De var på vej mod et brugbart point, men danskerklubben Anderlecht smed det hele til sidst i opgøret mod Genk, som man endte med at tabe med 1-2.
Og det nederlag gjorde ondt på Anderlecht-holdet, der tabte efter en handssituation og et straffespark. Et noget så tyndt straffespark, skal det siges.
Brian Riemer, cheftræner for Anderlecht, var efterfølgende godt og grundigt sur på dommer Jonathan Lardot, som på et pressemøde efter kampen fik en bredside af den danske cheftræner.
– Det er det samme, som jeg har set så mange gange tidligere i den her liga. Endnu en gang er det en katastrofe. Det er aldrig nogensinde et straffespark, aldrig!
– Det er en bold, der sparkes fra halvanden meter direkte op på overarmen, som mere eller mindre er inde til kroppen. Jeg ved ikke, hvad han skal gøre?
– Hvordan den her fyr (dommeren) kan ende med at bringe sig selv i centrum hver eneste gang og være så sikker på et straffespark, det er skørt. Men når det er sagt, er det også vigtigt for mig at sige, at det ikke var vores største problem i dag. Vores største problem var vores præstation i første halvleg.
– Det faktum, at vi tabte kampen i 90. minut på et straffespark, er smertefuldt, og jeg mener, det var en forkert beslutning, men det var ikke hovedårsagen til, at vi ikke vandt i dag, sagde Brian Riemer på pressemødet.
Anders Dreyer havde ellers udlignet Genks føringsmål med et kvarter igen af kampen, men så fik Genk altså også scoret til 2-1.
Nederlaget betyder, at Anderlecht nu har fire point ned til Genk på tredjepladsen, mens Club Brugge på fjerdepladsen med 33 point er fem point efter, men også har en kamp i hånden. Union Saint-Gilloise har også en kamp i hånden og er kun tre point efter og ligger aktuelt nummer to.
Med andre ord tyder det på, at der er spænding til det sidste i den belgiske liga.
Så er spørgsmålet bare, om Brian Riemer får en tur i skammekrogen for at kritisere dommeren, eller om den danske træner slipper.
⚖️ | Penalty of niet? 🤔 #GNKAND pic.twitter.com/G35SPLGBca
— Eleven Belgium (NL) (@ElevenBeNL) April 20, 2024
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT