Efter en flot efterårssæson ligger NEC Nijmegen i øjeblikket nummer syv i Eresdivisie, med gode chancer for at kvalificere sig til Europa.
Desværre for klubbens tilhængere ser det dog ud til, at holdets helt store profil siger farvel her halvvejs igennem sæsonen. Sent onsdag skrev både Fabrizio Romano og B.T. nemlig, at FC København køber Magnus Mattsson – ifølge sidstnævnte for en pris på 32 millioner kroner plus diverse bonusser.
Det er lidt af et tab for NEC Nijmegen, da Magnus Mattsson er holdets suveræne topscorer med 11 mål i 19 ligakampe, og i den store hollandske avis Algemeen Dagblad er klummeskribenten Marcel Rözer svært skuffet over, at NEC Nijmegen nu mister holdets store stjerne.
– Det bør ikke komme som en overraskelse, at Magnus Mattsson kommer til at spille fodbold et andet sted i anden halvdel af sæsonen. Forestil dig, hvis du og jeg aftalte at løbe om kap. Kort efter starten på løbet tager du nogle nye carbon-løbesko på, som gør dig i stand til at løbe markant hurtigere. Og halvvejs igennem løbet må jeg kun løbe med én sko på, lyder det fra Rözer i klummen, hvor den hollandske skribent sætter fokus på den økonomiske ubalance i fodboldens verden.
Marcel Rözer peger endvidere på, at NEC Nijmegen med Magnus Mattsson på holdet ville kunne have spillet med om de europæiske pladser og samtidig vinde den hollandske pokalturnering.
– De har været virkelig gode, men sådan et salg midt i hele kan få en kæmpe indflydelse på dette momentum, skriver Rözer.
– Jeg må konstatere, at denne uretfærdighed driver mig længere og længere væk fra fodbold.
Marcel Rözer beskriver Magnus Mattsson som en spiller, som man ikke er vant til at have i NEC Nijmegen, og klummeskribenten sammenligner i samme ombæring den 24-årige dansker med FC Barcelona-stjernen Frenkie de Jong.
– Jeg ønsker et stort skifte for Magnus. Bare ikke nu, lyder det afsluttende fra Rözer.
Magnus Mattsson har scoret 21 mål i 78 kampe for NEC Nijmegen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER