Kevin Conboy, Lasse Nielsen og Søren Rieks står med ryggen mod muren i Holland, hvor danskertrioen sammen med holdkammeraterne i NEC Nijmegen er i overhængende fare for at rykke ud af Æresdivisionen. Med én runde tilbage indtager danskerklubben næstsidstepladsen, der medfører playoff om overlevelse i det bedste hollandske selskab. Der er tre point ned til Jon Dahl Tomassons Roda på sidstepladsen.
Hvis katastrofen skulle indtræffe, og NEC Nijmegen rykker ud af Æresdivisionen, kan der meget vel blive tyndet ud i den danske koloni i klubben., mens
Søren Rieks erkender også, at han ikke kan se sig selv i den næstbedste række i Holland.
– Nej, ikke umiddeltbart. Men det kommer selvfølgelig også an på klubben, og hvad de har af ideer. Som fodboldspiller vil man altid gerne spille på så højt nivaeu som muligt, og selv om det måske kan virke som om, at jeg lader et hold i stikken, må jeg også sætte egne ambitioner højest, siger Søren Rieks til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Hvis det bliver til et klubskifte, kan det meget vel blive til en anden hollandsk klub. Jeg er i hvert fald meget glad for at være her. Men jeg er egentlig åben for det meste.
Han fortæller, at stemningen i NEC Nijmegen er en smule trykket med det konstante nedrykningsspøgelse hængende over sig.
– Stemningen er ikke så god – ikke mindst fordi vi også tabte i går (2-5 mod Twente, red.). Vi var heldige med, at Roda også tabte, så for vores vedkommende gælder det om at holde os på playoff-pladsen og så sikre overlevelse den vej.
Hvad er grunden til, at I er havnet i suppedasen i denne sæson?
– Puha, skal du have alle grundene? Der er mange. Vi skiftede træner tidligt på sæsonen, men den kan vi ikke blive ved med at bruge. Vi spiller lidt for individuelt engang imellem og glemmer at tænke som et hold. Vi har lukket 80 mål ind, men det er for tyndt bare at give defensiven skylden. Defensiven starter jo også helt oppe foran. Men vi har helt klart noget at arbejde på rent defensivt. Twente scorede jo også tre mål på fem minutter i går, og det må selvfølgelig ikke ske, siger Søren Rieks.
NEC Nijmegen møder i sidste runde Ajax Amsterdam, der allerede har vundet mesterskabet.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Raser: Det er latterligt!
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIGE NU
