På få måneder har danskerklubben Anderlecht lavet en større udrensning, hvor størstedelen af det rød-hvide præg på klubben er fortid.
Kasper Schmeichel og Thomas Delaney forlængede ikke deres aftaler i sommer, herefter røg Mikkel Hemmersam som akademidirektør og cheftræner Brian Riemer og nu er fodbolddirektør Jesper Fredberg også fortid.
Klubbens tidligere træner Johan Boskamp får ondt i øjnene af at se så stor en udrensning gang på gang, år efter år.
– Det har været en stor komedie, siden Marc Coucke (klubbens ejer, red.) tog over i 2018. Det giver virkelig ingen mening længere. Hvor mange sportsdirektører har de slidt op på de seks år? Syv? Der er ingen stabilitet i klubben. De er hele tiden på udkig, men efter hvad?
13 forskellige trænere har også forsøgt at rejse Anderlecht til fordums styrke under ejer Marc Couckes regeringsperiode. Johan Boskamp mener, at et eller andet er helt galt, siden det er tilfældet.
Han peger på ledelsen.
– Hvis en klub gør det dårligt, er de øverste ansvarlige. (Wouter) Vandenhaute er formand, men jeg nægter at tro på, at (Marc) Coucke ikke også er involveret i de vigtige beslutninger. Han skal give grønt lys. Vandenhaute er en ikke-udøvende formand, ikke sandt? Hvem bestemmer så? Han bliver ved med at gemme sig bag andre. Han har spillet det spil i mere end seks år.
– Anderlecht var en vidunderlig klub. Det smukkeste i Belgien. Men Coucke har brudt med (Constant) Vanden Stocks (succesfuld formand i Anderlecht fra 1971-1996, red.) traditioner. Alt er gået ad helvedes til siden. Det her er ikke Anderlecht, som jeg kender klubben, siger Johan Boskamp ifølge voetbal24.
Selvom flere danskere er færdige i Anderlecht, så bærer klubben fortsat præg af knap to år under dansk ledelse. Mathias Zanka Jørgensen, Kasper Dolberg, Mads Kikkenborg og Anders Dreyer er fortsat på kontrakt, mens Jan Michaelsen er assistenttræner.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER