbindelse er Paul Bosvelt optimistisk.
– Jakob har naturligt en dominerende rolle på vores hold i kraft af sin rolle på den offensive midtbane, lyder det fra sportsdirektøren.
Ifølge OB-mediet Stemmer fra Ådalen betalte Go Ahead Eagles i omegnen af to millioner kroner for Jakob Breum, da hollænderne købte ham i den fynske klub i sommeren 2023. OB har desuden en pæn videresalgsklausul på den brandvarme offensivspiller.

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

‘Jeg mistede halvandet år’

Afsløring: Millimeter fra Brøndby-aftale

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

FC København ansætter belgisk topchef

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

FCM har solgt nul billetter

Hjulmand og Leverkusen ydmyget

Afsløring: Brøndby afvist

Nedtur for Højlund

Vanvittig Pogacar-klausul

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Klar besked fra Frank efter nedtur

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

Aneke Rune i hård kritik af Michael Rasmussen

Real Madrid-chef er på vagt

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

‘Jeg er ked af at sige det her’

Flemming Povlsen: Det tynger Moukoko i FCK

Skete fra Danmark: Superliga-spiller er mester

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

Sådan starter FC København mod Dortmund

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Anholder 230 Napoli-fans

Vil købe Manchester United

Landsholdet vil af med hvide shorts: ‘Utrygge’

Svenske helte er målløse

Arsenal holder legestue i Champions League

Dortmund gør det onde ved FCK

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Barcelona slagter grækere

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko

Slut: FC København taber

Gennemgår vellykket operation

Har ‘David Beckham-klausul’

Han vil væk fra Real Madrid

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!
