Rieks: Kan ikke se mig i næstbedste række

Søren Rieks kan ikke umiddelbart se sig selv i den næstbedste hollandske række, og derfor overvejer han at forlade NEC Nijmegen, hvis klubben rykker ned.



Kevin Conboy, Lasse Nielsen og Søren Rieks står med ryggen mod muren i Holland, hvor danskertrioen sammen med holdkammeraterne i NEC Nijmegen er i overhængende fare for at rykke ud af Æresdivisionen. Med én runde tilbage indtager danskerklubben næstsidstepladsen, der medfører playoff om overlevelse i det bedste hollandske selskab. Der er tre point ned til Jon Dahl Tomassons Roda på sidstepladsen.

Hvis katastrofen skulle indtræffe, og NEC Nijmegen rykker ud af Æresdivisionen, kan der meget vel blive tyndet ud i den danske koloni i klubben., mens

Søren Rieks erkender også, at han ikke kan se sig selv i den næstbedste række i Holland.

– Nej, ikke umiddeltbart. Men det kommer selvfølgelig også an på klubben, og hvad de har af ideer. Som fodboldspiller vil man altid gerne spille på så højt nivaeu som muligt, og selv om det måske kan virke som om, at jeg lader et hold i stikken, må jeg også sætte egne ambitioner højest, siger Søren Rieks til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Hvis det bliver til et klubskifte, kan det meget vel blive til en anden hollandsk klub. Jeg er i hvert fald meget glad for at være her. Men jeg er egentlig åben for det meste.

Han fortæller, at stemningen i NEC Nijmegen er en smule trykket med det konstante nedrykningsspøgelse hængende over sig.

– Stemningen er ikke så god – ikke mindst fordi vi også tabte i går (2-5 mod Twente, red.). Vi var heldige med, at Roda også tabte, så for vores vedkommende gælder det om at holde os på playoff-pladsen og så sikre overlevelse den vej.

Hvad er grunden til, at I er havnet i suppedasen i denne sæson?

– Puha, skal du have alle grundene? Der er mange. Vi skiftede træner tidligt på sæsonen, men den kan vi ikke blive ved med at bruge. Vi spiller lidt for individuelt engang imellem og glemmer at tænke som et hold. Vi har lukket 80 mål ind, men det er for tyndt bare at give defensiven skylden. Defensiven starter jo også helt oppe foran. Men vi har helt klart noget at arbejde på rent defensivt. Twente scorede jo også tre mål på fem minutter i går, og det må selvfølgelig ikke ske, siger Søren Rieks.

NEC Nijmegen møder i sidste runde Ajax Amsterdam, der allerede har vundet mesterskabet.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Djævle pelser Løver i Emerald City

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England – DR Congo

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

USA – Bosnien-Hercegovina