De var på vej mod et brugbart point, men danskerklubben Anderlecht smed det hele til sidst i opgøret mod Genk, som man endte med at tabe med 1-2.
Og det nederlag gjorde ondt på Anderlecht-holdet, der tabte efter en handssituation og et straffespark. Et noget så tyndt straffespark, skal det siges.
Brian Riemer, cheftræner for Anderlecht, var efterfølgende godt og grundigt sur på dommer Jonathan Lardot, som på et pressemøde efter kampen fik en bredside af den danske cheftræner.
– Det er det samme, som jeg har set så mange gange tidligere i den her liga. Endnu en gang er det en katastrofe. Det er aldrig nogensinde et straffespark, aldrig!
– Det er en bold, der sparkes fra halvanden meter direkte op på overarmen, som mere eller mindre er inde til kroppen. Jeg ved ikke, hvad han skal gøre?
– Hvordan den her fyr (dommeren) kan ende med at bringe sig selv i centrum hver eneste gang og være så sikker på et straffespark, det er skørt. Men når det er sagt, er det også vigtigt for mig at sige, at det ikke var vores største problem i dag. Vores største problem var vores præstation i første halvleg.
– Det faktum, at vi tabte kampen i 90. minut på et straffespark, er smertefuldt, og jeg mener, det var en forkert beslutning, men det var ikke hovedårsagen til, at vi ikke vandt i dag, sagde Brian Riemer på pressemødet.
Anders Dreyer havde ellers udlignet Genks føringsmål med et kvarter igen af kampen, men så fik Genk altså også scoret til 2-1.
Nederlaget betyder, at Anderlecht nu har fire point ned til Genk på tredjepladsen, mens Club Brugge på fjerdepladsen med 33 point er fem point efter, men også har en kamp i hånden. Union Saint-Gilloise har også en kamp i hånden og er kun tre point efter og ligger aktuelt nummer to.
Med andre ord tyder det på, at der er spænding til det sidste i den belgiske liga.
Så er spørgsmålet bare, om Brian Riemer får en tur i skammekrogen for at kritisere dommeren, eller om den danske træner slipper.
⚖️ | Penalty of niet? 🤔 #GNKAND pic.twitter.com/G35SPLGBca
— Eleven Belgium (NL) (@ElevenBeNL) April 20, 2024
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Stor profil ude af Frankrig-brag
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
NYHEDER