Store VM-drømme: I løbende dialog med Hjulmand

Den danske midtbanedynamo har taget kolossale skridt de seneste år.



I 2019 drog Casper Nielsen på eventyr i udlandet.

Royal Union SG i den næstbedste belgiske række hentede midtbanespilleren i OB. Tre år senere står han med belgiske sølvmedaljer, en Champions League-debut og landsholdsudtagelser på cv'et.

Den fremtid stod ikke ligefrem mejslet i sten, da han sagde farvel til Superligaen. Men Casper Nielsen er beviset på, at hårdt arbejde belønner sig, og at man nogle gange skal tage en chance. På de parametre håber han på, at kunne agere forbillede for andre unge og håbefulde fodboldspillere.

– Det vil jeg også gerne være [rollemodel, red.]. Jeg har det sådan, at nu har det handlet lidt om min mavefornemmelse i forhold til, hvordan jeg har følt omkring tingene og mine valg. Men i bund og grund har det handlet om hårdt arbejde. Jeg vil også sige til andre, at alt er muligt, hvis du er villig til at ofre nogle ting og arbejde jernhamrende hårdt, så kan tingene i fodbold ændre sig lynhurtigt, siger Casper Nielsen til den skrevne presse i landsholdslejren.

Det første år i Belgien bød på overlevelse i den næstbedste række med Union SG for Casper Nielsen, året efter rykkede de op og i sidste sæson vandt de sølvmedaljer stik imod alle odds.

– Jeg prøver at gøre det jeg kan og arbejde hårdt hver dag. Jeg ved også, at der fortsat ligger en masse hårdt arbejde foran mig. Nu har jeg på klubplan taget et skridt op til en topklub, hvor jeg forhåbentlig kan tage de næste skridt. Og så handler det også om at nyde det, mens du er i det. Jeg ved, hvor hurtigt det går. Mine tre år i Union de forsvandt lynhurtigt. Så lige nu prøver jeg at nyde det, det er super fedt og jeg er selvfølgelig også stolt over den vej jeg har taget.

Rejsen i Belgien har også stadfæstet Casper Nielsens plads som en af de bedste midtbanespillere i Jupiler Pro League, hvilket sikrede ham et stort skifte til Club Brugge denne sommer. Her er han fast mand, og nu handler det om at holde snuden i sporet, så drømmen om VM for Danmark holdes i live.

– Det kunne jeg godt være [være en af boblerne, red.]. Også fordi jeg er forholdsvis ny i den her sammenhæng. Jeg snakker med Kasper [Hjulmand, red.] løbende, og han ser også mine kampe. Med det projekt vi har gang i hos Brugge, så handler det om at fortsætte med at klø på, så der forhåbentlig kan være en plads til mig, siger Casper Nielsen om VM-drømmen.

28-årige Casper Nielsen har to gange været udtaget til landsholdet, men han har endnu sin debut til gode for Danmark.





LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind