Schmeichel kritiseres: Det er anden runde i træk

Kasper Schmeichel får kritik efter Anderlechts 2-1-sejr over Molenbeek.



Kasper Schmeichel er i øjeblikket inde i en periode, hvor den danske landsholdsmålmand bliver udsat for hård kritik. 

De fleste danske medier gav Schmeichel dumpekarakter efter 0-2-blamagen mod Nordirland i sidste uge, og nu er der så kritik af den rutinerede målmand i Belgien. 

Anderlecht vandt søndag med 2-1 over Molenbeek, men det var en kamp, hvor danskerklubben var bagud i størstedelen af kampen, efter at Xavier Mercier efter et kvarter sendte bolden forbi Kasper Schmeichel. 

Der var tale om et yderligt placeret skud, der gik ind via stolpen, men efter slutfløjtet var journalisten Peter Vandenbempt alligevel ude efter Kasper Schmeichel i Sporza Radio. Ifølge Vandenbempt burde den danske målmand i det mindste have kastet sig ned efter bolden. 

– Det er anden runde i træk, at Schmeichel ikke reagerer. Mod Gent faldt han bagover, denne gang blev han stående. Nogle gange kaster han sig måske efter en bold, tror jeg, lød det, ifølge Voetbal Nieuws, fra Peter Vandenbempt.

I kampen mod Gent for to uger siden blev Kasper Schmeichel overrumplet af et langskud, hvor den danske målmand heller ikke nåede at reagere.

I søndagens 2-1-sejr over Molenbeek kom Anderlecht tilbage i slutningen af anden halvleg, da Anders Dreyer udlignede på et straffespark, der blev begået på Thomas Delaney.

I tillægstiden scorede Luis Vazquez sejrsmålet, efter at argentineren i første halvleg havde erstattet en skadet Kasper Dolberg. 





Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse




LIVE

TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Lyngby BK – AGF

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

FC Midtjylland – AC Horsens



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

‘En trøstepræmie af en turnering’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi