Jesper Fredberg har fået en hård dom, efter at den danske fodbolddirektør har været igennem sit første transfervindue i spidsen for RSC Anderlecht.
Her formåede han at hente Anders Dreyer til klubben sammen med den 34-årige aldrende angriber Islam Slimani, der kom til fra Brest.
Modsat sagde Anderlecht farvel til Fabio Silva og Sebastiano Esposito, hvis lejeaftaler blev ophørt. Derudover blev 16-årige Julien Duranville solgt til Borussia Dortmund for et større millionbeløb, og så blev Anouar Ait El Hajj og Wesley Hoedt skibbet videre. Her var det særligt vigtigt at finde en ny klub til Hoedt, som var en dyr spiller at have gående i klubben.
I alt to spillere ind og fem spillere ud er facit for RSC Anderlecht, og i mediet Sporza er dommen fra journalisten Tom Boudewell, at Anderlecht er kommet svækket ud af vinduet, selv om klubbens danske cheftræner, Brian Riemer, tidligere har udtalt man den 1. februar vil have et bedre hold. Det synes Boudewell på ingen måde, og han er ude med en skarp kritik af Fredberg.
– De kom ud af transfervinduet på en elendig måde. Selv om deres nye direktør blev ansat for nylig, så viste hans netværk i forhold til at skaffe spillere sig at være for småt og begrænset lige nu og her. Det var en panikløsning at hente en 34-årig tidligere topangriber, og det viser ingen vision eller styrke, lyder den hårde dom over danskeren.
Her peges der på, at Anderlecht blev afvist i jagten på flere angribere. Thomas Henry, Sory Kaba og Michael Frey lykkedes klubben ikke med, og på transfervinduets sidste dag kunne man heller ikke hente Tolu Arokodare og Amine Salama, melder Sporza. Derudover jagtede man angiveligt også en venstre back uden held.
Fredberg lykkedes ifølge Boudewell heller ikke med at komme af med Hendrik van Crombrugge og Adrien Trebel, og alt ovenstående kombineret med salgene af Anoaur El Hadj og Julien Duranville, som Anderlecht har solgt i en ung alder, får Boudewell til at konkludere, at Anderlecht er mere end et såret dyr.
Til Jesper Fredbergs forsvar har meldingerne fra Belgien været, at Anderlecht er presset økonomisk, hvilket bestemt ikke har gjort arbejdsvilkårerne nemmere for danskeren.
Jesper Fredberg var særligt kendt for i Viborg at finde ukendte spillere, som senere fik et gennembrud for så at blive solgt for større summer. Justin Lonwijk er et glimrende eksempel på sådan en spiller, ligesom Jay Roy-Grot, der bombede løs for Viborg i efteråret, også er på affyringsrampen til at indbringe den danske klub et tocifret millionbeløb.
Denne form for magi håber RSC Anderlecht utvivlsomt også på, at Jesper Fredberg kan tilføre klubben, som har været igennem en stor nedtur i denne sæson.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
– Lidt af en bombe
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle