Efter en flot efterårssæson ligger NEC Nijmegen i øjeblikket nummer syv i Eresdivisie, med gode chancer for at kvalificere sig til Europa.
Desværre for klubbens tilhængere ser det dog ud til, at holdets helt store profil siger farvel her halvvejs igennem sæsonen. Sent onsdag skrev både Fabrizio Romano og B.T. nemlig, at FC København køber Magnus Mattsson – ifølge sidstnævnte for en pris på 32 millioner kroner plus diverse bonusser.
Det er lidt af et tab for NEC Nijmegen, da Magnus Mattsson er holdets suveræne topscorer med 11 mål i 19 ligakampe, og i den store hollandske avis Algemeen Dagblad er klummeskribenten Marcel Rözer svært skuffet over, at NEC Nijmegen nu mister holdets store stjerne.
– Det bør ikke komme som en overraskelse, at Magnus Mattsson kommer til at spille fodbold et andet sted i anden halvdel af sæsonen. Forestil dig, hvis du og jeg aftalte at løbe om kap. Kort efter starten på løbet tager du nogle nye carbon-løbesko på, som gør dig i stand til at løbe markant hurtigere. Og halvvejs igennem løbet må jeg kun løbe med én sko på, lyder det fra Rözer i klummen, hvor den hollandske skribent sætter fokus på den økonomiske ubalance i fodboldens verden.
Marcel Rözer peger endvidere på, at NEC Nijmegen med Magnus Mattsson på holdet ville kunne have spillet med om de europæiske pladser og samtidig vinde den hollandske pokalturnering.
– De har været virkelig gode, men sådan et salg midt i hele kan få en kæmpe indflydelse på dette momentum, skriver Rözer.
– Jeg må konstatere, at denne uretfærdighed driver mig længere og længere væk fra fodbold.
Marcel Rözer beskriver Magnus Mattsson som en spiller, som man ikke er vant til at have i NEC Nijmegen, og klummeskribenten sammenligner i samme ombæring den 24-årige dansker med FC Barcelona-stjernen Frenkie de Jong.
– Jeg ønsker et stort skifte for Magnus. Bare ikke nu, lyder det afsluttende fra Rözer.
Magnus Mattsson har scoret 21 mål i 78 kampe for NEC Nijmegen.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE