Schmeichel kritiseres: Det er anden runde i træk

Kasper Schmeichel får kritik efter Anderlechts 2-1-sejr over Molenbeek.



Kasper Schmeichel er i øjeblikket inde i en periode, hvor den danske landsholdsmålmand bliver udsat for hård kritik. 

De fleste danske medier gav Schmeichel dumpekarakter efter 0-2-blamagen mod Nordirland i sidste uge, og nu er der så kritik af den rutinerede målmand i Belgien. 

Anderlecht vandt søndag med 2-1 over Molenbeek, men det var en kamp, hvor danskerklubben var bagud i størstedelen af kampen, efter at Xavier Mercier efter et kvarter sendte bolden forbi Kasper Schmeichel. 

Der var tale om et yderligt placeret skud, der gik ind via stolpen, men efter slutfløjtet var journalisten Peter Vandenbempt alligevel ude efter Kasper Schmeichel i Sporza Radio. Ifølge Vandenbempt burde den danske målmand i det mindste have kastet sig ned efter bolden. 

– Det er anden runde i træk, at Schmeichel ikke reagerer. Mod Gent faldt han bagover, denne gang blev han stående. Nogle gange kaster han sig måske efter en bold, tror jeg, lød det, ifølge Voetbal Nieuws, fra Peter Vandenbempt.

I kampen mod Gent for to uger siden blev Kasper Schmeichel overrumplet af et langskud, hvor den danske målmand heller ikke nåede at reagere.

I søndagens 2-1-sejr over Molenbeek kom Anderlecht tilbage i slutningen af anden halvleg, da Anders Dreyer udlignede på et straffespark, der blev begået på Thomas Delaney.

I tillægstiden scorede Luis Vazquez sejrsmålet, efter at argentineren i første halvleg havde erstattet en skadet Kasper Dolberg. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Ingen klausul i FC København-aftale

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

AGF i Europa: De venter i næste runde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

AaB spiller sig på førstepladsen