Spår kortvarigt ophold i Anderlecht for Dolberg

Kasper Dolbergs ophold i Anderlecht bliver en kort fornøjelse, hvis danskeren genfinder sit tidligere niveau. Sådan lyder vurderingen fra Jesper Fredberg inden aftenens sæsonpremiere.



Der venter en spændende kamp for Kasper Dolberg i aften, hvor den belgiske liga sparkes i gang med et opgør mellem Union St. Gilloise og Anderlecht. 

Efter et par svære år skal angriberen, der har spillet 40 landskampe for Danmark, forsøge at få gang i karrieren igen efter skiftet fra Nice til Anderlecht. 

Den belgiske klub har betalt 45 millioner kroner for Kasper Dolberg, men Anderlecht-sportsdirektør Jesper Fredberg føler, at Bruxelles-klubben har gjort en god handel. 

– Han kostede meget, men jeg vil ikke kalde ham en dyr spiller. Vi var i stand til at lave en god handel. I de seneste to år har vi ikke set den Dolberg, vi kender, men vi mener, at han passer til den fodbold, Anderlecht spiller, lyder det, ifølge Sporza, fra Jesper Fredberg. 

– Han er en meget bevægelig angriber, meget kølig foran mål, og så er han sulten. Kasper havde mange muligheder, men han valgt Anderlecht. Fordi han er så sulten.

Anderlecht har denne sommer også hentet den argentinske angriber Luis Vazquez i Boca Juniors, men i interviewet med Sporza understreger Jesper Fredberg, at Dolberg i øjeblikket er førstevalget i angrebet. 

– Vazquez er en investering i fremtiden. For hvis Kasper finder sit niveau, så bliver han ikke i Anderlecht i årevis. 

Kasper Dolberg scorede blot ét ligamål i sidste sæson, men danskeren har haft en fin opstart i Anderlecht, hvor han blandt andet har scoret et flot mål mod Ajax i en testkamp. 





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De køber ham for 740 mio.

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA spiller sig videre trods rødt kort

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud