Slagter danskerklub: Giver virkelig ingen mening!

Hollandsk fodboldekspert er voldsomt kritisk overfor sin tidligere klub Anderlecht og den seneste udrensning, hvor flere danskere er blevet fyret.



På få måneder har danskerklubben Anderlecht lavet en større udrensning, hvor størstedelen af det rød-hvide præg på klubben er fortid.

Kasper Schmeichel og Thomas Delaney forlængede ikke deres aftaler i sommer, herefter røg Mikkel Hemmersam som akademidirektør og cheftræner Brian Riemer og nu er fodbolddirektør Jesper Fredberg også fortid.

Klubbens tidligere træner Johan Boskamp får ondt i øjnene af at se så stor en udrensning gang på gang, år efter år.

– Det har været en stor komedie, siden Marc Coucke (klubbens ejer, red.) tog over i 2018. Det giver virkelig ingen mening længere. Hvor mange sportsdirektører har de slidt op på de seks år? Syv? Der er ingen stabilitet i klubben. De er hele tiden på udkig, men efter hvad?

13 forskellige trænere har også forsøgt at rejse Anderlecht til fordums styrke under ejer Marc Couckes regeringsperiode. Johan Boskamp mener, at et eller andet er helt galt, siden det er tilfældet.

Han peger på ledelsen.

– Hvis en klub gør det dårligt, er de øverste ansvarlige. (Wouter) Vandenhaute er formand, men jeg nægter at tro på, at (Marc) Coucke ikke også er involveret i de vigtige beslutninger. Han skal give grønt lys. Vandenhaute er en ikke-udøvende formand, ikke sandt? Hvem bestemmer så? Han bliver ved med at gemme sig bag andre. Han har spillet det spil i mere end seks år.

– Anderlecht var en vidunderlig klub. Det smukkeste i Belgien. Men Coucke har brudt med (Constant) Vanden Stocks (succesfuld formand i Anderlecht fra 1971-1996, red.) traditioner. Alt er gået ad helvedes til siden. Det her er ikke Anderlecht, som jeg kender klubben, siger Johan Boskamp ifølge voetbal24.

Selvom flere danskere er færdige i Anderlecht, så bærer klubben fortsat præg af knap to år under dansk ledelse. Mathias Zanka Jørgensen, Kasper Dolberg, Mads Kikkenborg og Anders Dreyer er fortsat på kontrakt, mens Jan Michaelsen er assistenttræner.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bayern München lurer på choktransfer

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Real Madrid – Athletic Club

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job