De var på vej mod et brugbart point, men danskerklubben Anderlecht smed det hele til sidst i opgøret mod Genk, som man endte med at tabe med 1-2.
Og det nederlag gjorde ondt på Anderlecht-holdet, der tabte efter en handssituation og et straffespark. Et noget så tyndt straffespark, skal det siges.
Brian Riemer, cheftræner for Anderlecht, var efterfølgende godt og grundigt sur på dommer Jonathan Lardot, som på et pressemøde efter kampen fik en bredside af den danske cheftræner.
– Det er det samme, som jeg har set så mange gange tidligere i den her liga. Endnu en gang er det en katastrofe. Det er aldrig nogensinde et straffespark, aldrig!
– Det er en bold, der sparkes fra halvanden meter direkte op på overarmen, som mere eller mindre er inde til kroppen. Jeg ved ikke, hvad han skal gøre?
– Hvordan den her fyr (dommeren) kan ende med at bringe sig selv i centrum hver eneste gang og være så sikker på et straffespark, det er skørt. Men når det er sagt, er det også vigtigt for mig at sige, at det ikke var vores største problem i dag. Vores største problem var vores præstation i første halvleg.
– Det faktum, at vi tabte kampen i 90. minut på et straffespark, er smertefuldt, og jeg mener, det var en forkert beslutning, men det var ikke hovedårsagen til, at vi ikke vandt i dag, sagde Brian Riemer på pressemødet.
Anders Dreyer havde ellers udlignet Genks føringsmål med et kvarter igen af kampen, men så fik Genk altså også scoret til 2-1.
Nederlaget betyder, at Anderlecht nu har fire point ned til Genk på tredjepladsen, mens Club Brugge på fjerdepladsen med 33 point er fem point efter, men også har en kamp i hånden. Union Saint-Gilloise har også en kamp i hånden og er kun tre point efter og ligger aktuelt nummer to.
Med andre ord tyder det på, at der er spænding til det sidste i den belgiske liga.
Så er spørgsmålet bare, om Brian Riemer får en tur i skammekrogen for at kritisere dommeren, eller om den danske træner slipper.
⚖️ | Penalty of niet? 🤔 #GNKAND pic.twitter.com/G35SPLGBca
— Eleven Belgium (NL) (@ElevenBeNL) April 20, 2024
LIVE
TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADETS DOM