Efter en flot efterårssæson ligger NEC Nijmegen i øjeblikket nummer syv i Eresdivisie, med gode chancer for at kvalificere sig til Europa.
Desværre for klubbens tilhængere ser det dog ud til, at holdets helt store profil siger farvel her halvvejs igennem sæsonen. Sent onsdag skrev både Fabrizio Romano og B.T. nemlig, at FC København køber Magnus Mattsson – ifølge sidstnævnte for en pris på 32 millioner kroner plus diverse bonusser.
Det er lidt af et tab for NEC Nijmegen, da Magnus Mattsson er holdets suveræne topscorer med 11 mål i 19 ligakampe, og i den store hollandske avis Algemeen Dagblad er klummeskribenten Marcel Rözer svært skuffet over, at NEC Nijmegen nu mister holdets store stjerne.
– Det bør ikke komme som en overraskelse, at Magnus Mattsson kommer til at spille fodbold et andet sted i anden halvdel af sæsonen. Forestil dig, hvis du og jeg aftalte at løbe om kap. Kort efter starten på løbet tager du nogle nye carbon-løbesko på, som gør dig i stand til at løbe markant hurtigere. Og halvvejs igennem løbet må jeg kun løbe med én sko på, lyder det fra Rözer i klummen, hvor den hollandske skribent sætter fokus på den økonomiske ubalance i fodboldens verden.
Marcel Rözer peger endvidere på, at NEC Nijmegen med Magnus Mattsson på holdet ville kunne have spillet med om de europæiske pladser og samtidig vinde den hollandske pokalturnering.
– De har været virkelig gode, men sådan et salg midt i hele kan få en kæmpe indflydelse på dette momentum, skriver Rözer.
– Jeg må konstatere, at denne uretfærdighed driver mig længere og længere væk fra fodbold.
Marcel Rözer beskriver Magnus Mattsson som en spiller, som man ikke er vant til at have i NEC Nijmegen, og klummeskribenten sammenligner i samme ombæring den 24-årige dansker med FC Barcelona-stjernen Frenkie de Jong.
– Jeg ønsker et stort skifte for Magnus. Bare ikke nu, lyder det afsluttende fra Rözer.
Magnus Mattsson har scoret 21 mål i 78 kampe for NEC Nijmegen.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT