Kasper Schmeichel er i øjeblikket inde i en periode, hvor den danske landsholdsmålmand bliver udsat for hård kritik.
De fleste danske medier gav Schmeichel dumpekarakter efter 0-2-blamagen mod Nordirland i sidste uge, og nu er der så kritik af den rutinerede målmand i Belgien.
Anderlecht vandt søndag med 2-1 over Molenbeek, men det var en kamp, hvor danskerklubben var bagud i størstedelen af kampen, efter at Xavier Mercier efter et kvarter sendte bolden forbi Kasper Schmeichel.
Der var tale om et yderligt placeret skud, der gik ind via stolpen, men efter slutfløjtet var journalisten Peter Vandenbempt alligevel ude efter Kasper Schmeichel i Sporza Radio. Ifølge Vandenbempt burde den danske målmand i det mindste have kastet sig ned efter bolden.
– Det er anden runde i træk, at Schmeichel ikke reagerer. Mod Gent faldt han bagover, denne gang blev han stående. Nogle gange kaster han sig måske efter en bold, tror jeg, lød det, ifølge Voetbal Nieuws, fra Peter Vandenbempt.
I kampen mod Gent for to uger siden blev Kasper Schmeichel overrumplet af et langskud, hvor den danske målmand heller ikke nåede at reagere.
I søndagens 2-1-sejr over Molenbeek kom Anderlecht tilbage i slutningen af anden halvleg, da Anders Dreyer udlignede på et straffespark, der blev begået på Thomas Delaney.
I tillægstiden scorede Luis Vazquez sejrsmålet, efter at argentineren i første halvleg havde erstattet en skadet Kasper Dolberg.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Surt show – dumpet!
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool