Eksperterne i Belgien er ikke i tvivl: Kasper Schmeichel er hentet ind til at stå for Anderlecht, og det handler bare om, at han skal blive fit for fight, før han kommer i kassen.
Og det – peger eksperterne på – er en hård skæbne for Maxime Dupé, 30 år, der blev hentet til Anderlecht fra Toulouse før denne sæson og hidtil har været førstevalget i målet.
Men den danske træner Brian Riemer, der i dag fylder 45 år, afviser alle påstande om, at Kasper Schmeichel er blevet hentet ind med et løfte om, at han kommer til at stå i målet.
– Hvis det virkelig var tilfældet, ville jeg stoppe som træner. Hvis man tager sådan en beslutning på forhånd, er der ingen konkurrence. Det gælder for alle spillere og positioner.
– Se på (Ludwig) Augustinsson, en landsholdsspiller med erfaring fra England og Tyskland. Men er han alligevel over N'Diaye? Hvad med Thorgan Hazard?
– Der er ingen her, der har fået en garanti for, at de kommer til at spille. Det kan jeg forsikre om. Jesper Fredberg (administrerende direktør, red.) siger klart og tydeligt til spillere, agenter og mig, at ingen får løfter om spilletid. Jeg kan ikke være tydeligere, siger Brian Riemer til ifølge Sporza på et pressemøde.
Den danske træner går meget op i konkurrencesituationen i Anderlecht, fordi det efter Riemers vurdering gør spillerne bedre.
– Konkurrence er godt. Det presser vores målmænd til at forbedre sig. Se også på Bart Verbruggen sidste sæson – han skulle forbi Hendrik Van Crombrugge, siger Brian Riemer om Verbruggen, der efter et fremragende forår er blevet solgt til Brighton:
– Det bliver ud fra taktik og præstationer, at vi vælger, hvilken målmand der skal stå. Vi ved, at Kasper er god med fødderne, og Maxime er rolig. Det er forskellige typer.
– Men før eller siden skal vi træffe et valg. Det har indtil videre været nemt, for Maxime var førstekeeper, og Kasper var skadet, siger Brian Riemer.
Kasper Schmeichel er tæt på at være klar igen, og det kan altså blive i den kommende kamp mod Club Brugge, at Kasper Schmeichel får debut.
Det er i hvert fald ventet, at den danske landsholdsmålmand vinder kampen om pladsen i kassen hos Anderlecht.
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Stor skuffelse
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER