På få måneder har danskerklubben Anderlecht lavet en større udrensning, hvor størstedelen af det rød-hvide præg på klubben er fortid.
Kasper Schmeichel og Thomas Delaney forlængede ikke deres aftaler i sommer, herefter røg Mikkel Hemmersam som akademidirektør og cheftræner Brian Riemer og nu er fodbolddirektør Jesper Fredberg også fortid.
Klubbens tidligere træner Johan Boskamp får ondt i øjnene af at se så stor en udrensning gang på gang, år efter år.
– Det har været en stor komedie, siden Marc Coucke (klubbens ejer, red.) tog over i 2018. Det giver virkelig ingen mening længere. Hvor mange sportsdirektører har de slidt op på de seks år? Syv? Der er ingen stabilitet i klubben. De er hele tiden på udkig, men efter hvad?
13 forskellige trænere har også forsøgt at rejse Anderlecht til fordums styrke under ejer Marc Couckes regeringsperiode. Johan Boskamp mener, at et eller andet er helt galt, siden det er tilfældet.
Han peger på ledelsen.
– Hvis en klub gør det dårligt, er de øverste ansvarlige. (Wouter) Vandenhaute er formand, men jeg nægter at tro på, at (Marc) Coucke ikke også er involveret i de vigtige beslutninger. Han skal give grønt lys. Vandenhaute er en ikke-udøvende formand, ikke sandt? Hvem bestemmer så? Han bliver ved med at gemme sig bag andre. Han har spillet det spil i mere end seks år.
– Anderlecht var en vidunderlig klub. Det smukkeste i Belgien. Men Coucke har brudt med (Constant) Vanden Stocks (succesfuld formand i Anderlecht fra 1971-1996, red.) traditioner. Alt er gået ad helvedes til siden. Det her er ikke Anderlecht, som jeg kender klubben, siger Johan Boskamp ifølge voetbal24.
Selvom flere danskere er færdige i Anderlecht, så bærer klubben fortsat præg af knap to år under dansk ledelse. Mathias Zanka Jørgensen, Kasper Dolberg, Mads Kikkenborg og Anders Dreyer er fortsat på kontrakt, mens Jan Michaelsen er assistenttræner.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
OPTAKT