Stor kritik af Fredberg: Har et begrænset netværk

Jesper Fredberg får en hård dom for Anderlechts ageren i januar-transfervinduet.



Jesper Fredberg har fået en hård dom, efter at den danske fodbolddirektør har været igennem sit første transfervindue i spidsen for RSC Anderlecht. 

Her formåede han at hente Anders Dreyer til klubben sammen med den 34-årige aldrende angriber Islam Slimani, der kom til fra Brest. 

Modsat sagde Anderlecht farvel til Fabio Silva og Sebastiano Esposito, hvis lejeaftaler blev ophørt. Derudover blev 16-årige Julien Duranville solgt til Borussia Dortmund for et større millionbeløb, og så blev Anouar Ait El Hajj og Wesley Hoedt skibbet videre. Her var det særligt vigtigt at finde en ny klub til Hoedt, som var en dyr spiller at have gående i klubben.

I alt to spillere ind og fem spillere ud er facit for RSC Anderlecht, og i mediet Sporza er dommen fra journalisten Tom Boudewell, at Anderlecht er kommet svækket ud af vinduet, selv om klubbens danske cheftræner, Brian Riemer, tidligere har udtalt man den 1. februar vil have et bedre hold. Det synes Boudewell på ingen måde, og han er ude med en skarp kritik af Fredberg.

– De kom ud af transfervinduet på en elendig måde. Selv om deres nye direktør blev ansat for nylig, så viste hans netværk i forhold til at skaffe spillere sig at være for småt og begrænset lige nu og her. Det var en panikløsning at hente en 34-årig tidligere topangriber, og det viser ingen vision eller styrke, lyder den hårde dom over danskeren.

Her peges der på, at Anderlecht blev afvist i jagten på flere angribere. Thomas Henry, Sory Kaba og Michael Frey lykkedes klubben ikke med, og på transfervinduets sidste dag kunne man heller ikke hente Tolu Arokodare og Amine Salama, melder Sporza. Derudover jagtede man angiveligt også en venstre back uden held.

Fredberg lykkedes ifølge Boudewell heller ikke med at komme af med Hendrik van Crombrugge og Adrien Trebel, og alt ovenstående kombineret med salgene af Anoaur El Hadj og Julien Duranville, som Anderlecht har solgt i en ung alder, får Boudewell til at konkludere, at Anderlecht er mere end et såret dyr.

Til Jesper Fredbergs forsvar har meldingerne fra Belgien været, at Anderlecht er presset økonomisk, hvilket bestemt ikke har gjort arbejdsvilkårerne nemmere for danskeren.

Jesper Fredberg var særligt kendt for i Viborg at finde ukendte spillere, som senere fik et gennembrud for så at blive solgt for større summer. Justin Lonwijk er et glimrende eksempel på sådan en spiller, ligesom Jay Roy-Grot, der bombede løs for Viborg i efteråret, også er på affyringsrampen til at indbringe den danske klub et tocifret millionbeløb.

Denne form for magi håber RSC Anderlecht utvivlsomt også på, at Jesper Fredberg kan tilføre klubben, som har været igennem en stor nedtur i denne sæson.







LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM