I sidste sæson scorede Anders Dreyer 15 gange i den bedste belgiske række, men i denne sæson har det slet ikke kørt for den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg-spiller.
Landsholdsbobleren fik dog endelig lidt medvind, da han et par minutter før tid i søndagens opgør mod bundproppen Beerschot scorede det afgørende mål i sejren på 2-1, og dermed sikrede han altså Anderlecht tre enormt vigtige point.
– Det er en fantastisk følelse, både for holdet og mig personligt. Det var mit andet i sæsonen, og det er et stykke tid siden sidst. Min fejring var ikke et udtryk for personlig lettelse – jeg var bare glad for, at målet kom i sidste minut, lød det efter opgøret fra Anders Dreyer ifølge voetbalkrant.com.
Den 26-årige kantspiller, der har så giftigt et hug med venstre, håber, at målet kan være med til at kickstarte hans sæson.
– Jeg bekymrer mig ikke så meget om kritik. Det vigtigste er, at vi er i top tre i Belgien og gør det godt i Europa League. Det vægter højere end mine egne præstationer, siger Dreyer.
Man må også formode, at han heller ikke længere er så varm på transfermarkedet. Alligevel fik han spørgsmålet, om der skal ske noget i januar.
– Ikke rigtig. Min kone og jeg er glade her og har boet her i næsten to år nu. Har klubben talt med mig om det? Nej. Hvorfor? Har du hørt noget?, lyder det med et glimt i øjet fra Dreyer, der forklarer:
– Nej, jeg nyder bare at komme på Neerpede (træningsanlægget, red.) hver eneste dag. Det er en dejlig klub, og jeg er rigtig glad.
Mens Anders Dreyer scorede et sjældent mål, kom Kasper Dolberg for en gang skyld ikke på tavlen for Anderlecht, efter han har smadret mål ind på stribe på det seneste for Bruxelles-klubben.
Anderlecht ligger aktuelt otte point efter topholdet Genk, mens der er fire point op til Club Brugge på andenpladsen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
INTERVIEW