De var på vej mod et brugbart point, men danskerklubben Anderlecht smed det hele til sidst i opgøret mod Genk, som man endte med at tabe med 1-2.
Og det nederlag gjorde ondt på Anderlecht-holdet, der tabte efter en handssituation og et straffespark. Et noget så tyndt straffespark, skal det siges.
Brian Riemer, cheftræner for Anderlecht, var efterfølgende godt og grundigt sur på dommer Jonathan Lardot, som på et pressemøde efter kampen fik en bredside af den danske cheftræner.
– Det er det samme, som jeg har set så mange gange tidligere i den her liga. Endnu en gang er det en katastrofe. Det er aldrig nogensinde et straffespark, aldrig!
– Det er en bold, der sparkes fra halvanden meter direkte op på overarmen, som mere eller mindre er inde til kroppen. Jeg ved ikke, hvad han skal gøre?
– Hvordan den her fyr (dommeren) kan ende med at bringe sig selv i centrum hver eneste gang og være så sikker på et straffespark, det er skørt. Men når det er sagt, er det også vigtigt for mig at sige, at det ikke var vores største problem i dag. Vores største problem var vores præstation i første halvleg.
– Det faktum, at vi tabte kampen i 90. minut på et straffespark, er smertefuldt, og jeg mener, det var en forkert beslutning, men det var ikke hovedårsagen til, at vi ikke vandt i dag, sagde Brian Riemer på pressemødet.
Anders Dreyer havde ellers udlignet Genks føringsmål med et kvarter igen af kampen, men så fik Genk altså også scoret til 2-1.
Nederlaget betyder, at Anderlecht nu har fire point ned til Genk på tredjepladsen, mens Club Brugge på fjerdepladsen med 33 point er fem point efter, men også har en kamp i hånden. Union Saint-Gilloise har også en kamp i hånden og er kun tre point efter og ligger aktuelt nummer to.
Med andre ord tyder det på, at der er spænding til det sidste i den belgiske liga.
Så er spørgsmålet bare, om Brian Riemer får en tur i skammekrogen for at kritisere dommeren, eller om den danske træner slipper.
⚖️ | Penalty of niet? 🤔 #GNKAND pic.twitter.com/G35SPLGBca
— Eleven Belgium (NL) (@ElevenBeNL) April 20, 2024
LIVE
VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Argentina – Østrig
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
OPTAKT