Spurgt ind til transfer: ‘Har du hørt noget?’

Anders Dreyer blev matchvinder for Anderlecht. Målet var hans bare anden i denne sæson, så det var lidt af en forløsning for den tidligere Superliga-profil.



I sidste sæson scorede Anders Dreyer 15 gange i den bedste belgiske række, men i denne sæson har det slet ikke kørt for den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg-spiller.

Landsholdsbobleren fik dog endelig lidt medvind, da han et par minutter før tid i søndagens opgør mod bundproppen Beerschot scorede det afgørende mål i sejren på 2-1, og dermed sikrede han altså Anderlecht tre enormt vigtige point.

– Det er en fantastisk følelse, både for holdet og mig personligt. Det var mit andet i sæsonen, og det er et stykke tid siden sidst. Min fejring var ikke et udtryk for personlig lettelse – jeg var bare glad for, at målet kom i sidste minut, lød det efter opgøret fra Anders Dreyer ifølge voetbalkrant.com.

Den 26-årige kantspiller, der har så giftigt et hug med venstre, håber, at målet kan være med til at kickstarte hans sæson.

– Jeg bekymrer mig ikke så meget om kritik. Det vigtigste er, at vi er i top tre i Belgien og gør det godt i Europa League. Det vægter højere end mine egne præstationer, siger Dreyer.

Man må også formode, at han heller ikke længere er så varm på transfermarkedet. Alligevel fik han spørgsmålet, om der skal ske noget i januar.

– Ikke rigtig. Min kone og jeg er glade her og har boet her i næsten to år nu. Har klubben talt med mig om det? Nej. Hvorfor? Har du hørt noget?, lyder det med et glimt i øjet fra Dreyer, der forklarer:

– Nej, jeg nyder bare at komme på Neerpede (træningsanlægget, red.) hver eneste dag. Det er en dejlig klub, og jeg er rigtig glad.

Mens Anders Dreyer scorede et sjældent mål, kom Kasper Dolberg for en gang skyld ikke på tavlen for Anderlecht, efter han har smadret mål ind på stribe på det seneste for Bruxelles-klubben.

Anderlecht ligger aktuelt otte point efter topholdet Genk, mens der er fire point op til Club Brugge på andenpladsen.





LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afslører Brøndbys transferplaner

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De viser interesse for Lyngby-profil

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek