I 2019 drog Casper Nielsen på eventyr i udlandet.
Royal Union SG i den næstbedste belgiske række hentede midtbanespilleren i OB. Tre år senere står han med belgiske sølvmedaljer, en Champions League-debut og landsholdsudtagelser på cv'et.
Den fremtid stod ikke ligefrem mejslet i sten, da han sagde farvel til Superligaen. Men Casper Nielsen er beviset på, at hårdt arbejde belønner sig, og at man nogle gange skal tage en chance. På de parametre håber han på, at kunne agere forbillede for andre unge og håbefulde fodboldspillere.
– Det vil jeg også gerne være [rollemodel, red.]. Jeg har det sådan, at nu har det handlet lidt om min mavefornemmelse i forhold til, hvordan jeg har følt omkring tingene og mine valg. Men i bund og grund har det handlet om hårdt arbejde. Jeg vil også sige til andre, at alt er muligt, hvis du er villig til at ofre nogle ting og arbejde jernhamrende hårdt, så kan tingene i fodbold ændre sig lynhurtigt, siger Casper Nielsen til den skrevne presse i landsholdslejren.
Det første år i Belgien bød på overlevelse i den næstbedste række med Union SG for Casper Nielsen, året efter rykkede de op og i sidste sæson vandt de sølvmedaljer stik imod alle odds.
– Jeg prøver at gøre det jeg kan og arbejde hårdt hver dag. Jeg ved også, at der fortsat ligger en masse hårdt arbejde foran mig. Nu har jeg på klubplan taget et skridt op til en topklub, hvor jeg forhåbentlig kan tage de næste skridt. Og så handler det også om at nyde det, mens du er i det. Jeg ved, hvor hurtigt det går. Mine tre år i Union de forsvandt lynhurtigt. Så lige nu prøver jeg at nyde det, det er super fedt og jeg er selvfølgelig også stolt over den vej jeg har taget.
Rejsen i Belgien har også stadfæstet Casper Nielsens plads som en af de bedste midtbanespillere i Jupiler Pro League, hvilket sikrede ham et stort skifte til Club Brugge denne sommer. Her er han fast mand, og nu handler det om at holde snuden i sporet, så drømmen om VM for Danmark holdes i live.
– Det kunne jeg godt være [være en af boblerne, red.]. Også fordi jeg er forholdsvis ny i den her sammenhæng. Jeg snakker med Kasper [Hjulmand, red.] løbende, og han ser også mine kampe. Med det projekt vi har gang i hos Brugge, så handler det om at fortsætte med at klø på, så der forhåbentlig kan være en plads til mig, siger Casper Nielsen om VM-drømmen.
28-årige Casper Nielsen har to gange været udtaget til landsholdet, men han har endnu sin debut til gode for Danmark.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER