Schmeichel kritiseres: Det er anden runde i træk

Kasper Schmeichel får kritik efter Anderlechts 2-1-sejr over Molenbeek.



Kasper Schmeichel er i øjeblikket inde i en periode, hvor den danske landsholdsmålmand bliver udsat for hård kritik. 

De fleste danske medier gav Schmeichel dumpekarakter efter 0-2-blamagen mod Nordirland i sidste uge, og nu er der så kritik af den rutinerede målmand i Belgien. 

Anderlecht vandt søndag med 2-1 over Molenbeek, men det var en kamp, hvor danskerklubben var bagud i størstedelen af kampen, efter at Xavier Mercier efter et kvarter sendte bolden forbi Kasper Schmeichel. 

Der var tale om et yderligt placeret skud, der gik ind via stolpen, men efter slutfløjtet var journalisten Peter Vandenbempt alligevel ude efter Kasper Schmeichel i Sporza Radio. Ifølge Vandenbempt burde den danske målmand i det mindste have kastet sig ned efter bolden. 

– Det er anden runde i træk, at Schmeichel ikke reagerer. Mod Gent faldt han bagover, denne gang blev han stående. Nogle gange kaster han sig måske efter en bold, tror jeg, lød det, ifølge Voetbal Nieuws, fra Peter Vandenbempt.

I kampen mod Gent for to uger siden blev Kasper Schmeichel overrumplet af et langskud, hvor den danske målmand heller ikke nåede at reagere.

I søndagens 2-1-sejr over Molenbeek kom Anderlecht tilbage i slutningen af anden halvleg, da Anders Dreyer udlignede på et straffespark, der blev begået på Thomas Delaney.

I tillægstiden scorede Luis Vazquez sejrsmålet, efter at argentineren i første halvleg havde erstattet en skadet Kasper Dolberg. 







LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

AGF giver lange karantæner for racisme

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds