Spår kortvarigt ophold i Anderlecht for Dolberg

Kasper Dolbergs ophold i Anderlecht bliver en kort fornøjelse, hvis danskeren genfinder sit tidligere niveau. Sådan lyder vurderingen fra Jesper Fredberg inden aftenens sæsonpremiere.



Der venter en spændende kamp for Kasper Dolberg i aften, hvor den belgiske liga sparkes i gang med et opgør mellem Union St. Gilloise og Anderlecht. 

Efter et par svære år skal angriberen, der har spillet 40 landskampe for Danmark, forsøge at få gang i karrieren igen efter skiftet fra Nice til Anderlecht. 

Den belgiske klub har betalt 45 millioner kroner for Kasper Dolberg, men Anderlecht-sportsdirektør Jesper Fredberg føler, at Bruxelles-klubben har gjort en god handel. 

– Han kostede meget, men jeg vil ikke kalde ham en dyr spiller. Vi var i stand til at lave en god handel. I de seneste to år har vi ikke set den Dolberg, vi kender, men vi mener, at han passer til den fodbold, Anderlecht spiller, lyder det, ifølge Sporza, fra Jesper Fredberg. 

– Han er en meget bevægelig angriber, meget kølig foran mål, og så er han sulten. Kasper havde mange muligheder, men han valgt Anderlecht. Fordi han er så sulten.

Anderlecht har denne sommer også hentet den argentinske angriber Luis Vazquez i Boca Juniors, men i interviewet med Sporza understreger Jesper Fredberg, at Dolberg i øjeblikket er førstevalget i angrebet. 

– Vazquez er en investering i fremtiden. For hvis Kasper finder sit niveau, så bliver han ikke i Anderlecht i årevis. 

Kasper Dolberg scorede blot ét ligamål i sidste sæson, men danskeren har haft en fin opstart i Anderlecht, hvor han blandt andet har scoret et flot mål mod Ajax i en testkamp. 





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Arsenal skal til Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’