Der venter en spændende kamp for Kasper Dolberg i aften, hvor den belgiske liga sparkes i gang med et opgør mellem Union St. Gilloise og Anderlecht.
Efter et par svære år skal angriberen, der har spillet 40 landskampe for Danmark, forsøge at få gang i karrieren igen efter skiftet fra Nice til Anderlecht.
Den belgiske klub har betalt 45 millioner kroner for Kasper Dolberg, men Anderlecht-sportsdirektør Jesper Fredberg føler, at Bruxelles-klubben har gjort en god handel.
– Han kostede meget, men jeg vil ikke kalde ham en dyr spiller. Vi var i stand til at lave en god handel. I de seneste to år har vi ikke set den Dolberg, vi kender, men vi mener, at han passer til den fodbold, Anderlecht spiller, lyder det, ifølge Sporza, fra Jesper Fredberg.
– Han er en meget bevægelig angriber, meget kølig foran mål, og så er han sulten. Kasper havde mange muligheder, men han valgt Anderlecht. Fordi han er så sulten.
Anderlecht har denne sommer også hentet den argentinske angriber Luis Vazquez i Boca Juniors, men i interviewet med Sporza understreger Jesper Fredberg, at Dolberg i øjeblikket er førstevalget i angrebet.
– Vazquez er en investering i fremtiden. For hvis Kasper finder sit niveau, så bliver han ikke i Anderlecht i årevis.
Kasper Dolberg scorede blot ét ligamål i sidste sæson, men danskeren har haft en fin opstart i Anderlecht, hvor han blandt andet har scoret et flot mål mod Ajax i en testkamp.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER