Riemer slår fast: Så ville jeg stoppe som træner

Den danske cheftræner Brian Riemer slår fast, at der er konkurrence om pladserne på holdet, og at ingen er garanteret spilletid.



Eksperterne i Belgien er ikke i tvivl: Kasper Schmeichel er hentet ind til at stå for Anderlecht, og det handler bare om, at han skal blive fit for fight, før han kommer i kassen.

Og det – peger eksperterne på – er en hård skæbne for Maxime Dupé, 30 år, der blev hentet til Anderlecht fra Toulouse før denne sæson og hidtil har været førstevalget i målet.

Men den danske træner Brian Riemer, der i dag fylder 45 år, afviser alle påstande om, at Kasper Schmeichel er blevet hentet ind med et løfte om, at han kommer til at stå i målet.

– Hvis det virkelig var tilfældet, ville jeg stoppe som træner. Hvis man tager sådan en beslutning på forhånd, er der ingen konkurrence. Det gælder for alle spillere og positioner.

– Se på (Ludwig) Augustinsson, en landsholdsspiller med erfaring fra England og Tyskland. Men er han alligevel over N'Diaye? Hvad med Thorgan Hazard?

– Der er ingen her, der har fået en garanti for, at de kommer til at spille. Det kan jeg forsikre om. Jesper Fredberg (administrerende direktør, red.) siger klart og tydeligt til spillere, agenter og mig, at ingen får løfter om spilletid. Jeg kan ikke være tydeligere, siger Brian Riemer til ifølge Sporza på et pressemøde.

Den danske træner går meget op i konkurrencesituationen i Anderlecht, fordi det efter Riemers vurdering gør spillerne bedre.

– Konkurrence er godt. Det presser vores målmænd til at forbedre sig. Se også på Bart Verbruggen sidste sæson – han skulle forbi Hendrik Van Crombrugge, siger Brian Riemer om Verbruggen, der efter et fremragende forår er blevet solgt til Brighton:

– Det bliver ud fra taktik og præstationer, at vi vælger, hvilken målmand der skal stå. Vi ved, at Kasper er god med fødderne, og Maxime er rolig. Det er forskellige typer.

– Men før eller siden skal vi træffe et valg. Det har indtil videre været nemt, for Maxime var førstekeeper, og Kasper var skadet, siger Brian Riemer.

Kasper Schmeichel er tæt på at være klar igen, og det kan altså blive i den kommende kamp mod Club Brugge, at Kasper Schmeichel får debut.

Det er i hvert fald ventet, at den danske landsholdsmålmand vinder kampen om pladsen i kassen hos Anderlecht.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Arsenal vinder Premier League

Napoli-chok på vej

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Thomas Delaney teaser



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Fortryder FC Barcelona-transfer

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Neestrup jagtes af storklub

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Lyon forhandler med dansk profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

AGF jagter hollandsk talent

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern – Stuttgart

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg