Spår kortvarigt ophold i Anderlecht for Dolberg

Kasper Dolbergs ophold i Anderlecht bliver en kort fornøjelse, hvis danskeren genfinder sit tidligere niveau. Sådan lyder vurderingen fra Jesper Fredberg inden aftenens sæsonpremiere.



Der venter en spændende kamp for Kasper Dolberg i aften, hvor den belgiske liga sparkes i gang med et opgør mellem Union St. Gilloise og Anderlecht. 

Efter et par svære år skal angriberen, der har spillet 40 landskampe for Danmark, forsøge at få gang i karrieren igen efter skiftet fra Nice til Anderlecht. 

Den belgiske klub har betalt 45 millioner kroner for Kasper Dolberg, men Anderlecht-sportsdirektør Jesper Fredberg føler, at Bruxelles-klubben har gjort en god handel. 

– Han kostede meget, men jeg vil ikke kalde ham en dyr spiller. Vi var i stand til at lave en god handel. I de seneste to år har vi ikke set den Dolberg, vi kender, men vi mener, at han passer til den fodbold, Anderlecht spiller, lyder det, ifølge Sporza, fra Jesper Fredberg. 

– Han er en meget bevægelig angriber, meget kølig foran mål, og så er han sulten. Kasper havde mange muligheder, men han valgt Anderlecht. Fordi han er så sulten.

Anderlecht har denne sommer også hentet den argentinske angriber Luis Vazquez i Boca Juniors, men i interviewet med Sporza understreger Jesper Fredberg, at Dolberg i øjeblikket er førstevalget i angrebet. 

– Vazquez er en investering i fremtiden. For hvis Kasper finder sit niveau, så bliver han ikke i Anderlecht i årevis. 

Kasper Dolberg scorede blot ét ligamål i sidste sæson, men danskeren har haft en fin opstart i Anderlecht, hvor han blandt andet har scoret et flot mål mod Ajax i en testkamp. 





LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Brøndby henter keeper – her er planen

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Får afvist bud på dansk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

De lurer på Kjærgaard

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

England – Kroatien

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’