Spurgt ind til transfer: ‘Har du hørt noget?’

Anders Dreyer blev matchvinder for Anderlecht. Målet var hans bare anden i denne sæson, så det var lidt af en forløsning for den tidligere Superliga-profil.



I sidste sæson scorede Anders Dreyer 15 gange i den bedste belgiske række, men i denne sæson har det slet ikke kørt for den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg-spiller.

Landsholdsbobleren fik dog endelig lidt medvind, da han et par minutter før tid i søndagens opgør mod bundproppen Beerschot scorede det afgørende mål i sejren på 2-1, og dermed sikrede han altså Anderlecht tre enormt vigtige point.

– Det er en fantastisk følelse, både for holdet og mig personligt. Det var mit andet i sæsonen, og det er et stykke tid siden sidst. Min fejring var ikke et udtryk for personlig lettelse – jeg var bare glad for, at målet kom i sidste minut, lød det efter opgøret fra Anders Dreyer ifølge voetbalkrant.com.

Den 26-årige kantspiller, der har så giftigt et hug med venstre, håber, at målet kan være med til at kickstarte hans sæson.

– Jeg bekymrer mig ikke så meget om kritik. Det vigtigste er, at vi er i top tre i Belgien og gør det godt i Europa League. Det vægter højere end mine egne præstationer, siger Dreyer.

Man må også formode, at han heller ikke længere er så varm på transfermarkedet. Alligevel fik han spørgsmålet, om der skal ske noget i januar.

– Ikke rigtig. Min kone og jeg er glade her og har boet her i næsten to år nu. Har klubben talt med mig om det? Nej. Hvorfor? Har du hørt noget?, lyder det med et glimt i øjet fra Dreyer, der forklarer:

– Nej, jeg nyder bare at komme på Neerpede (træningsanlægget, red.) hver eneste dag. Det er en dejlig klub, og jeg er rigtig glad.

Mens Anders Dreyer scorede et sjældent mål, kom Kasper Dolberg for en gang skyld ikke på tavlen for Anderlecht, efter han har smadret mål ind på stribe på det seneste for Bruxelles-klubben.

Anderlecht ligger aktuelt otte point efter topholdet Genk, mens der er fire point op til Club Brugge på andenpladsen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Leverkusen – Bayern

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Andreas Christensen afviser tilbud

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

FC København – OB

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF