Spår kortvarigt ophold i Anderlecht for Dolberg

Kasper Dolbergs ophold i Anderlecht bliver en kort fornøjelse, hvis danskeren genfinder sit tidligere niveau. Sådan lyder vurderingen fra Jesper Fredberg inden aftenens sæsonpremiere.



Der venter en spændende kamp for Kasper Dolberg i aften, hvor den belgiske liga sparkes i gang med et opgør mellem Union St. Gilloise og Anderlecht. 

Efter et par svære år skal angriberen, der har spillet 40 landskampe for Danmark, forsøge at få gang i karrieren igen efter skiftet fra Nice til Anderlecht. 

Den belgiske klub har betalt 45 millioner kroner for Kasper Dolberg, men Anderlecht-sportsdirektør Jesper Fredberg føler, at Bruxelles-klubben har gjort en god handel. 

– Han kostede meget, men jeg vil ikke kalde ham en dyr spiller. Vi var i stand til at lave en god handel. I de seneste to år har vi ikke set den Dolberg, vi kender, men vi mener, at han passer til den fodbold, Anderlecht spiller, lyder det, ifølge Sporza, fra Jesper Fredberg. 

– Han er en meget bevægelig angriber, meget kølig foran mål, og så er han sulten. Kasper havde mange muligheder, men han valgt Anderlecht. Fordi han er så sulten.

Anderlecht har denne sommer også hentet den argentinske angriber Luis Vazquez i Boca Juniors, men i interviewet med Sporza understreger Jesper Fredberg, at Dolberg i øjeblikket er førstevalget i angrebet. 

– Vazquez er en investering i fremtiden. For hvis Kasper finder sit niveau, så bliver han ikke i Anderlecht i årevis. 

Kasper Dolberg scorede blot ét ligamål i sidste sæson, men danskeren har haft en fin opstart i Anderlecht, hvor han blandt andet har scoret et flot mål mod Ajax i en testkamp. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Irak

Frederiksen renser ud

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne

Portugal – Usbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Senegal

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Conrad Harder får argentinsk chef

Et skridt tættere Englands største stadion

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Colombia – DR Congo

Her kan du se Argentina mod Østrig

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Slagter stjerner: Noget lort!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links