Jesper Fredberg har fået en hård dom, efter at den danske fodbolddirektør har været igennem sit første transfervindue i spidsen for RSC Anderlecht.
Her formåede han at hente Anders Dreyer til klubben sammen med den 34-årige aldrende angriber Islam Slimani, der kom til fra Brest.
Modsat sagde Anderlecht farvel til Fabio Silva og Sebastiano Esposito, hvis lejeaftaler blev ophørt. Derudover blev 16-årige Julien Duranville solgt til Borussia Dortmund for et større millionbeløb, og så blev Anouar Ait El Hajj og Wesley Hoedt skibbet videre. Her var det særligt vigtigt at finde en ny klub til Hoedt, som var en dyr spiller at have gående i klubben.
I alt to spillere ind og fem spillere ud er facit for RSC Anderlecht, og i mediet Sporza er dommen fra journalisten Tom Boudewell, at Anderlecht er kommet svækket ud af vinduet, selv om klubbens danske cheftræner, Brian Riemer, tidligere har udtalt man den 1. februar vil have et bedre hold. Det synes Boudewell på ingen måde, og han er ude med en skarp kritik af Fredberg.
– De kom ud af transfervinduet på en elendig måde. Selv om deres nye direktør blev ansat for nylig, så viste hans netværk i forhold til at skaffe spillere sig at være for småt og begrænset lige nu og her. Det var en panikløsning at hente en 34-årig tidligere topangriber, og det viser ingen vision eller styrke, lyder den hårde dom over danskeren.
Her peges der på, at Anderlecht blev afvist i jagten på flere angribere. Thomas Henry, Sory Kaba og Michael Frey lykkedes klubben ikke med, og på transfervinduets sidste dag kunne man heller ikke hente Tolu Arokodare og Amine Salama, melder Sporza. Derudover jagtede man angiveligt også en venstre back uden held.
Fredberg lykkedes ifølge Boudewell heller ikke med at komme af med Hendrik van Crombrugge og Adrien Trebel, og alt ovenstående kombineret med salgene af Anoaur El Hadj og Julien Duranville, som Anderlecht har solgt i en ung alder, får Boudewell til at konkludere, at Anderlecht er mere end et såret dyr.
Til Jesper Fredbergs forsvar har meldingerne fra Belgien været, at Anderlecht er presset økonomisk, hvilket bestemt ikke har gjort arbejdsvilkårerne nemmere for danskeren.
Jesper Fredberg var særligt kendt for i Viborg at finde ukendte spillere, som senere fik et gennembrud for så at blive solgt for større summer. Justin Lonwijk er et glimrende eksempel på sådan en spiller, ligesom Jay Roy-Grot, der bombede løs for Viborg i efteråret, også er på affyringsrampen til at indbringe den danske klub et tocifret millionbeløb.
Denne form for magi håber RSC Anderlecht utvivlsomt også på, at Jesper Fredberg kan tilføre klubben, som har været igennem en stor nedtur i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund