Schmeichel kritiseres: Det er anden runde i træk

Kasper Schmeichel får kritik efter Anderlechts 2-1-sejr over Molenbeek.



Kasper Schmeichel er i øjeblikket inde i en periode, hvor den danske landsholdsmålmand bliver udsat for hård kritik. 

De fleste danske medier gav Schmeichel dumpekarakter efter 0-2-blamagen mod Nordirland i sidste uge, og nu er der så kritik af den rutinerede målmand i Belgien. 

Anderlecht vandt søndag med 2-1 over Molenbeek, men det var en kamp, hvor danskerklubben var bagud i størstedelen af kampen, efter at Xavier Mercier efter et kvarter sendte bolden forbi Kasper Schmeichel. 

Der var tale om et yderligt placeret skud, der gik ind via stolpen, men efter slutfløjtet var journalisten Peter Vandenbempt alligevel ude efter Kasper Schmeichel i Sporza Radio. Ifølge Vandenbempt burde den danske målmand i det mindste have kastet sig ned efter bolden. 

– Det er anden runde i træk, at Schmeichel ikke reagerer. Mod Gent faldt han bagover, denne gang blev han stående. Nogle gange kaster han sig måske efter en bold, tror jeg, lød det, ifølge Voetbal Nieuws, fra Peter Vandenbempt.

I kampen mod Gent for to uger siden blev Kasper Schmeichel overrumplet af et langskud, hvor den danske målmand heller ikke nåede at reagere.

I søndagens 2-1-sejr over Molenbeek kom Anderlecht tilbage i slutningen af anden halvleg, da Anders Dreyer udlignede på et straffespark, der blev begået på Thomas Delaney.

I tillægstiden scorede Luis Vazquez sejrsmålet, efter at argentineren i første halvleg havde erstattet en skadet Kasper Dolberg. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Irak – Norge

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Jeg får så ondt i maven over det

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Argentina – Algeriet

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend