Slagter Nicolai Jørgensen: 1-0 til træneren

Mandag kom det frem, at Nicolai Jørgensen ikke har en fremtid i Feyenoord. Nu slagtes han af en hollandsk ekspert.



Den tidligere hollandske landsholdsspiller, Hans Kraay jr. er småirriteret over, at den danske angriber Nicolai Jørgensen tillader sig at anmode om et skifte væk fra Feyenoord.

Han roser til gengæld klubbens træner, Arne Slot, der har besluttet at give ham “fri” fra træningen.

– Det er et klart signal fra Slot, og jeg synes, det er et klart signal fra Jørgensen. Han kan bare lukke munden, rapportere ind til første træning og træne selv? Har har jo en kontrakt… De fleste Feyenoord-fans mister ikke deres søvn, lyder det fra eksperten på den hollandske udgave af ESPN, der ikke er færdig med at revse den tidligere danske landsholdsangriber.

– Den her knægt har fået masser af anerkendelse over de seneste år, men har ikke vist noget som helst. Der er intet drive eller udvikling. Det er alt for nemt for forsvarsspillerne at spille mod ham.

Hans Kraay jr. er særligt fortørnet over, at danskeren trods en løn på angiveligt en million euro om året ikke er i stand til at præstere mere regelmæssigt.

– Feyenoord er bedre tjent uden ham. Hvis de lader ham gå på en fri transfer, så sparer de en million euro. Og for en million euro kan man måske få en rigtig god transferfri spiller. Det vil gøre holdet bedre.

– Skal de overhovedet have en ny angriber allerede? Jeg ville bare vente til Jørgensen er væk, for jeg sidder ikke med fornemmelsen af, at der er stor interesse for ham. Det er på tide, han tager videre, og det er rigtig godt, at den nye træner træder i karakter. 1-0 til Arne Slot.

Nicolai Jørgensen har stadig kontrakt med Feyenoord en sæson endnu, men den 30-årige angriber har formentlig spillet sin sidste kamp for klubben, som han har været i siden 2016.





Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Han afløser Mourinho

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner