De sluttede som nummer to i ligaen i sidste sæson, og dermed har belgiske Gent sikret sig en plads i denne sæsons Champions League-kvalifikation. Men de kampe skal holdet spille uden Jess Thorup som cheftræner, for danskeren er blevet fyret efter bare to ligakampe i Belgien.
I sidste sæson leverede holdet ellers over forventning, og i forrige sæson var hans mandskab en tur i den belgiske pokalfinale, som dog skuffende blev tabt.
Men det er ikke just, fordi Gent har taget skridt tilbage under Jess Thorup. Faktisk omvendt. Og til at indlede denne sæson har klubben tilmed solgt stjernen Jonathan David til Lille, uden at Thorup har fået noget nævneværdigt i truppen.
Og netop den del er der også mange, der på det sociale medie Twitter pointerer.
For Gents fans er bestemt ikke tilfredse med, at man har trykket på panikknappen efter bare to kampe. Og man er heller ikke tilfreds med, at man nærmest kun har lavet en lille note på hjemmesiden om fyringen.
Nogle af kommentarerne fra Twitter har vi samlet herunder:
– Hvilken pinlig pressemeddelelse for en træner, der gjorde os til vicemestre. I må meget gerne være stille omkring klub DNA (hvad det så er) i de næste 10 år, hvis det er Bölöni, der skal være i spidsen nu, skriver brugeren Filip Batselé.
– Han fik aldrig den støtte, han fortjente. Og nu en midlertidig løsning? Hvornår får vi en fodboldidentitet som Ajax? Det handler om kontinuitet i filosofien på banen, skriver Mark Lambrechts.
Læs også:Bulgarsk mesterhold klar til FCM-brag: De er fantastiske
– Virkelig, Gent? Bestyrelsen spiller panikfodbold igen. Tabere, skriver Christophe Verschuere.
– Hvilken taknemmelighed. Manden gjorde os til vicemestre. Manden gav os en succesfuld europæisk kampagne. Manden spillede attraktiv fodbold. Og nu bliver han kastet væk uden nåde, skriver brugeren Milai Capiau.
– En pinlig mangel på respekt. Det beviser bare, at når den sportslige ledelse siger, de har tillid til træneren, er de i gang med at printe en fyreseddel. Skam jer, Gent.
– Man giver ham ikke tid til at erstatte (Jonathan) David. Man stoler ikke på ham. Man respekterer ikke alt det, han har gjort for os, skriver brugeren Cybala.
– Gent, klubben i mit hjerte, siden jeg var barn. Men nu… Jeg græder en blå tåre. At man har frækheden til at komme med sådan et statement efter sidste sæson (jeg tror ikke, vi var endt som nummer to efter playoff). Jess fortjener ikke det her, skriver brugeren Staf Devriese.
– Ingen respekt. Mit blå-hvide hjerte er ødelagt, skriver brugeren Sabrina van Rooy.
– Efter bare to kampe smider man træneren i skraldespanden? I bedste fald kan man kalde det for amatøragtigt. Måske skulle nogle bestyrelsesmedlemmer udskrive en fyreseddel til dem selv, skriver Martin Overheul.
– Man taber to kampe, og så skal træneren allerede fyres?, skriver Alphonse Naudts.
Læs også:Efter fyring af Jess Thorup: Gent har ny træner på plads
I et opslag, der ikke er et direkte svar til Gents meddelelse omkring fyringen, takker byens borgmester Mathias de Clerq danske Jess Thorup for det flotte arbejde, han har lavet i klubben.
– Tak, Jess Thorup, for mange skønne minder og store præstationer med os i Gent. Respekt. En gentleman helt ind til benet. Buffalo forever, skriver borgmesteren.
Du kan klikke på nedenstående Twitter-opslag og selv læse flere af de utilfredse svar som følge af Jess Thorup-fyringen.
KAA Gent neemt afscheid van Jess Thorup. https://t.co/OGbqdIj8xn
— KAA Gent (@KAAGent) August 20, 2020
Læs også:Belgisk klub bekræfter: Fyrer Jess Thorup
Læs også:Medie: Tysk og græsk interesse for Kamil Grabara
Læs også:Tidligere Superliga-back udvist igen: Slår svensk rekord
Læs også:Thorup undgik fyreseddel – men tilliden til danskeren er lille
Læs også:Thorup kritiserer stopper: Ikke godt nok
Læs også:Avis: Jess Thorup står til fyreseddel i Gent
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
