Sammenligner Mattsson med Barcelona-stjerne

Magnus Mattsson ser ud til at være tabt for NEC Nijmegen, og det kan blive dyrt for den hollandske klub, lyder det nu.



Efter en flot efterårssæson ligger NEC Nijmegen i øjeblikket nummer syv i Eresdivisie, med gode chancer for at kvalificere sig til Europa. 

Desværre for klubbens tilhængere ser det dog ud til, at holdets helt store profil siger farvel her halvvejs igennem sæsonen. Sent onsdag skrev både Fabrizio Romano og B.T. nemlig, at FC København køber Magnus Mattsson – ifølge sidstnævnte for en pris på 32 millioner kroner plus diverse bonusser. 

Det er lidt af et tab for NEC Nijmegen, da Magnus Mattsson er holdets suveræne topscorer med 11 mål i 19 ligakampe, og i den store hollandske avis Algemeen Dagblad er klummeskribenten Marcel Rözer svært skuffet over, at NEC Nijmegen nu mister holdets store stjerne.

– Det bør ikke komme som en overraskelse, at Magnus Mattsson kommer til at spille fodbold et andet sted i anden halvdel af sæsonen. Forestil dig, hvis du og jeg aftalte at løbe om kap. Kort efter starten på løbet tager du nogle nye carbon-løbesko på, som gør dig i stand til at løbe markant hurtigere. Og halvvejs igennem løbet må jeg kun løbe med én sko på, lyder det fra Rözer i klummen, hvor den hollandske skribent sætter fokus på den økonomiske ubalance i fodboldens verden. 

Marcel Rözer peger endvidere på, at NEC Nijmegen med Magnus Mattsson på holdet ville kunne have spillet med om de europæiske pladser og samtidig vinde den hollandske pokalturnering. 

– De har været virkelig gode, men sådan et salg midt i hele kan få en kæmpe indflydelse på dette momentum, skriver Rözer. 

– Jeg må konstatere, at denne uretfærdighed driver mig længere og længere væk fra fodbold. 

Marcel Rözer beskriver Magnus Mattsson som en spiller, som man ikke er vant til at have i NEC Nijmegen, og klummeskribenten sammenligner i samme ombæring den 24-årige dansker med FC Barcelona-stjernen Frenkie de Jong. 

– Jeg ønsker et stort skifte for Magnus. Bare ikke nu, lyder det afsluttende fra Rözer. 

Magnus Mattsson har scoret 21 mål i 78 kampe for NEC Nijmegen. 







LIVE

TransferLIVE: City-legende i chokskifte?

‘Han er ulykkelig’

Køb, køb, køb!

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

LIVE: FCK smider sejren

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Superliga-LIVE: FCK-fans hyldes

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

AGF – Brøndby IF

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?