Kevin Conboy, Lasse Nielsen og Søren Rieks står med ryggen mod muren i Holland, hvor danskertrioen sammen med holdkammeraterne i NEC Nijmegen er i overhængende fare for at rykke ud af Æresdivisionen. Med én runde tilbage indtager danskerklubben næstsidstepladsen, der medfører playoff om overlevelse i det bedste hollandske selskab. Der er tre point ned til Jon Dahl Tomassons Roda på sidstepladsen.
Hvis katastrofen skulle indtræffe, og NEC Nijmegen rykker ud af Æresdivisionen, kan der meget vel blive tyndet ud i den danske koloni i klubben., mens
Søren Rieks erkender også, at han ikke kan se sig selv i den næstbedste række i Holland.
– Nej, ikke umiddeltbart. Men det kommer selvfølgelig også an på klubben, og hvad de har af ideer. Som fodboldspiller vil man altid gerne spille på så højt nivaeu som muligt, og selv om det måske kan virke som om, at jeg lader et hold i stikken, må jeg også sætte egne ambitioner højest, siger Søren Rieks til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Hvis det bliver til et klubskifte, kan det meget vel blive til en anden hollandsk klub. Jeg er i hvert fald meget glad for at være her. Men jeg er egentlig åben for det meste.
Han fortæller, at stemningen i NEC Nijmegen er en smule trykket med det konstante nedrykningsspøgelse hængende over sig.
– Stemningen er ikke så god – ikke mindst fordi vi også tabte i går (2-5 mod Twente, red.). Vi var heldige med, at Roda også tabte, så for vores vedkommende gælder det om at holde os på playoff-pladsen og så sikre overlevelse den vej.
Hvad er grunden til, at I er havnet i suppedasen i denne sæson?
– Puha, skal du have alle grundene? Der er mange. Vi skiftede træner tidligt på sæsonen, men den kan vi ikke blive ved med at bruge. Vi spiller lidt for individuelt engang imellem og glemmer at tænke som et hold. Vi har lukket 80 mål ind, men det er for tyndt bare at give defensiven skylden. Defensiven starter jo også helt oppe foran. Men vi har helt klart noget at arbejde på rent defensivt. Twente scorede jo også tre mål på fem minutter i går, og det må selvfølgelig ikke ske, siger Søren Rieks.
NEC Nijmegen møder i sidste runde Ajax Amsterdam, der allerede har vundet mesterskabet.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
