Schmeichel nummer to i kæmpe belgisk afstemning

Der manglede kun lidt over én procent af stemmer for Kasper Schmeichel



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel skiftede i sommer fra Nice til Anderlecht, og selvom det ikke blev til et mesterskab med den belgiske storklub efter en spændende slutspurt, så kan han se tilbage på en stor sæson.

Senest er han blevet nummer to i en afstemning om årets spiller i den belgiske liga. Det er ingen ringere end statistik-sitet Transfermarkt, som står bag den.

Her er det hele 1,2 millioner, der har stemt om, hvem der skal løbe med æren, og det endte med at blive Igor Thiago, der tager prisen. Her var det med 17,48 procent af stemmerne for angriberen.

Kasper Schmeichel fik 16,33 procent af stemmer, så der var tale om en meget tæt afgørelse mellem første- og andenpladsen i afstemningen.

Allerede nu står det klart, at Igor Thiago skal videre fra Club Brugge, da han skifter til Brentford i næste sæson. Spekulationerne om Kasper Schmeichels fremtid er da også allerede godt i gang, så det kan være, at de to begge er væk i næste sæson fra den belgiske liga.

Det er ikke det eneste, som Schmeichel kan glæde sig over. Han er nemlig også kommet på årets hold, som Whoscored står bag. Det er han sammen med landsmanden Andreas Skov Olsen, som har været flyvende for Club Brugge, når han har været kampklar.

Interessant nok er Igor Thiago ikke med på dét hold. Deres bud på årets hold er som følger: 

Kasper Schmeichel – Hugo Siquet, Brandon Mechele, Christian Burgess, Maxim De Cuyper – Andreas Skov Olsen, Julien De Sart, Cameron Puertas, Aboubakary Koita – Mohammed Amoura, Kevin Denkey







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Steve Cooper med stor beslutning

Portugal – Kroatien

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Schweiz – Algeriet

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Jagter stor Liverpool-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg