Rieks: Kan ikke se mig i næstbedste række

Søren Rieks kan ikke umiddelbart se sig selv i den næstbedste hollandske række, og derfor overvejer han at forlade NEC Nijmegen, hvis klubben rykker ned.



Kevin Conboy, Lasse Nielsen og Søren Rieks står med ryggen mod muren i Holland, hvor danskertrioen sammen med holdkammeraterne i NEC Nijmegen er i overhængende fare for at rykke ud af Æresdivisionen. Med én runde tilbage indtager danskerklubben næstsidstepladsen, der medfører playoff om overlevelse i det bedste hollandske selskab. Der er tre point ned til Jon Dahl Tomassons Roda på sidstepladsen.

Hvis katastrofen skulle indtræffe, og NEC Nijmegen rykker ud af Æresdivisionen, kan der meget vel blive tyndet ud i den danske koloni i klubben., mens

Søren Rieks erkender også, at han ikke kan se sig selv i den næstbedste række i Holland.

– Nej, ikke umiddeltbart. Men det kommer selvfølgelig også an på klubben, og hvad de har af ideer. Som fodboldspiller vil man altid gerne spille på så højt nivaeu som muligt, og selv om det måske kan virke som om, at jeg lader et hold i stikken, må jeg også sætte egne ambitioner højest, siger Søren Rieks til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Hvis det bliver til et klubskifte, kan det meget vel blive til en anden hollandsk klub. Jeg er i hvert fald meget glad for at være her. Men jeg er egentlig åben for det meste.

Han fortæller, at stemningen i NEC Nijmegen er en smule trykket med det konstante nedrykningsspøgelse hængende over sig.

– Stemningen er ikke så god – ikke mindst fordi vi også tabte i går (2-5 mod Twente, red.). Vi var heldige med, at Roda også tabte, så for vores vedkommende gælder det om at holde os på playoff-pladsen og så sikre overlevelse den vej.

Hvad er grunden til, at I er havnet i suppedasen i denne sæson?

– Puha, skal du have alle grundene? Der er mange. Vi skiftede træner tidligt på sæsonen, men den kan vi ikke blive ved med at bruge. Vi spiller lidt for individuelt engang imellem og glemmer at tænke som et hold. Vi har lukket 80 mål ind, men det er for tyndt bare at give defensiven skylden. Defensiven starter jo også helt oppe foran. Men vi har helt klart noget at arbejde på rent defensivt. Twente scorede jo også tre mål på fem minutter i går, og det må selvfølgelig ikke ske, siger Søren Rieks.

NEC Nijmegen møder i sidste runde Ajax Amsterdam, der allerede har vundet mesterskabet.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Schmedes roser ny transfer

– Så kan det ikke være et svært valg

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Roony Bardghji med drømmekamp

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Dansker med kongemål mod Napoli

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Liverpool-træner er ked af prædikat

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent