Slagter danskerklub: Giver virkelig ingen mening!

Hollandsk fodboldekspert er voldsomt kritisk overfor sin tidligere klub Anderlecht og den seneste udrensning, hvor flere danskere er blevet fyret.



På få måneder har danskerklubben Anderlecht lavet en større udrensning, hvor størstedelen af det rød-hvide præg på klubben er fortid.

Kasper Schmeichel og Thomas Delaney forlængede ikke deres aftaler i sommer, herefter røg Mikkel Hemmersam som akademidirektør og cheftræner Brian Riemer og nu er fodbolddirektør Jesper Fredberg også fortid.

Klubbens tidligere træner Johan Boskamp får ondt i øjnene af at se så stor en udrensning gang på gang, år efter år.

– Det har været en stor komedie, siden Marc Coucke (klubbens ejer, red.) tog over i 2018. Det giver virkelig ingen mening længere. Hvor mange sportsdirektører har de slidt op på de seks år? Syv? Der er ingen stabilitet i klubben. De er hele tiden på udkig, men efter hvad?

13 forskellige trænere har også forsøgt at rejse Anderlecht til fordums styrke under ejer Marc Couckes regeringsperiode. Johan Boskamp mener, at et eller andet er helt galt, siden det er tilfældet.

Han peger på ledelsen.

– Hvis en klub gør det dårligt, er de øverste ansvarlige. (Wouter) Vandenhaute er formand, men jeg nægter at tro på, at (Marc) Coucke ikke også er involveret i de vigtige beslutninger. Han skal give grønt lys. Vandenhaute er en ikke-udøvende formand, ikke sandt? Hvem bestemmer så? Han bliver ved med at gemme sig bag andre. Han har spillet det spil i mere end seks år.

– Anderlecht var en vidunderlig klub. Det smukkeste i Belgien. Men Coucke har brudt med (Constant) Vanden Stocks (succesfuld formand i Anderlecht fra 1971-1996, red.) traditioner. Alt er gået ad helvedes til siden. Det her er ikke Anderlecht, som jeg kender klubben, siger Johan Boskamp ifølge voetbal24.

Selvom flere danskere er færdige i Anderlecht, så bærer klubben fortsat præg af knap to år under dansk ledelse. Mathias Zanka Jørgensen, Kasper Dolberg, Mads Kikkenborg og Anders Dreyer er fortsat på kontrakt, mens Jan Michaelsen er assistenttræner.



– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

De vil hente Andreas Maxsø

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

– Det er fuldkommen meningsløst

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet