Spurgt ind til transfer: ‘Har du hørt noget?’

Anders Dreyer blev matchvinder for Anderlecht. Målet var hans bare anden i denne sæson, så det var lidt af en forløsning for den tidligere Superliga-profil.



I sidste sæson scorede Anders Dreyer 15 gange i den bedste belgiske række, men i denne sæson har det slet ikke kørt for den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg-spiller.

Landsholdsbobleren fik dog endelig lidt medvind, da han et par minutter før tid i søndagens opgør mod bundproppen Beerschot scorede det afgørende mål i sejren på 2-1, og dermed sikrede han altså Anderlecht tre enormt vigtige point.

– Det er en fantastisk følelse, både for holdet og mig personligt. Det var mit andet i sæsonen, og det er et stykke tid siden sidst. Min fejring var ikke et udtryk for personlig lettelse – jeg var bare glad for, at målet kom i sidste minut, lød det efter opgøret fra Anders Dreyer ifølge voetbalkrant.com.

Den 26-årige kantspiller, der har så giftigt et hug med venstre, håber, at målet kan være med til at kickstarte hans sæson.

– Jeg bekymrer mig ikke så meget om kritik. Det vigtigste er, at vi er i top tre i Belgien og gør det godt i Europa League. Det vægter højere end mine egne præstationer, siger Dreyer.

Man må også formode, at han heller ikke længere er så varm på transfermarkedet. Alligevel fik han spørgsmålet, om der skal ske noget i januar.

– Ikke rigtig. Min kone og jeg er glade her og har boet her i næsten to år nu. Har klubben talt med mig om det? Nej. Hvorfor? Har du hørt noget?, lyder det med et glimt i øjet fra Dreyer, der forklarer:

– Nej, jeg nyder bare at komme på Neerpede (træningsanlægget, red.) hver eneste dag. Det er en dejlig klub, og jeg er rigtig glad.

Mens Anders Dreyer scorede et sjældent mål, kom Kasper Dolberg for en gang skyld ikke på tavlen for Anderlecht, efter han har smadret mål ind på stribe på det seneste for Bruxelles-klubben.

Anderlecht ligger aktuelt otte point efter topholdet Genk, mens der er fire point op til Club Brugge på andenpladsen.





Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Manchester United afviser Barça og Bayern

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Jens Stage-transfer meldes kollapset



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Dansk angriber sat til salg

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

‘Et af de største danske resultater’

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: AGF klarede presset!