Riemer slår fast: Så ville jeg stoppe som træner

Den danske cheftræner Brian Riemer slår fast, at der er konkurrence om pladserne på holdet, og at ingen er garanteret spilletid.



Eksperterne i Belgien er ikke i tvivl: Kasper Schmeichel er hentet ind til at stå for Anderlecht, og det handler bare om, at han skal blive fit for fight, før han kommer i kassen.

Og det – peger eksperterne på – er en hård skæbne for Maxime Dupé, 30 år, der blev hentet til Anderlecht fra Toulouse før denne sæson og hidtil har været førstevalget i målet.

Men den danske træner Brian Riemer, der i dag fylder 45 år, afviser alle påstande om, at Kasper Schmeichel er blevet hentet ind med et løfte om, at han kommer til at stå i målet.

– Hvis det virkelig var tilfældet, ville jeg stoppe som træner. Hvis man tager sådan en beslutning på forhånd, er der ingen konkurrence. Det gælder for alle spillere og positioner.

– Se på (Ludwig) Augustinsson, en landsholdsspiller med erfaring fra England og Tyskland. Men er han alligevel over N'Diaye? Hvad med Thorgan Hazard?

– Der er ingen her, der har fået en garanti for, at de kommer til at spille. Det kan jeg forsikre om. Jesper Fredberg (administrerende direktør, red.) siger klart og tydeligt til spillere, agenter og mig, at ingen får løfter om spilletid. Jeg kan ikke være tydeligere, siger Brian Riemer til ifølge Sporza på et pressemøde.

Den danske træner går meget op i konkurrencesituationen i Anderlecht, fordi det efter Riemers vurdering gør spillerne bedre.

– Konkurrence er godt. Det presser vores målmænd til at forbedre sig. Se også på Bart Verbruggen sidste sæson – han skulle forbi Hendrik Van Crombrugge, siger Brian Riemer om Verbruggen, der efter et fremragende forår er blevet solgt til Brighton:

– Det bliver ud fra taktik og præstationer, at vi vælger, hvilken målmand der skal stå. Vi ved, at Kasper er god med fødderne, og Maxime er rolig. Det er forskellige typer.

– Men før eller siden skal vi træffe et valg. Det har indtil videre været nemt, for Maxime var førstekeeper, og Kasper var skadet, siger Brian Riemer.

Kasper Schmeichel er tæt på at være klar igen, og det kan altså blive i den kommende kamp mod Club Brugge, at Kasper Schmeichel får debut.

Det er i hvert fald ventet, at den danske landsholdsmålmand vinder kampen om pladsen i kassen hos Anderlecht.





TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Andreas Christensen afviste Danmark



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Storklub vil hente Thomas Kristensen

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

FC Midtjylland – Viborg FF

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

OB – FC Fredericia

Hylder dansk debutant

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– En stor beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Elkjær jubler over Frank

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Holdt på stor hemmelighed

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’