Efter en flot efterårssæson ligger NEC Nijmegen i øjeblikket nummer syv i Eresdivisie, med gode chancer for at kvalificere sig til Europa.
Desværre for klubbens tilhængere ser det dog ud til, at holdets helt store profil siger farvel her halvvejs igennem sæsonen. Sent onsdag skrev både Fabrizio Romano og B.T. nemlig, at FC København køber Magnus Mattsson – ifølge sidstnævnte for en pris på 32 millioner kroner plus diverse bonusser.
Det er lidt af et tab for NEC Nijmegen, da Magnus Mattsson er holdets suveræne topscorer med 11 mål i 19 ligakampe, og i den store hollandske avis Algemeen Dagblad er klummeskribenten Marcel Rözer svært skuffet over, at NEC Nijmegen nu mister holdets store stjerne.
– Det bør ikke komme som en overraskelse, at Magnus Mattsson kommer til at spille fodbold et andet sted i anden halvdel af sæsonen. Forestil dig, hvis du og jeg aftalte at løbe om kap. Kort efter starten på løbet tager du nogle nye carbon-løbesko på, som gør dig i stand til at løbe markant hurtigere. Og halvvejs igennem løbet må jeg kun løbe med én sko på, lyder det fra Rözer i klummen, hvor den hollandske skribent sætter fokus på den økonomiske ubalance i fodboldens verden.
Marcel Rözer peger endvidere på, at NEC Nijmegen med Magnus Mattsson på holdet ville kunne have spillet med om de europæiske pladser og samtidig vinde den hollandske pokalturnering.
– De har været virkelig gode, men sådan et salg midt i hele kan få en kæmpe indflydelse på dette momentum, skriver Rözer.
– Jeg må konstatere, at denne uretfærdighed driver mig længere og længere væk fra fodbold.
Marcel Rözer beskriver Magnus Mattsson som en spiller, som man ikke er vant til at have i NEC Nijmegen, og klummeskribenten sammenligner i samme ombæring den 24-årige dansker med FC Barcelona-stjernen Frenkie de Jong.
– Jeg ønsker et stort skifte for Magnus. Bare ikke nu, lyder det afsluttende fra Rözer.
Magnus Mattsson har scoret 21 mål i 78 kampe for NEC Nijmegen.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW