Efter en flot efterårssæson ligger NEC Nijmegen i øjeblikket nummer syv i Eresdivisie, med gode chancer for at kvalificere sig til Europa.
Desværre for klubbens tilhængere ser det dog ud til, at holdets helt store profil siger farvel her halvvejs igennem sæsonen. Sent onsdag skrev både Fabrizio Romano og B.T. nemlig, at FC København køber Magnus Mattsson – ifølge sidstnævnte for en pris på 32 millioner kroner plus diverse bonusser.
Det er lidt af et tab for NEC Nijmegen, da Magnus Mattsson er holdets suveræne topscorer med 11 mål i 19 ligakampe, og i den store hollandske avis Algemeen Dagblad er klummeskribenten Marcel Rözer svært skuffet over, at NEC Nijmegen nu mister holdets store stjerne.
– Det bør ikke komme som en overraskelse, at Magnus Mattsson kommer til at spille fodbold et andet sted i anden halvdel af sæsonen. Forestil dig, hvis du og jeg aftalte at løbe om kap. Kort efter starten på løbet tager du nogle nye carbon-løbesko på, som gør dig i stand til at løbe markant hurtigere. Og halvvejs igennem løbet må jeg kun løbe med én sko på, lyder det fra Rözer i klummen, hvor den hollandske skribent sætter fokus på den økonomiske ubalance i fodboldens verden.
Marcel Rözer peger endvidere på, at NEC Nijmegen med Magnus Mattsson på holdet ville kunne have spillet med om de europæiske pladser og samtidig vinde den hollandske pokalturnering.
– De har været virkelig gode, men sådan et salg midt i hele kan få en kæmpe indflydelse på dette momentum, skriver Rözer.
– Jeg må konstatere, at denne uretfærdighed driver mig længere og længere væk fra fodbold.
Marcel Rözer beskriver Magnus Mattsson som en spiller, som man ikke er vant til at have i NEC Nijmegen, og klummeskribenten sammenligner i samme ombæring den 24-årige dansker med FC Barcelona-stjernen Frenkie de Jong.
– Jeg ønsker et stort skifte for Magnus. Bare ikke nu, lyder det afsluttende fra Rözer.
Magnus Mattsson har scoret 21 mål i 78 kampe for NEC Nijmegen.
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’