Riemer slår fast: Så ville jeg stoppe som træner

Den danske cheftræner Brian Riemer slår fast, at der er konkurrence om pladserne på holdet, og at ingen er garanteret spilletid.



Eksperterne i Belgien er ikke i tvivl: Kasper Schmeichel er hentet ind til at stå for Anderlecht, og det handler bare om, at han skal blive fit for fight, før han kommer i kassen.

Og det – peger eksperterne på – er en hård skæbne for Maxime Dupé, 30 år, der blev hentet til Anderlecht fra Toulouse før denne sæson og hidtil har været førstevalget i målet.

Men den danske træner Brian Riemer, der i dag fylder 45 år, afviser alle påstande om, at Kasper Schmeichel er blevet hentet ind med et løfte om, at han kommer til at stå i målet.

– Hvis det virkelig var tilfældet, ville jeg stoppe som træner. Hvis man tager sådan en beslutning på forhånd, er der ingen konkurrence. Det gælder for alle spillere og positioner.

– Se på (Ludwig) Augustinsson, en landsholdsspiller med erfaring fra England og Tyskland. Men er han alligevel over N'Diaye? Hvad med Thorgan Hazard?

– Der er ingen her, der har fået en garanti for, at de kommer til at spille. Det kan jeg forsikre om. Jesper Fredberg (administrerende direktør, red.) siger klart og tydeligt til spillere, agenter og mig, at ingen får løfter om spilletid. Jeg kan ikke være tydeligere, siger Brian Riemer til ifølge Sporza på et pressemøde.

Den danske træner går meget op i konkurrencesituationen i Anderlecht, fordi det efter Riemers vurdering gør spillerne bedre.

– Konkurrence er godt. Det presser vores målmænd til at forbedre sig. Se også på Bart Verbruggen sidste sæson – han skulle forbi Hendrik Van Crombrugge, siger Brian Riemer om Verbruggen, der efter et fremragende forår er blevet solgt til Brighton:

– Det bliver ud fra taktik og præstationer, at vi vælger, hvilken målmand der skal stå. Vi ved, at Kasper er god med fødderne, og Maxime er rolig. Det er forskellige typer.

– Men før eller siden skal vi træffe et valg. Det har indtil videre været nemt, for Maxime var førstekeeper, og Kasper var skadet, siger Brian Riemer.

Kasper Schmeichel er tæt på at være klar igen, og det kan altså blive i den kommende kamp mod Club Brugge, at Kasper Schmeichel får debut.

Det er i hvert fald ventet, at den danske landsholdsmålmand vinder kampen om pladsen i kassen hos Anderlecht.







LIVE

TransferLIVE: Man Utd jagter ‘den nye Pogba’

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Topscorer færdig

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Legende med chokmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

– Jeg var stiktosset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Her er prisen på Skov Olsen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

– De lignede lort!

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen