Schmeichel nummer to i kæmpe belgisk afstemning

Der manglede kun lidt over én procent af stemmer for Kasper Schmeichel



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel skiftede i sommer fra Nice til Anderlecht, og selvom det ikke blev til et mesterskab med den belgiske storklub efter en spændende slutspurt, så kan han se tilbage på en stor sæson.

Senest er han blevet nummer to i en afstemning om årets spiller i den belgiske liga. Det er ingen ringere end statistik-sitet Transfermarkt, som står bag den.

Her er det hele 1,2 millioner, der har stemt om, hvem der skal løbe med æren, og det endte med at blive Igor Thiago, der tager prisen. Her var det med 17,48 procent af stemmerne for angriberen.

Kasper Schmeichel fik 16,33 procent af stemmer, så der var tale om en meget tæt afgørelse mellem første- og andenpladsen i afstemningen.

Allerede nu står det klart, at Igor Thiago skal videre fra Club Brugge, da han skifter til Brentford i næste sæson. Spekulationerne om Kasper Schmeichels fremtid er da også allerede godt i gang, så det kan være, at de to begge er væk i næste sæson fra den belgiske liga.

Det er ikke det eneste, som Schmeichel kan glæde sig over. Han er nemlig også kommet på årets hold, som Whoscored står bag. Det er han sammen med landsmanden Andreas Skov Olsen, som har været flyvende for Club Brugge, når han har været kampklar.

Interessant nok er Igor Thiago ikke med på dét hold. Deres bud på årets hold er som følger: 

Kasper Schmeichel – Hugo Siquet, Brandon Mechele, Christian Burgess, Maxim De Cuyper – Andreas Skov Olsen, Julien De Sart, Cameron Puertas, Aboubakary Koita – Mohammed Amoura, Kevin Denkey







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’