Sammenligner Mattsson med Barcelona-stjerne

Magnus Mattsson ser ud til at være tabt for NEC Nijmegen, og det kan blive dyrt for den hollandske klub, lyder det nu.



Efter en flot efterårssæson ligger NEC Nijmegen i øjeblikket nummer syv i Eresdivisie, med gode chancer for at kvalificere sig til Europa. 

Desværre for klubbens tilhængere ser det dog ud til, at holdets helt store profil siger farvel her halvvejs igennem sæsonen. Sent onsdag skrev både Fabrizio Romano og B.T. nemlig, at FC København køber Magnus Mattsson – ifølge sidstnævnte for en pris på 32 millioner kroner plus diverse bonusser. 

Det er lidt af et tab for NEC Nijmegen, da Magnus Mattsson er holdets suveræne topscorer med 11 mål i 19 ligakampe, og i den store hollandske avis Algemeen Dagblad er klummeskribenten Marcel Rözer svært skuffet over, at NEC Nijmegen nu mister holdets store stjerne.

– Det bør ikke komme som en overraskelse, at Magnus Mattsson kommer til at spille fodbold et andet sted i anden halvdel af sæsonen. Forestil dig, hvis du og jeg aftalte at løbe om kap. Kort efter starten på løbet tager du nogle nye carbon-løbesko på, som gør dig i stand til at løbe markant hurtigere. Og halvvejs igennem løbet må jeg kun løbe med én sko på, lyder det fra Rözer i klummen, hvor den hollandske skribent sætter fokus på den økonomiske ubalance i fodboldens verden. 

Marcel Rözer peger endvidere på, at NEC Nijmegen med Magnus Mattsson på holdet ville kunne have spillet med om de europæiske pladser og samtidig vinde den hollandske pokalturnering. 

– De har været virkelig gode, men sådan et salg midt i hele kan få en kæmpe indflydelse på dette momentum, skriver Rözer. 

– Jeg må konstatere, at denne uretfærdighed driver mig længere og længere væk fra fodbold. 

Marcel Rözer beskriver Magnus Mattsson som en spiller, som man ikke er vant til at have i NEC Nijmegen, og klummeskribenten sammenligner i samme ombæring den 24-årige dansker med FC Barcelona-stjernen Frenkie de Jong. 

– Jeg ønsker et stort skifte for Magnus. Bare ikke nu, lyder det afsluttende fra Rözer. 

Magnus Mattsson har scoret 21 mål i 78 kampe for NEC Nijmegen. 







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Her er FC Københavns pris på William Clem

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

FCK misser landsholdsspiller

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar