Schmeichel kritiseres: Det er anden runde i træk

Kasper Schmeichel får kritik efter Anderlechts 2-1-sejr over Molenbeek.



Kasper Schmeichel er i øjeblikket inde i en periode, hvor den danske landsholdsmålmand bliver udsat for hård kritik. 

De fleste danske medier gav Schmeichel dumpekarakter efter 0-2-blamagen mod Nordirland i sidste uge, og nu er der så kritik af den rutinerede målmand i Belgien. 

Anderlecht vandt søndag med 2-1 over Molenbeek, men det var en kamp, hvor danskerklubben var bagud i størstedelen af kampen, efter at Xavier Mercier efter et kvarter sendte bolden forbi Kasper Schmeichel. 

Der var tale om et yderligt placeret skud, der gik ind via stolpen, men efter slutfløjtet var journalisten Peter Vandenbempt alligevel ude efter Kasper Schmeichel i Sporza Radio. Ifølge Vandenbempt burde den danske målmand i det mindste have kastet sig ned efter bolden. 

– Det er anden runde i træk, at Schmeichel ikke reagerer. Mod Gent faldt han bagover, denne gang blev han stående. Nogle gange kaster han sig måske efter en bold, tror jeg, lød det, ifølge Voetbal Nieuws, fra Peter Vandenbempt.

I kampen mod Gent for to uger siden blev Kasper Schmeichel overrumplet af et langskud, hvor den danske målmand heller ikke nåede at reagere.

I søndagens 2-1-sejr over Molenbeek kom Anderlecht tilbage i slutningen af anden halvleg, da Anders Dreyer udlignede på et straffespark, der blev begået på Thomas Delaney.

I tillægstiden scorede Luis Vazquez sejrsmålet, efter at argentineren i første halvleg havde erstattet en skadet Kasper Dolberg. 







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

David Nielsen er stensikker

USA – Belgien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp