Skandale vokser i Ajax: Direktør undersøges

Samtidig er der røster tæt på klubben, som slår alarm.



Den hollandske storklub Ajax går for tiden igennem en voldsom krise. Sammen med problemer på banen, hvor man i sidste sæson måtte nøjes med en tredjeplads – og i denne sæson har man kun fem point for de første fem kampe.

Samtidig er klubben kommet i et uheldigt søgelys, da deres tekniske direktør Sven Mislintat skulle have en interessekonflik i løbet af Borna Sosas skifte til klubben i forbindelse med sommerens transfervindue, oplyser det store hollandske medie NOS.

Her handler det om, at spillerens agentbureau AKA Global ejer en aktieandel i Matchmetrics, som Mislintat er majoritetsaktionær i. Det strider mod Ajax' regler, og sagen bliver nu undersøgt af en ekstern gruppe. 

Ifølge tyske Bild undersøges sagen nu også af den sælgende klub, Stuttgart.

Mens den undersøgelse er i gang kommer han ikke til at vise sig på Johan Cruijff Arena, og det står klart, at det kommer til at vare flere uger at gennemgå sagen.

Onsdag aften var der indkaldt til ekstraordinær generalforsamling i Ajax på sportskomplekset De Toekomst, hvor der også blev fundet en ny formand, som er blevet Ernst Boekhorst sammen med en ny bestyrelse for de kommende tre år.

Ved generalforsamlingen tog formanden mellem 2003 og 2008 John Jaakke ordet, og han mener, at klubben er kommet for langt ud.

– Pendulet er svunget for langt. Klubben er på afstand. Det ville være bedre, hvis der var flere mennesker i tilsynsrådet og ledelsen, der har tættere forbindelser til De Toekomst og ved, hvad Ajax er. Der er for lidt viden om, hvad der foregår her, sagde han og fortsatte om klubben, som han ser som en familie-virksomhed:

– Og mange familievirksomheder overlader ledelsen af virksomheden, men du ser aldrig faktisk, at kontrollen opgives. Det har vi gjort. I høj grad, efter min mening. Det er på tide at svinge pendulet for at få uret tilbage, lød det fra Jaakke.

I denne sommer har klubben hentet blandt andet danske Anton Gaaei, og han kan muligvis se frem til en lønnedgang. Læs mere om det her.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Helt vildt: I danskerklub er ALLE til salg

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Atletico Madrid interesseret i dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

FC København sælger Nathan Trott

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre