I 2019 drog Casper Nielsen på eventyr i udlandet.
Royal Union SG i den næstbedste belgiske række hentede midtbanespilleren i OB. Tre år senere står han med belgiske sølvmedaljer, en Champions League-debut og landsholdsudtagelser på cv'et.
Den fremtid stod ikke ligefrem mejslet i sten, da han sagde farvel til Superligaen. Men Casper Nielsen er beviset på, at hårdt arbejde belønner sig, og at man nogle gange skal tage en chance. På de parametre håber han på, at kunne agere forbillede for andre unge og håbefulde fodboldspillere.
– Det vil jeg også gerne være [rollemodel, red.]. Jeg har det sådan, at nu har det handlet lidt om min mavefornemmelse i forhold til, hvordan jeg har følt omkring tingene og mine valg. Men i bund og grund har det handlet om hårdt arbejde. Jeg vil også sige til andre, at alt er muligt, hvis du er villig til at ofre nogle ting og arbejde jernhamrende hårdt, så kan tingene i fodbold ændre sig lynhurtigt, siger Casper Nielsen til den skrevne presse i landsholdslejren.
Det første år i Belgien bød på overlevelse i den næstbedste række med Union SG for Casper Nielsen, året efter rykkede de op og i sidste sæson vandt de sølvmedaljer stik imod alle odds.
– Jeg prøver at gøre det jeg kan og arbejde hårdt hver dag. Jeg ved også, at der fortsat ligger en masse hårdt arbejde foran mig. Nu har jeg på klubplan taget et skridt op til en topklub, hvor jeg forhåbentlig kan tage de næste skridt. Og så handler det også om at nyde det, mens du er i det. Jeg ved, hvor hurtigt det går. Mine tre år i Union de forsvandt lynhurtigt. Så lige nu prøver jeg at nyde det, det er super fedt og jeg er selvfølgelig også stolt over den vej jeg har taget.
Rejsen i Belgien har også stadfæstet Casper Nielsens plads som en af de bedste midtbanespillere i Jupiler Pro League, hvilket sikrede ham et stort skifte til Club Brugge denne sommer. Her er han fast mand, og nu handler det om at holde snuden i sporet, så drømmen om VM for Danmark holdes i live.
– Det kunne jeg godt være [være en af boblerne, red.]. Også fordi jeg er forholdsvis ny i den her sammenhæng. Jeg snakker med Kasper [Hjulmand, red.] løbende, og han ser også mine kampe. Med det projekt vi har gang i hos Brugge, så handler det om at fortsætte med at klø på, så der forhåbentlig kan være en plads til mig, siger Casper Nielsen om VM-drømmen.
28-årige Casper Nielsen har to gange været udtaget til landsholdet, men han har endnu sin debut til gode for Danmark.
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE