Sverige undrer sig: Gør Danmark noget vi ikke gør?

Danske talenter gør det godt i Europa, og de er misunderlige i både Norge og Sverige.



Det norske landshold spiller tirsdag aften mod Serbien, og lykkes det Norge at få uafgjort, er man sikker på oprykning og kommer dermed op i øverste lag, hvor også Danmark hører til.

Imens kæmper Sverige i den anden ende af gruppen, for svenskerne rykker ud, hvis man ikke formår at besejre Slovenien hjemme.

Og netop i Sverige går debatten lige nu på talentudvikling og kvaliteten af svenske spillere. Det svenske landshold nærmest bare taber og taber og taber for tiden, og diskussionen i Sverige går lige nu på, hvorfor Danmark er gode til at udvikle spillere og har spillere, der spiller i fine klubber rundt om i Europa, og hvorfor Sverige har enkelte topspillere, men ikke specielt stor bredde.

Tottenham-stjernen Dejan Kulusevski fortalte mandag, at man har et stort problem i Sverige. Det sagde han på et pressemøde, hvor han også fortalte, at det ikke er tilfædligt, at både Danmark, Belgien og Serbien udvikler gode spillere i disse år: Det handler nemlig om, at der for flere år tilbage blev lavet en plan for talentudvikling, og der investeres også markant i at udvikle spillere.

Den svenske landstræner, Janne Andersson, der er under et voldsomt pres for tiden, følger med i diskussionen.

– Ser man på, hvor mange spillere de (Danmark) har ude i de bedste lande og ligaer, er det en del spillere. De har hold, som ofte klarer sig godt i Europa. Gør de noget, som vi ikke gør? Kan vi lære noget?

– Jeg siger ikke, noget er rigtigt eller forkert, men selve diskussionen efterlyser jeg lidt, siger Janne Andersson.

Også i Norge er der diskussioner om, hvordan man bringer norsk talentudvikling længere frem, og her peger den norske PSV-scout Hallvar Thoresen også på godt arbejde i Danmark. Det kan du læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

VM-spiller alvorligt skadet

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Scorer vanvittig løn i Premier League