Kevin Conboy, Lasse Nielsen og Søren Rieks står med ryggen mod muren i Holland, hvor danskertrioen sammen med holdkammeraterne i NEC Nijmegen er i overhængende fare for at rykke ud af Æresdivisionen. Med én runde tilbage indtager danskerklubben næstsidstepladsen, der medfører playoff om overlevelse i det bedste hollandske selskab. Der er tre point ned til Jon Dahl Tomassons Roda på sidstepladsen.
Hvis katastrofen skulle indtræffe, og NEC Nijmegen rykker ud af Æresdivisionen, kan der meget vel blive tyndet ud i den danske koloni i klubben., mens
Søren Rieks erkender også, at han ikke kan se sig selv i den næstbedste række i Holland.
– Nej, ikke umiddeltbart. Men det kommer selvfølgelig også an på klubben, og hvad de har af ideer. Som fodboldspiller vil man altid gerne spille på så højt nivaeu som muligt, og selv om det måske kan virke som om, at jeg lader et hold i stikken, må jeg også sætte egne ambitioner højest, siger Søren Rieks til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Hvis det bliver til et klubskifte, kan det meget vel blive til en anden hollandsk klub. Jeg er i hvert fald meget glad for at være her. Men jeg er egentlig åben for det meste.
Han fortæller, at stemningen i NEC Nijmegen er en smule trykket med det konstante nedrykningsspøgelse hængende over sig.
– Stemningen er ikke så god – ikke mindst fordi vi også tabte i går (2-5 mod Twente, red.). Vi var heldige med, at Roda også tabte, så for vores vedkommende gælder det om at holde os på playoff-pladsen og så sikre overlevelse den vej.
Hvad er grunden til, at I er havnet i suppedasen i denne sæson?
– Puha, skal du have alle grundene? Der er mange. Vi skiftede træner tidligt på sæsonen, men den kan vi ikke blive ved med at bruge. Vi spiller lidt for individuelt engang imellem og glemmer at tænke som et hold. Vi har lukket 80 mål ind, men det er for tyndt bare at give defensiven skylden. Defensiven starter jo også helt oppe foran. Men vi har helt klart noget at arbejde på rent defensivt. Twente scorede jo også tre mål på fem minutter i går, og det må selvfølgelig ikke ske, siger Søren Rieks.
NEC Nijmegen møder i sidste runde Ajax Amsterdam, der allerede har vundet mesterskabet.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
MEDIE
Forhandler med storklub
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW
Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
