Den hollandske storklub Ajax går for tiden igennem en voldsom krise. Sammen med problemer på banen, hvor man i sidste sæson måtte nøjes med en tredjeplads – og i denne sæson har man kun fem point for de første fem kampe.
Samtidig er klubben kommet i et uheldigt søgelys, da deres tekniske direktør Sven Mislintat skulle have en interessekonflik i løbet af Borna Sosas skifte til klubben i forbindelse med sommerens transfervindue, oplyser det store hollandske medie NOS.
Her handler det om, at spillerens agentbureau AKA Global ejer en aktieandel i Matchmetrics, som Mislintat er majoritetsaktionær i. Det strider mod Ajax' regler, og sagen bliver nu undersøgt af en ekstern gruppe.
Ifølge tyske Bild undersøges sagen nu også af den sælgende klub, Stuttgart.
Mens den undersøgelse er i gang kommer han ikke til at vise sig på Johan Cruijff Arena, og det står klart, at det kommer til at vare flere uger at gennemgå sagen.
Onsdag aften var der indkaldt til ekstraordinær generalforsamling i Ajax på sportskomplekset De Toekomst, hvor der også blev fundet en ny formand, som er blevet Ernst Boekhorst sammen med en ny bestyrelse for de kommende tre år.
Ved generalforsamlingen tog formanden mellem 2003 og 2008 John Jaakke ordet, og han mener, at klubben er kommet for langt ud.
– Pendulet er svunget for langt. Klubben er på afstand. Det ville være bedre, hvis der var flere mennesker i tilsynsrådet og ledelsen, der har tættere forbindelser til De Toekomst og ved, hvad Ajax er. Der er for lidt viden om, hvad der foregår her, sagde han og fortsatte om klubben, som han ser som en familie-virksomhed:
– Og mange familievirksomheder overlader ledelsen af virksomheden, men du ser aldrig faktisk, at kontrollen opgives. Det har vi gjort. I høj grad, efter min mening. Det er på tide at svinge pendulet for at få uret tilbage, lød det fra Jaakke.
I denne sommer har klubben hentet blandt andet danske Anton Gaaei, og han kan muligvis se frem til en lønnedgang. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Dyster Hjulmand-melding
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE