I sidste sæson scorede Anders Dreyer 15 gange i den bedste belgiske række, men i denne sæson har det slet ikke kørt for den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg-spiller.
Landsholdsbobleren fik dog endelig lidt medvind, da han et par minutter før tid i søndagens opgør mod bundproppen Beerschot scorede det afgørende mål i sejren på 2-1, og dermed sikrede han altså Anderlecht tre enormt vigtige point.
– Det er en fantastisk følelse, både for holdet og mig personligt. Det var mit andet i sæsonen, og det er et stykke tid siden sidst. Min fejring var ikke et udtryk for personlig lettelse – jeg var bare glad for, at målet kom i sidste minut, lød det efter opgøret fra Anders Dreyer ifølge voetbalkrant.com.
Den 26-årige kantspiller, der har så giftigt et hug med venstre, håber, at målet kan være med til at kickstarte hans sæson.
– Jeg bekymrer mig ikke så meget om kritik. Det vigtigste er, at vi er i top tre i Belgien og gør det godt i Europa League. Det vægter højere end mine egne præstationer, siger Dreyer.
Man må også formode, at han heller ikke længere er så varm på transfermarkedet. Alligevel fik han spørgsmålet, om der skal ske noget i januar.
– Ikke rigtig. Min kone og jeg er glade her og har boet her i næsten to år nu. Har klubben talt med mig om det? Nej. Hvorfor? Har du hørt noget?, lyder det med et glimt i øjet fra Dreyer, der forklarer:
– Nej, jeg nyder bare at komme på Neerpede (træningsanlægget, red.) hver eneste dag. Det er en dejlig klub, og jeg er rigtig glad.
Mens Anders Dreyer scorede et sjældent mål, kom Kasper Dolberg for en gang skyld ikke på tavlen for Anderlecht, efter han har smadret mål ind på stribe på det seneste for Bruxelles-klubben.
Anderlecht ligger aktuelt otte point efter topholdet Genk, mens der er fire point op til Club Brugge på andenpladsen.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt